Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Altă prostie, numai la noi se poate....păi dacă am trecut-o deja la taxe și impozite înseamnă că vechiul proprietar nu avea datorii la finanțe, că altfel nu îi punea ștampila....acum, sigur va expira certificatul pentru că cei de la anaf au termene extralungi pentru adeverințe....Vai de capul nostru!

    Comment


    • Tot citesc pe aici de "diferenta de taxa".

      Eu cred ca e o aberatie.... Daca am luat masina in 2007 in leasing (BTLeasing) si am platit taxa vreo 700 lei (mi-au refacturat-o cei de la leasing)- sa ma astept sa mai fie ceva de plata daca o revand?!

      Comment


      • Daca am luat masina in 2007 in leasing (BTLeasing) si am platit taxa vreo 700 lei (mi-au refacturat-o cei de la leasing)- sa ma astept sa mai fie ceva de plata daca o revand?!
        Nu !

        Comment


        • Salut
          Am un logan 2006 si am facut un calcul pt taxa de mediu. Mi-a iesit frumoasa suma de 2 mii si ceva de euro.
          O situatie foarte trista.

          Oare daca se vinde masina in afara Romaniei taxa poate fi mai ieftina?
          From Miami 2 Ibiza
          Voucher
          http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

          Comment


          • Nu va ingrijorati foarte tare .....Mai sunt inca sanse sa ne vindem masinile....Daca se va promulga legea care obliga pe cei cu nr straine (in special pe cei cu nr de BG,HU,E etc) sa isi inmatriculeze masinile in termen de 30-90 de zile o sa vedeti ca si masinile noastre se vor vinde mai bine....Majoritatea acestor masini cu nr straine nu vor trece de RAR la CO2 sau stare tehnica...Incepand cu 01.05.2013 s-a dat un ordin comun al Min Transporturilor, Min Mediului si M.A.I prin care toate aceste masini vor fi draconic supuse inspectiei la RAR la prima inmatriculare in RO....

            Nu ma bucur ca acesti oameni cu masini cu nr straine vor fi suspusi din nou discriminari in raport cu cei cu nr de Ro dar totusi multe dintre aceste masini sunt niste 'cazane' pe 4 roti.....
            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

            Comment


            • Ia bagati toti cate o semnatura ...

              ... aici: http://jostimbrudemediu.info

              Poate reusim sa facem ceva ....
              sigpic
              Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

              Comment


              • Nu ma bucur ca acesti oameni cu masini cu nr straine vor fi suspusi din nou discriminari in raport cu cei cu nr de Ro dar totusi multe dintre aceste masini sunt niste 'cazane' pe 4 roti..
                Eu credeam ca cei cu numere de Ro sunt discriminati.

                Masinile cu numere straine sunt niste fantome pe strazile patriei. Nici dracu nu mai gaseste conducatorul auto, in caz de nevoie. Se gaseste doar firma din Bulgaria pe care e inregistrata rabla.

                Comment


                • Am fost sunat de un reprezentant ANAF, și mi-a comunicat faptul că a sosit adeverința...m-am cam certat cu el pentru că acum vrea să am deja identificarea la RAR și trecut în carte emisiile CO2....nu e mare lucru, oricum trebuia să fac pentru înmatriculare....ar fi putut totuși să îmi spună de la început și făceam mai repede....acum m-a repezit că "de ce nu am identificarea făcută?"....că el nu mai așteaptă până fac eu și că anulează adeverința aia....mare nebunie cu ea prin România....acum, aleargă să faci o programare cât mai recentă!!!!

                  Comment


                  • atentie KISS FM, daca firma de leasing a recuperat taxa de inmatriculare, cand o vinzi o sa trebuiasca noul proprietar sa plateasca taxa !!! te sfatuiesc sa intrebi la firma de leasing daca au recuperat sau nu taxa. a patit-o un prieten deal meu cu un megane din 2007...
                    poftiti in logan sa va odihniti !!! taxiul lui ciak norris !!!

                    Comment


                    • Știe cineva cât costă identificarea R.A.R?Am uitat să întreb când am făcut programarea și sunt curios....

                      Comment


                      • Platesc sau Nu ?!

                        Vreau sa cumpar o masina in zilele urmatoare si as dori sa stiu daca vanzatorul a inscris masina dupa 2008 in RO si a platatit taxa si nu si-a recuperat banii si are adeverinta de la Anaf , eu mai trebuie sa platesc taxa de timbru sau cum ii spune ?!

                        Comment


                        • In situatia asta, nu mai platesti timbru de mediu.
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • Multumesc de raspuns

                            Comment


                            • Originally posted by osy View Post
                              atentie KISS FM, daca firma de leasing a recuperat taxa de inmatriculare, cand o vinzi o sa trebuiasca noul proprietar sa plateasca taxa !!! te sfatuiesc sa intrebi la firma de leasing daca au recuperat sau nu taxa. a patit-o un prieten deal meu cu un megane din 2007...
                              Firma de leasing si-a recuperat suma platita pe taxa de la utilizator. Daca o mai recupereza inca o data si de la STAT asta se cheama FRAUDA.

                              Comment


                              • Originally posted by TudorIonut View Post
                                Știe cineva cât costă identificarea R.A.R?Am uitat să întreb când am făcut programarea și sunt curios....
                                Cam 100 de lei.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google