Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B 96 NLD View Post
    “Cerem o multiplicare cu doi a valorii timbrului de mediu pentru masinile Euro 3 si Euro 4 fata de cuantumul propus in aceste zile. Proiectul de lege nu respecta principiile pentru Euro 3 si Euro 4 diesel pentru ca aceste motoare sunt foarte poluante atat in ceea ce priveste emisiile de dioxid de carbon, cat si la hidrocarburi. Daca lucrurile vor ramane asa, vanzarile de masini Euro 5 vor scadea masiv, iar companiile au investit sume importante in dezvoltarea acestor modele", a spus Olive."
    Nimic anormal; franco-romanii de la Mioveni isi urmaresc, ca toti producatorii auto dealtfel, propriul interes; acela de a vinde cat mai multe masini.

    Altceva nu inteleg eu; o masina cu E4 si 170g/km emisie CO2 face pe an 5000km. iar alta cu E5 si 140g/km face 30 000km pe an. Care masina polueaza mai mult, nu care e mai poluanta ? Asta apropo de tema "poluatorul plateste", vehiculata de initiatorii proiectului.
    Noul proiect se pare ca nu prea face diferenta in acest sens.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Originally posted by B 96 NLD View Post
      La politie este inmatriculata in mod sigur pe numele lui, verifica daca si la financiar mai este, daca da scoate-o tu, daca nu, mai fa un contract intre tine si el, in care tu i-o vinzi lui (+ ce mai trebuie sa o poata baga el la financiar) apoi fa contractul de comodat. In acest caz nu mai trebuie achitata nici o taxa de timbru (o achiti doar daca vrei sa o inmatriculezi pe numele tau la politie).
      se pare ca masina e scoasa de la financiarul lui.
      In acest caz mai pot sa i-o vand inapoi? si apoi sa facem omodat-ul?

      Comment


      • Originally posted by 827sam View Post
        http://media.realitatea.net/multimed...u_81558300.pdf

        Un text foarte interesant din timbru ala :

        CINE PLATESTE TIMBRUL DE MEDIU?
        - Timbrul se plateste doar la prima inmatriculare pe piata din Romania (sau la prima transcriere).
        - Se va plati, ca si pana acum, la administratia financiara.
        - Nu se plateste de catre cei care au platit taxa pana acum, in diversele forme care a existat.
        - In cazul celor care au dat statul in judecata pentru restituirea taxei incasate ilegal – daca acestora li s-a restituit contravaloarea taxei, precum si cei care au inmatriculat autoturismele fara achitarea taxei, in baza HJ, vor plati noul timbru la prima vanzare a masinii.
        - In ce ii priveste pe transportatori - timbrul de mediu se aplica doar la categoria M1; pentru restul (M2, M3, N1, N2, N3), ramane formula actuala.
        Eu cand am cumparat mazda, in 2009, era in vigoare o hotarare de guvern cum ca masinile noi, pana in 2000 cmc sunt scutite de taxa de prima inmatriculare. Sa inteleg ca si eu fac parte din cei care o data cu revanzarea masinii trebuie sa achit noul timbru de mediu?
        zoom-zoom

        Comment


        • Originally posted by laur_cos View Post
          Eu cand am cumparat mazda, in 2009, era in vigoare o hotarare de guvern cum ca masinile noi, pana in 2000 cmc sunt scutite de taxa de prima inmatriculare. Sa inteleg ca si eu fac parte din cei care o data cu revanzarea masinii trebuie sa achit noul timbru de mediu?
          Si eu sunt in aceiasi situatie; am fost scutit de acea taxa.
          Nu te obliga nimeni sa platesti nimic cat masina ramane la tine; in momentul cand vinzi masina, viitorul proprietar va trebui sa achite aceasta taxa, pentru ca nu a fost platita; sau o platesti tu, daca asa va intelegeti .
          Originally posted by IancuMIC View Post
          "6. La articolul 4, după litera c) a alineatului (1) se introduc două noi litere, literele d) și e), cu următorul cuprins:
          „d) cu ocazia primei transcrieri a dreptului de proprietate, în România, asupra unui autovehicul rulat şi pentru care nu a fost achitată taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, conform Legii nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, sau taxa pe poluare pentru autovehicule..."
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Da, dar trebuie sa scad eu din pretul cerut de mine... ca la nici jumatate de an de cand am luat eu masina eu trecut pe euro 5 si trebuie sa las pretul ca altfel o mai cumpara ..... spataru... Momentan nu am de gand sa o vand(mai am 2 ani de garantie si poate atunci)... cel putin la logan am facut calculul, 7 ani, euro 3, 1.4, undeva la 1720 euro si el inainte de taxa valora 3000 euro maxim... Va ajunge la rabla ca nici pe degeaba nu il vand...
            zoom-zoom

            Comment


            • Daca tot e in dezbatere publica, ma gandesc la faptul ca nu e batut in cuie, altfel ce rost mai avea; poate se mai modifica totusi cate ceva; sa nu disperam, totusi.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by mike26ro View Post
                se pare ca masina e scoasa de la financiarul lui.
                In acest caz mai pot sa i-o vand inapoi? si apoi sa facem omodat-ul?
                Exact.

                Originally posted by IancuMIC View Post
                Daca tot e in dezbatere publica, ma gandesc la faptul ca nu e batut in cuie, altfel ce rost mai avea; poate se mai modifica totusi cate ceva; sa nu disperam, totusi.
                Nu e batut in cuie, eventual se poate dubla suma care trebuie platita pentru timbru )), vrei sa pice industria, sa se supere franco-romanu' sa-si ia jucariile si sa plece in Algeria?
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Au mai fost situatii speciale. Pe la inceputul lui 2009 parca, Dacia oferea taxa de prima inmatriculare cadou. Taxa s-a platit, documentele de plata au fost depuse la dosarul de inmatriculare, altfel nu se putea inmatricula masina. Mai greu e daca s-au ratacit chitantele, trebuie apelat la Dacia pentru dovada platii.
                  Nu trebuie documente ca sa platit taxa, cei de la inmatriculari stiu acest lucru, iti cer o adeverinta precum ca taxa nu a fost recuperata, aceasta adeverinta trebuie sa o aduca cel care a inmatriculat masina si vrea sa faca inmatricularea.

                  Comment


                  • Originally posted by B 96 NLD View Post
                    Cat de mojic poti sa fi ca tu dupa ce vinzi o gramade de masini Euro 3, atunci cand in afara se vindeau Euro 4, iar cand afara se vindeau Euro 5 tu vindeai Euro 4, cand iti baga pe gat toate pachetele posibile si imposibile daca aveai extraordinara pretentie ca masina ta sa aiba ABS (anii 2009), cand vinzi toate stocurile de motoare si piese depasite moral de prin stiu eu ce fabrica Renault din Turcia, tu sa ai astfel de iesiri si sa spui ca masinile Euro 3 si 4 polueaza si sunt periculoase pentru mediu, si tu la nivelul anilor 2013 ce oferi?
                    Sa le fie rusine, sa-si bage noile lor minuni de lumea a III a undeva.
                    protejam productia autohtona ... de rasul curcilor...
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • II doare pe ei undeva ca n-ati platit voi taxa si ca era vreun articol care o suspenda la momentul respectiv. Scrie negru pe alb si cat se poate de simplu, nu se poate ca masinile dinainte de 2007 sa ramana fara taxa platita pentru ca ar fi dezechilibru si mai scrie ca daca o masina a fost reinscrisa dupa 2007 si nu a fost platita taxa atunci, acum cu noua lege la urmatoarea transcriere se va plati taxa de catre noul proprietar. Deci indiferent de motive, toate masinile care n-au platit taxa asta, o vor plati acum la revanzare.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Cel mai grav este pentru cei care acum termina ratele la leasing sau credit pentru masinile inmatriculate inainte de 01.01.2007....Dupa ce au platit o caruta de bani isi pot arunca masinile direct la rabla...
                        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                        Comment


                        • Cei care au cumparat pe credit, au masinile inscrise pe numele lor, de noi. La leasing e problema, toate actele avand numele firmei de leasing, platitorul fiind utilizator.
                          Probabil ca se va da o derogare pentru cei cu leasing. Sau asa ar fi normal, dupa ce mai rumega putin legea si vad situatiile mai speciale.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Cei care au cumparat pe credit, au masinile inscrise pe numele lor, de noi. La leasing e problema, toate actele avand numele firmei de leasing, platitorul fiind utilizator.
                            Probabil ca se va da o derogare pentru cei cu leasing. Sau asa ar fi normal, dupa ce mai rumega putin legea si vad situatiile mai speciale.
                            Mie mi-au facturat taxa de poluare firma de leasing. O sa trebuiasca sa le solicit adeverinta de la analf odata cu ultima factura, daca au recuperat taxa le fac plangere penala pentru inselaciune.

                            Comment


                            • Originally posted by Costi-bc View Post
                              protejam productia autohtona ... de rasul curcilor...
                              Asa cum ziceam, astia isi taie singuri craca de sub picioare. Daca tu ceri marirea taxei de timbru, oamenii aia nu isi vor mai vinde masinile deci daca nu le vand ciuciu vor mai cumpara altele noi. Si mai mult prin cerinta asta isi vor indeparta potentialii clienti. Chiar si asa nu isi va mai vinde nimeni masina daca e Euro3, dar sa mai ceri si 2x la timbru

                              Probabil lor, din birourile calde si cu salariul de mii de E li se pare normal sa ceara asa ceva dar in Romania aia saraca unde castigi 1500RON pe luna realitatea se vede altfel.

                              PS: nu doar loganistii au fost loviti de taxa, ci si Cielo, Matiz, unele Kalos, unele Albea, Solenzele E3 etc cumparate de noi inainte de 2007.

                              Comment


                              • In legatura cu temerile la revanzare, odata cu noua taxa, in mod normal masinle ar trebui vandute si evaluate in functie an fabricatie, stare tehnica,km. totali, dotari; nu vad de ce ar trebui sa-i scada pretul, valoarea, decat intr-un procent foarte mic. In fond vor creste cheltuielile cu inmatricularea; ar trebui eu ca vanzator proprietar sa suport toate acestea? La randul meu si eu in cazul achizitionarii altei masini voi plati taxele aferente inmatricularii.
                                Zilele astea am fost prin targ si am observat ca nimeni dintre vanzatori, nu se grabeste sa faca "pomana" cumparatorului, taxa de mediu, iar preturile nu au scazut, cel putin asa am observat eu.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google