Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • taxa mediu 2013

    Buna seara!
    Daca am cumparat o masina Logan din 2006 in octombrie 2012, dar nu am inmatriculat-o inca, voi plati taxa de mediu dupa formula de calcul ce a intrat in vigoare in ianuarie 2013 in momentul cand o voi inmatricula?
    Toate cele bune!

    Comment


    • Da ! Vei plati taxa actuala intrata in vigoare de la 01.01.2013....mai asteapta un pic este posibil ca timbrul de mediu care va intra in vigoare sa te avantajeze mai mult decat actuala lege ...depinde cum iti va fi norocul !
      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

      Comment


      • Originally posted by adonis33 View Post
        Sa zicem ca la inceptut de an platesti Asigurarea Rca si firma de leasing iti refactureaza tie + TVA
        Firma de leasing nu factureaza TVA pentru plata politelor RCA care se emit odata pe an. Deasemenea, factura pentru CASCO se emite separat fata de principal din acelasi motiv - nu se percepe TVA.
        Pentru confirmare nu are rost sa mai fac si scanuri dupa facturi pentru ca mai sunt destui p-aici care au masini achizitionate in leasing si pot sa confirme.

        Originally posted by adonis33 View Post
        APROPO DE TVA ! CAND PLATESTE CERTIFICATUL DE INMATRICULARE,TAXA DE POLUARE,NR INMATRICULARE ETC FIRMA DE LEASING CUM CREZI CA PLATESTE CU TVA SAU FARA ?

        FIRMA PLATESTE ABSOLUT TOT PRIETENE SI RETINE CA O FACE IN NUME PROPRIU ! NORMAL CA NU ISI POATE REFACTURA SIE INSASI ACESTE CHELTUIELI PENTRU DEDUCERE TVA !
        Firma de leasing plateste taxele de mai sus fara TVA urmand sa recupereze de la utilizator sumele platite la care percepe TVA deoarece a prestat un serviciu.
        Deasemenea, firma de leasing NU plateste nici-o factura in nume propriu ci actioneaza in nume propriu(sper ca sesizezi diferenta intre a actiona in nume propriu si a plati in nume propriu) platile facandu-le in contul utilizatorului.
        Pentru confirmarea celor spuse citeste aici. Acolo se precizeaza clar ca firma de leasing plateste o taxa in numele utilizatorului NU in nume propriu.

        Originally posted by adonis33 View Post
        Asigurarea nu va ramane valabila din 3 motive.
        1. se schimba proprietarul
        2. se schimba nr inmatriculare (chiar daca ai seria de sasiu trecuta pe rca )
        3. la transcrierea pe numele utilizatorului se va cere la biroul inmatriculari rca pe numele noului proprietar.
        O sa va convingeti de asta la transcriere masini pe numele vostru !
        Asa adonis, tine-o p-ata, nu te lasa deloc...
        Da, sigur, o sa ma conving la transcrierea masinii...dar pana atunci sa vedem ce spune legea:

        Cf. art.1 alin.(2) din Ordinul 21/19.11.2009 publicat in Monitorul Oficial nr. 812/27.11.2009:
        Art. 30. - (1) Răspunderea asigurătorului RCA încetează la ora 24,00 a ultimei zile de valabilitate înscrise în poliţa de asigurare RCA sau anterior acestei date în momentul radierii din evidenţa circulaţiei.

        (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pentru vehiculele pentru care se transmite dreptul de proprietate noului proprietar în perioada de asigurare ca urmare a încetării contractelor de leasing, asigurările obligatorii RCA rămân în vigoare până la expirarea perioadei de valabilitate înscrise în documentele de asigurare, fără modificarea primei de asigurare, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:

        - noii proprietari sunt utilizatorii prevăzuţi în documentele de asigurare; şi

        - asigurătorul a încasat integral prima de asigurare aferentă perioadei de valabilitate

        Aceasta precizare este facuta la obiect si aici(intrebarea 2).

        Ca sa ne arati ca detii adevarul absolut ai facut si precizari pe care eu nu le-am adus in discutie si nici nu le-am contestat niciodata.

        Pentru celelalte ... VA URMA ... in episodul urmator.

        PS
        De cand suntem noi prieteni?

        Erata!
        Conform art. 30 nu art. 1
        Last edited by Cromatic; 28 January 2013, 22:18. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Taxa de timbru nu reflecta nici in forma de acum (dar nici
          in cele din trecut) faptul ca poluatorul plateste.
          SINGURUL mod de determinare si taxare a poluatorului il reprezinta carburantul consumat in urma caruia s-au emis noxe, functie de norma E a masinii, dar si de categoria acesteia, avand in vedere urmatoarele:
          -Un motor non euro consuma mult mai mult pe 100km decat o masina E6, la aceeasi categorie de greutate.
          -intr-o unitate de timp (de ex 1 an), o masina E6 care parcurge 100.000km polueaza infinit mai mult decat o masina NonE care parcurge 1000 km, dar si carburantul pe care-l consuma este infinit mai mare.
          -Masinile Hybrid polueaza si ele chiar mult, atat timp cat au autonomie electrica maxim 4 km, asa ca ar trebui si ele impozitate, iar bateriile sunt si ele poluante.
          -pentru masinile total electrice, energia electrica in proportie foarte mare se produce prin metode poluante, deci acestea ar trebui si ele impozitate functie de energia electrica consumata.
          In cazul in care chiar se doreste ca poluatorul sa plateasca, acest timbru ar trebui sa dispara, iar banii pe care ii doreste guvernul sa-i stranga sa fie luati din accizele pe carburanti, pe care deja le iau in proportie foarte mare din pretul carburantului. Cine consuma carburant mult sau energie electrica multa, polueaza mult.

          Comment


          • Originally posted by LoganPetre View Post
            T
            -pentru masinile total electrice, energia electrica in proportie foarte mare se produce prin metode poluante, deci acestea ar trebui si ele impozitate functie de energia electrica consumata.
            Poti sa precizezi te rog care sunt metodele poluante prin care se produce energia electrica?

            Fara aceasta precizare inclin sa cred ca ar trebui taxata toata lumea inclusiv cei care nu detin un autovehicul pentru ca folosesc in casa(gospodarie) aparatura ce consuma energie electrica produsa prin metode poluante.
            Last edited by Cromatic; 28 January 2013, 23:05.

            Comment


            • Originally posted by manolachevio View Post
              Buna seara!
              Daca am cumparat o masina Logan din 2006 in octombrie 2012, dar nu am inmatriculat-o inca, voi plati taxa de mediu dupa formula de calcul ce a intrat in vigoare in ianuarie 2013 in momentul cand o voi inmatricula?
              Toate cele bune!
              Daca am calculat corect, te avantajeaza actuala forma a legii; asa cum arata acum metodologia dupa care se va calcula cuantumul noii taxe de mediu, vei plati aproape dublu.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Atata timp cat exista niste baieti numiti Dolofan, Tiriac, Tariceanu la care se adauga Renault, VW, grupul israelian Levi, toti cu influenta foarte mare la nivel inalt, orice guvern ar fi, va dansa cum ii cainta astia.
                In perioada 2004-2006 Dacia a vandut in jur de 100.000 de masini pe an in Romania(can masinile din UE aveau taxa vamala). Anul trecut au vandut 22.000 in Romania(fata de 45.000 in Germania si vreo 85.000 in Franta).
                6% din productie ajunge in Romania, cat de mult poate sa-i afecteze?

                Comment


                • Originally posted by Cromatic View Post
                  Firma de leasing nu factureaza TVA pentru plata politelor RCA care se emit odata pe an. Deasemenea, factura pentru CASCO se emite separat fata de principal din acelasi motiv - nu se percepe TVA.
                  Pentru confirmare nu are rost sa mai fac si scanuri dupa facturi pentru ca mai sunt destui p-aici care au masini achizitionate in leasing si pot sa confirme.


                  Firma de leasing plateste taxele de mai sus fara TVA urmand sa recupereze de la utilizator sumele platite la care percepe TVA deoarece a prestat un serviciu.
                  Deasemenea, firma de leasing NU plateste nici-o factura in nume propriu ci actioneaza in nume propriu(sper ca sesizezi diferenta intre a actiona in nume propriu si a plati in nume propriu) platile facandu-le in contul utilizatorului.
                  Pentru confirmarea celor spuse citeste aici. Acolo se precizeaza clar ca firma de leasing plateste o taxa in numele utilizatorului NU in nume propriu.


                  Asa adonis, tine-o p-ata, nu te lasa deloc...
                  Da, sigur, o sa ma conving la transcrierea masinii...dar pana atunci sa vedem ce spune legea:

                  Cf. art.1 alin.(2) din Ordinul 21/19.11.2009 publicat in Monitorul Oficial nr. 812/27.11.2009:
                  Art. 30. - (1) Răspunderea asigurătorului RCA încetează la ora 24,00 a ultimei zile de valabilitate înscrise în poliţa de asigurare RCA sau anterior acestei date în momentul radierii din evidenţa circulaţiei.

                  (2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pentru vehiculele pentru care se transmite dreptul de proprietate noului proprietar în perioada de asigurare ca urmare a încetării contractelor de leasing, asigurările obligatorii RCA rămân în vigoare până la expirarea perioadei de valabilitate înscrise în documentele de asigurare, fără modificarea primei de asigurare, dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele condiţii:

                  - noii proprietari sunt utilizatorii prevăzuţi în documentele de asigurare; şi

                  - asigurătorul a încasat integral prima de asigurare aferentă perioadei de valabilitate

                  Aceasta precizare este facuta la obiect si aici(intrebarea 2).

                  Ca sa ne arati ca detii adevarul absolut ai facut si precizari pe care eu nu le-am adus in discutie si nici nu le-am contestat niciodata.

                  Pentru celelalte ... VA URMA ... in episodul urmator.

                  PS
                  De cand suntem noi prieteni?

                  Erata!
                  Conform art. 30 nu art. 1



                  Ok....In timp ce tu postezi tot felul de articole din lege eu am inmatriculat masinile la care am terminat contractele de leasing si spre surprinderea mea am fost nevoit sa fac alte RCA ...pentru ca asa mi-sa cerut la biroul de inmatriculari ....acum ca sa respectat sau nu legea nu mai stiu dar banuiesc ca nici cei de la inmatriculari nu sunt atat de prosti incat sa nu o respecte !

                  Oricum daca este asa legea informatia ta este utila......in ceea ce ma priveste !

                  Prieteni sau colegi de forum suntem toti aici....Te deranjeaza cuvantul ''prieten'' sa inteleg ?!
                  Last edited by adonis33; 29 January 2013, 11:39.
                  "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                  Comment


                  • Se face RCA nou, pe numele noului proprietar, care inainte era trecut ca...utilizator.
                    E cineva, cu contract de leasig, care figura ca proprietar pe polita RCA?
                    Last edited by IancuMIC; 29 January 2013, 12:53.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by adonis33 View Post
                      Ok....In timp ce tu postezi tot felul de articole din lege eu am inmatriculat masinile la care am terminat contractele de leasing si spre surprinderea mea am fost nevoit sa fac alte RCA ...pentru ca asa mi-sa cerut la biroul de inmatriculari ....acum ca sa respectat sau nu legea nu mai stiu dar banuiesc ca nici cei de la inmatriculari nu sunt atat de prosti incat sa nu o respecte !
                      Oricum daca este asa legea informatia ta este utila......in ceea ce ma priveste!
                      Deoarece peste putin timp termin si eu leasing-ul, cu ceva timp in urma am inceput sa ma informez despre tot ceea ce presupune transcrierea dreptului de proprietate pentru a evita eventualele neplaceri.
                      Tot ce am scris sunt informatii de la lucratori foarte seriosi din domeniul leasingului inclusiv RCI. Niciodata nu am primit vreo informatie de la oamenii astia si care sa nu se confirme. Dar cum omul nostru devine neincrezator cand e pe vorbe atunci am inceput sa caut dovezi scrise pentru a putea fi credibil - din politete, nu puteam sa le cer dovezi scrise celor cu care am vorbit mai ales ca au reputatia de oameni seriosi si n-aveau nici-un interes sa ma minta iar problema cu valabilitatea RCA-ului tot de la unul din ei am aflat-o cautand ulterior textul de lege - asta e motivul pentru care am postat "tot felul de art. din lege" (ca drept dovada nici tu nu ai crezut pana nu ai vazut),eu stiam deja toate astea. Practic, nici nu stiu ce se mai confirma din ceea ce sustii cu foarte mare vehementa in posturile tale din urma.

                      Originally posted by adonis33 View Post
                      Prieteni sau colegi de forum suntem toti aici....Te deranjeaza cuvantul ''prieten'' sa inteleg ?!
                      Ar trebui ?
                      Nu ma deranjeaza cuvantul "prieten" si nici atunci cand se discuta in contradictoriu ca d-aia suntem pe un forum, sa ne exprimam idei si pareri dar s-o facem civilizat nu cum ai facut-o tu mai jos - asta chiar m-a deranjat.

                      Originally posted by adonis33 View Post
                      Eu nu ma ambalez dar ma deranjeaza cand cineva vorbeste prostii pe aici si crede ca stie ce vorbeste !



                      Originally posted by IancuMIC View Post
                      Se face RCA nou, pe numele noului proprietar, care inainte era trecut ca...utilizator.
                      Daca nici cu legea in fata nu crezi atunci - no comment !
                      Ce dovada te-ar convinge?

                      Originally posted by IancuMIC View Post
                      E cineva, cu contract de leasing, care figura ca proprietar pe polita RCA?
                      Toti cei care au un contract de leasing in derulare figureaza pe polita RCA ca utilizatori - cel putin asa e la RCI Leasing.

                      Comment


                      • Un logan fabricat in 2008, inmatriculat in 2008 in RO, platit taxa ce era atunci valabil, astazi daca se revinde in Romania loganul respectiv, atunci trebuie platit taxa timbru?

                        Comment


                        • Nu, nu mai platesti la revanzare.
                          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                          Comment


                          • ...daca nu e recuperata.

                            Comment


                            • Originally posted by Cromatic View Post
                              Toti cei care au un contract de leasing in derulare figureaza pe polita RCA ca utilizatori - cel putin asa e la RCI Leasing.
                              Tu crezi ca toate societatile de leasin sunt corecte sa zicem ca RCI Leasing ?

                              Tu ai avut noroc sau poate dealer-ul de unde ai luat masina a lucrat cu RCI...dar iti pot trimite prin e-mail documente sa vezi in ce hal sunt jecmaniti cei care au leasing la Impuls-Leasing IFN....unde daca platesti o factura corect te poti trezi cu alt nr de factura si aceiasi scadenta aceiasi suma in aceiasi luna...

                              In plus daca ajungi sa intri in somatie de plata (14 zile intarziere) iti trimit somatie la somatie la somatie si ajungi sa nu mai stii ce ai platit si ce nu...niste escroci ! Cand am vazut cat de escroci sunt am tinut evidenta facturilor si platilor pe PC...si cand greseau le dam cu actele in nas !

                              A dat D-zeu si-am terminat de plata cele doua masini dupa 5 ani dar in veci vecilor nu asi vrea sa mai am de-a face incurc cu firma asta de rahat !
                              "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                              Comment


                              • In locul tau nu le dadeam cu alea peste ochi. Le tineam evidenta, plateam ca la carte, si cand greseau le dadeam cu OPC-ul in cap sau cu o citatie cu tentativa de inselaciune. Aveai ceva sanse sa scapi de cateva rate de platit
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google