Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 827sam View Post
    Daca n-ai platit taxa vei plati ~800 euro.
    Viitorul proprietar va plati taxa.

    Comment


    • Eu nu cred ca o va mai plati nimeni, la fel ca in cazul oricarui logan euro3 sau euro4. Sa fim seriosi, tre sa fi trepanat pentru a plati o taxa de o mie de euro pentru o masina ce valoreaza 2500-3000 .... plus ca tot trepanat sau prins grav la inghesuiala tre sa fi pentru a vinde o masina pe o suma de nimic, recte 1500-2000.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Originally posted by micutzu666 View Post
        Eu la skoda E4 nu am trecuta emisia asta..la ce pozitie din CIV e trecuta?
        Nu e o rubrica anume, e in subsolul paginii din stanga.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Mda la mine nu i trecut nimic.
          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

          Comment


          • apelez si eu la voi pentru o problema.....
            am cumparat in decembrie anul trecut un logan 1,4 din 2004...am facut actele dar nu am mai apucat sa o inscriu pana la 31 decembrie.
            am act de vanzare cumparare, am facut RAR-ul, am fost trecut si in carte ca fiind proprietar, am declarat-o si la fisc, asigurare facuta pe numele meu... etc....tot ce trebuie, doar ca nu am depus actele la politie.
            As vrea sa stiu daca acuma mai pot sa ma duc la vechiul proprietar (el fiind de acord deja) sa fac un contract de comodat auto cu el....pentru a nu mai da 1300 euro la hotii astia de guvernanti, si sa arunc toate actele pe care le-am facut.

            Comment


            • Poti face, numai ca va trebui sa i-o vinzi vechiului proprietar, astfel incat sa o poata trece din nou la financiar pe numele lui (pt ca masina sa fie si la politie si la fisc pe acelasi nume), in ideea ca maine poimaine o sa se gandeasca dragii nostrii guvernanti si la problema cu financiarul deoarece sunt o gramada de masini care au fost scoase de la administratia financiara si revandute de zeci de ori fara a mai fi inregistrate la financiar de cineva, ele circuland oarecum la limita legii, neplatindu-se impozit la ele.
              sigpic

              Comment


              • Ai sanse sa o inmatriculezi si acum daca dovedesti ca n-ai reusit sa o inmatriculezi datorita cozilor imense de la ghisele de inmatriculari....consulta un avocat....
                "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                Comment


                • pai vechiul proprietar inca nu a scos-o de la fisc....ca nu a avut timp.....deci plateste si el si eu in acelasi timp.
                  adonis33, pot dovedi cumva ca am stat la coada si nu am mai ajuns la rand? cum? doar daca iau camerele de luat vederi ale politiei la verificat, ceea ce nu cred ca se poate in veci.

                  Comment


                  • N-ai cum sa stai la coada la politie daca n-ai hartia ca ai luat-o pe numele tau la plata impizitului. Si n-ai luat-o pe numele tau pentru ca nu ti-a dat fiscalul vechiul proprietar. Naspa situatie, dar tu unde ai fost, plecat de pe planeta ?
                    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                    Comment


                    • Cei care nu sunt multumiti de "noul impozit"...../ timbrul de mediu eventualele propuneri / opinii / sugestii pot fi transmise în termen de 5 de zile lucratoare de la data publicarii pe site-ul institutiei (23.01.2013), respectiv pâna la data de 30.01.2013, la Mediului si Schimbarilor Climatice, Administratia Fondului pentru Mediu, persoane de contact: Cornel Brezuica, tel: 031.438.20.10, adresa de e-mail: timbruldemediu@afm.ro.


                      SUNT CURIOS CATI DINTRE NOI VOR AVEA CURAJUL SA LE ZICA CA ,ESTE BATAIE DE JOC NIVELUL ''birului" pentru masinile Dacia Logan.....
                      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                      Comment


                      • Cum sa o declari la fisc daca ala nu a scos-o de la el? Nu poti face asta, ca o declari tu trebuie hartia ca el a scos-o, altfel puteai vinde o masina cand propietarul avea datorii! Si daca e scoasa de la el, nema contract de nimic.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • ba am acea hartie, mi-a dat fiscalul vechiul proprietar....si am si fiscalul meu....
                          dar el cica nu a facut cerere sa o scoata de la fisc la el....

                          Comment


                          • Cum naibii o aveti ambii bagata la fisc? Cand ai bagat-o tu nu ti-a cerut fisa stampilata de vechiul proprietar la administratia financiara?
                            sigpic

                            Comment


                            • ba mi-a cerut-o si o aveam.... deci aia e procedura de scoatere?

                              deci el a scos-o de la fisc....
                              Last edited by mike26ro; 25 January 2013, 16:33. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by adonis33 View Post
                                Cei care nu sunt multumiti de "noul impozit"...../ timbrul de mediu eventualele propuneri / opinii / sugestii pot fi transmise în termen de 5 de zile lucratoare de la data publicarii pe site-ul institutiei (23.01.2013), respectiv pâna la data de 30.01.2013, la Mediului si Schimbarilor Climatice, Administratia Fondului pentru Mediu, persoane de contact: Cornel Brezuica, tel: 031.438.20.10, adresa de e-mail: timbruldemediu@afm.ro.


                                SUNT CURIOS CATI DINTRE NOI VOR AVEA CURAJUL SA LE ZICA CA ,ESTE BATAIE DE JOC NIVELUL ''birului" pentru masinile Dacia Logan.....


                                Eu am trimis mail acum la adresa aia de mail.

                                "Marius Samoila <samoila.marius2010@gmail.com>

                                15:30 (acum 0 minute)

                                către timbruldemediu
                                Buna ziua,
                                In legatura cu acest timbru de mediu va rog sa imi dati o informatie privind formula si tabelele pe baza carora se afla suma timbrului de mediu.
                                Sa luam exemplul unui autoturism Dacia Logan, fabricatie 2005 luna noiembrie, motorizare 1.6 MPI. In CIV nu este trecuta norma de poluare insa datele oficiale spun ca autoturismul emite 175 gCo/km si are norma de poluare euro3. Privind tabelul conform cu euro 3, acest autoturism are un indice (incadrat in formula de calcul) mai mare conform normei de poluare unde se incadreaza decat un motor similar de 1.6 euro3 care are o cantitate mai mare de emitere a noxelor, respectiv 190.
                                Cum s-a ajuns sa se plateasca o taxa de timbru mai mare pentru un motor mai putin poluant fata de un motor cu noxe mai mari la aceeasi categorie. "
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google