Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ce mai e normal in tara asta ? noroc ca e legal ...


    ar vrea ei sa puna taxa in combustibil , dar oricum e prea scump si ala ...

    deocamdata sa zicem "merci" ca nu pun timbru anual si problema e doar la revanzare. incet incet vor sa ne lase fara masini guvernantii , bulgarica nu mai merge...
    impozit (cu16% mai mare de anul asta), asigurare (din ce in ce mai mare), rovinieta , combustibil ... devine un lux sa ai masina!
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Nici n-a intrat in vigoare timbrul de mediu si deja s-a formulat urmatoarea cale de atac - "dreptul la libera circulatie a marfurilor in spatiul comunitar" facandu-se aluzie la masinile euro3 si euro4 ca fiind cele mai tranzactionate dar care sunt ingradite de taxe foarte mari.

      Comment


      • Originally posted by Costi-bc View Post
        ce mai e normal in tara asta ? noroc ca e legal ...


        ar vrea ei sa puna taxa in combustibil , dar oricum e prea scump si ala ...

        deocamdata sa zicem "merci" ca nu pun timbru anual si problema e doar la revanzare. incet incet vor sa ne lase fara masini guvernantii , bulgarica nu mai merge...
        impozit (cu16% mai mare de anul asta), asigurare (din ce in ce mai mare), rovinieta , combustibil ... devine un lux sa ai masina!
        Pai si nu e normal sa fie un lux?
        Ne-am cam obisnuit sa fentam taxele in orice fel putem, sa nu platim amenzi etc.
        Dar in schimb vrem salarii ca in Germania...

        Comment


        • Daca cei care reprezinta legiuitorul si-ar plati toate taxele si nu ar fenta chiar ei legile, a-si fi primul care i-as sustine, dar pana atunci mai avem muuuult si bine, nu ca eu a-si fenta taxele, eu ca si cea mai mare parte a acestui forum platim de ne ies ochii, si pentru ce? Sa poata despagubi samsarii care au dat statul in judecata pentru ca ei au facut o lege de tot rasul, de asta sa platesc, si de asta o sa continui sa platesc? Ai vazut pe cineva ca plateste pentru ca a gresit cum a facut o lege, isi tot asuma raspunederi, ce inseamna a-si asuma o raspundere oare, doar vorbe-n vant?
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by proteinman View Post
            Pai si nu e normal sa fie un lux?
            nu. e o necesitate de multe ori.
            lux is limuzinele alea de j'demii de euro , euro 5 sau hibride care oricum nu prea platesc taxa , cu motoare mari care polueaza mai mult decat un logan de exemplu si in plus alea nici nu prea isi platesc impozitul la motoarele de 3000 + cm3...

            o sa ajungem sa mergem iarna pe scuter la servici , taximetrie cu drisca , distributie cu caruta ...
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Va pun si eu o intrebare...pentru ca nu am inteles nimic din lege.

              Logan Prestige 16v E4 din martie 2009, daca o vand, se plateste taxa ?
              Cand am luat-o nu am platit nimic...nu se platea atunci.

              Comment


              • Da, da, vei plati o taxa de ~700 euro. TOT ce inseamna auto care nu a platit niciodata vreo taxa indiferent din ce motiv este obligata sa plateasca la urmatoarea transcriere.
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Originally posted by alessandro View Post
                  Va pun si eu o intrebare...pentru ca nu am inteles nimic din lege.

                  Logan Prestige 16v E4 din martie 2009, daca o vand, se plateste taxa ?
                  Cand am luat-o nu am platit nimic...nu se platea atunci.
                  Originally posted by Cromatic View Post
                  Vad ca art.4(2) nu a mai fost modificat deci raman in continuare la convingerea ca cei care au fost scutiti de aceasta taxa la momentul inmatricularii masinii(dec.2008, etc) nu vor plati nici la transcrierea dreptului de proprietate(se considera ca s-au platit 0 lei).
                  Cititi art.4(2) din Legea9/2012 si-o sa va convinge-ti.
                  Originally posted by Cromatic View Post
                  Iata si exceptiile la 31.01.2013.
                  Originally posted by B 96 NLD View Post
                  Ca o mica completare/intarire a celor spuse de Cromatic atasez un document emis de ANAF. Daca "maine" nu se modifica articolul 4(2) din Legea 9/2012 nu se va plati "timbrul" pentru "exceptii", azi nu se plateste.
                  In concluzie daca te gasesti printre exceptii nu platesti (cred ca te incadrezi), si bineinteles daca nu se modifica articloul 4.(2) din Legea 9/2012 (in proiect nu se modificase, si nici in varianta definitiva sper).
                  sigpic

                  Comment


                  • Un scooter sau o motocicleta polueaza de cateva mii de ori mai mult, decat un autoturism, chiar si E1
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • In 2008 s-a platit taxa?

                      Comment


                      • Din 15 dec. 2008, pentru masinile sub 2000cmc, nu s-a mai platit; au fost scutite.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by 827sam View Post
                          Da, da, vei plati o taxa de ~700 euro. TOT ce inseamna auto care nu a platit niciodata vreo taxa indiferent din ce motiv este obligata sa plateasca la urmatoarea transcriere.
                          Cumparatorul va plati taxa. Dar eu sunt convins ca romanii si asa saraci nu vor plati statului nici o taxa, o sa vedem daca timpul imi va da dreptate sau nu. Se va bloca piata auto E3 total si E4 partial. Se vor plati si taxe, dar la masini E4,E5 cu noxe f mici unde taxa va fi mai mult simbolica raportat la valoarea masinii de genul 200-300E-500E. Iar restul(care au sa zicem 2000-3000E cash) se vor orienta spre E1 si E2 sau vor astepta pana vor mai strange $ ori se vor mai vinde masini dar fara trecerea in acte a noului proprietar.

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Din 15 dec. 2008, pentru masinile sub 2000cmc, nu s-a mai platit; au fost scutite.
                            Am scapat

                            Comment


                            • Originally posted by lord_wader View Post
                              $ ori se vor mai vinde masini dar fara trecerea in acte a noului proprietar.
                              In certificatul de inmatriculare se poate inscrie inca o persoana dar trebuie precizat in ce calitate conduce respectivul autovehicul. Bineinteles, eventualele amenzi de la camere vor fi trimise tot titularului.

                              Comment


                              • Originally posted by 827sam View Post
                                Da, da, vei plati o taxa de ~700 euro. TOT ce inseamna auto care nu a platit niciodata vreo taxa indiferent din ce motiv este obligata sa plateasca la urmatoarea transcriere.
                                Mi se pare aberant...or sa astia taxa si cand imi vand telefonul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google