Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • circula un zvon pe net si la ghiseele de inmatriculare ca <cei care au platit deja taxa de poluare dupa 01.01.2007 si acum vor sa instraineze (vanda) masina trebuie sa plateasca diferenta intre taxa de poluare si timbrul de mediu !!!

    Ce stiti,ce ati auzit ?!
    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

    Comment


    • Nu e asa.

      E vorba de cei care din ianuarie 2013 pana la aparitia timbrului d emediu au platit taxa de poluare si n-au inmatriculat masina, a aparut timbrul de mediu care e mai mare in unele cazuri. Pentru a inmatricula masina, trebuie sa plateasca diferenta.

      Comment


      • Daca montez un stingator si 2 rangi in ea devine masina pompieri? Si deci exclusa de la taxa?
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • Astazi am fost la RAR pentru identificare. Nicio problema. Masina a fost programata la ora 8:00 si la 9:00 am plecat de acolo cu certificatul de autenticitate. Partea mai nasoala este ca am fost la ANAF Ilfov din Lucretiu Patrascanu, unde Luni am depus o cerere pentru TAXA AUTO (mediu) si miercuri conform cu afisele lor, trebuia sa ridic adeverinta prin care demonstrez ca nu s-a recuperat taxa auto. Eu am ajuns astazi (am zis sa le dau un pic de ragaz) si cum ne-am obisnuit in Romania, STATUL ROMAN te f**e cum vrea el.

          Dialog:

          Eu: Am venit sa ridic adeverinta pentru taxa de mediu.
          Angajat ANAF: Ce adeverinta domnule?!?
          Eu: Pai am depus o cerere (Anexa 6) la inceputul saptamanii.
          Angajat ANAF: Pai nu am zis ca va sunam noi. Nu se elibereaza momentan nicio adeverinta.
          Eu: Nu. Mi-ati spus de revin dupa adeverinta miercuri, iar eu nu v-am lasat niciun numar de telefon.
          Angajat ANAF: Trebuie sa veniti cu chitanta ca s-a facut plata taxei.
          Eu: Nu am nicio chitanta. Plata a fost facuta de leasing cand s-a inmatriculat prima oara masina. Eu am cumparat masina de la o persoana juridica.
          Angajat ANAF: Mergeti la societatea de leasing sa va elibere o chitanta.
          Eu: De ce trebuie sa merg eu? Contractul de leasing a fost incheiat pe o persoana juridica, iar eu nu am dreptul sa cer informatii despre plati. Ce fac daca cel care mi-a vandut masina nu mai raspunde la telefon? Nu trebuia sa iau de la dvs. aceasta adeverinta?
          Angajat ANAF: Asa ni s-a comunicat de la biroul central. Legea a intrat in vigoare de la 15 martie si nu exista alte directive. Nu va putem da nicio adeverinta.
          Eu: Bine. Si eu cum justific la politie cand fac inmatricularea? Daca imi expira cele 30 de zile pentru inmatriculare, primesc amenda. De ce nu i-ati dat vanzatorului aceasta adeverinta atunci cand s-a facut o cerere din partea lui?
          Angajat ANAF: Nu stiu. Le spuneti ca asta este legea. Cumparatorul trebuie sa faca cererea, nu vanzatorul. Ne lasati un numar de telefon si va sunam noi.

          bla bla bla

          O concluzie, SUNTEM NISTI IDIOTI ca platim impozite si taxe! De ce sa faca vanzatorul cererea??? Nu trebuie sa manance si gura lor ceva? De ce sa nu se tepuiasca cumparatorul daca vanzatorul il pacaleste cu taxa. Cumparatorul nu are de ales, va trebui sa plateasca taxa si statul sa castige bani. Nu iti da varianta sa alegi. Pur si simplu, STATUL ROMAN este partas la frauda. Cu buna stiinta, te obliga sa fii fraudat.
          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

          Comment


          • Te mai mira ceva in Romanica?
            Daca vroiai circ era bine sa o pui pe tanti sa-ti dea in scris un raspuns la cerera ta si sa il inregistreze. Cu toate ca ea e doar o amarata de functionara, care la urma urmei nu stie pe ce lume traieste, si care are salariu 1000 de RON probabil.
            Last edited by B 96 NLD; 22 March 2013, 18:23.
            sigpic

            Comment


            • eu tot nu m-am lamurit exact cate taxe si cum trebuie sa platesc daca de exemplu cumpar acum un logan 1.4 mpi din 2006 care nu are nici o taxa platita? se poate sa imi spuna cineva sa inteleg si eu? multumesc!

              Comment


              • Pai ce e de neinteles aici? - platesti timbrul de mediu(aceasta este denumirea actualei variante in vigoare pentru taxa de poluare) conform Legii9/2012 cu modificarile si actualizarile de anul acesta - o gasesti pe tot net-ul - celelalte taxe le platesi conform art.8 din Ordinul MAI 1501/2006 actualizat, articol care explica procedura inmatricularii unui autovehicul la transcrierea dreptului de proprietate.
                Last edited by Cromatic; 22 March 2013, 19:08.

                Comment


                • hai ca am gasit ceva care pana la urma m-a lamurit, multumesc pentru ajutor.

                  Comment


                  • Prin HG nr.88/2013 s-a reglementat si publicat normele metodologice de aplicare a legi nr 9/2013 privind timbru de mediu care la art.4 alin 1 spune:

                    "In cazul in care se solicita transcrierea dreptului de proprietate pentru un autovehicul inmatriculat dupa 1 ianuarie 2007, iar proprietarului platitor al taxei speciale pentru autoturisme si autovehicule, al taxei pe poluare pentru autovehicule, al taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule sau al timbrului de mediu pentru autovehicule nu i s-a restituit cuantumul acesteia sau valoarea reziduala prevazuta la art. 7 alin. (1) din ordonanta de urgenta, organul fiscal competent elibereaza un document care evidentiaza aceasta situatie"

                    Dar ANAF-ul refuza sa elibereze aceste adeverinte motivand ca nu au o baza de date la nivel national privind indentificarea vehiculelor pe baza seriei de sasiu carora le-a fost restituita taxa de poluare prin hotarari judecatoresti.

                    Este inandmisibil sa promulgi si sa aplici o lege fara sa ai o baza de date la ANAF care sa poata aplica aceasta lege ! Consider ca se face un nou abuz inandmisibil , de data asta a Guvernului Ponta,fata de cei care dintr-un motiv sau altul n-au reusit sa inmatriculeze masinile cumparate pana in 15.03.2013.
                    De exemplu ce se intampla in situatia in care platesc taxa de timbru acum,inmatriculez masina si peste 5 luni de zile constat ca fostul proprietar nu si-a recuperat taxa de poluare ?! Imi va restitui statul bani platiti + dobanda aferenta pe aceste 5 luni ?!
                    In situatia noastra sunt mii de romani pe care acest stat si guvern isi permite sa-i trateze cu dispret si bataie de joc fiind pasati de la o usa la alta in interiorul ANAF-urilor judetene si birourilor de inmatriculari auto .
                    Daca voi exclama : RUSINE &gt;RUSINE&gt; RUSINE GUVERN PONTA...! Probabil, nu ma va auzi nimeni, acoperit de indiferenta cetatenilor ce s au obisnuit sa fie indiferenti la problemele celor de langa ei si-n fata celor care timp de 23 de ani n-au ingenuncheat in fata noastra atunci cand au gresit (PDL+USL+UDMR+ toti la un loc)
                    Au reusit in schimb sa ne infranga orice reactie de nesupunere si impotrivire in fata nedreptati la care suntem supusi prin aceste legi aberante !
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • Da' articolul 14 din OUG9/2013 care reglementeaza modul de verificare a achitarii timbrului l-ai citit? Banuiesc ca nu din moment ce te aprinzi asa.

                      Art. 14
                      (1) Ministerul Finantelor Publice prin Agentia Nationala de Administrare Fiscala, Ministerul Afacerilor Interne prin serviciile publice comunitare regim permise de conducere si inmatriculari vehicule si Ministerul Mediului si Schimbarilor Climatice prin Administratia Fondului pentru Mediu gestioneaza informatic evidenta autovehiculelor inmatriculate sau transcrise care intra sub incidenta prezentei ordonante de urgenta, in concordanta cu incasarile efectuate la unitatile Trezoreriei Statului reprezentand taxe/timbru.
                      (2) Informatiile gestionate si procedurile privind implementarea sistemului informatic prevazut la alin. (1) se stabilesc prin ordin comun al ministrului finantelor publice, al ministrului afacerilor interne si al ministrului mediului si schimbarilor climatice, in termen de 60 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta.

                      Comment


                      • Daca tu cumperi acum o masina si datorita acestei bajbaieli a guvernului, nu poti folosi aceasta masina timp de 60 de zile, ce mai ziceai Cromatic ?

                        Eu cu aceasta masina imi castig painea zi de zi ! Clienti mei externi crezi ca ma asteapta pe mine 60 de zile sa le livrez marfa pana acesti "imbecili" gasesc ei formula prin care ne pot lua din nou bani pe o noua taxa ?

                        Si ca totul sa fie perfect la masina mea a fost achitata deja taxa de prima inmatriculare si nu a fost recuperata dar ANAF-ul refuza sa elibereze documentul prin care eu imi pot inmatricula masina !

                        Normele metodologice de aplicare a legii nr 9/2013 au aparut prin HG nr 88/2013 din 13.03.2013
                        Last edited by adonis33; 29 March 2013, 23:52. Reason: Automerged Doublepost
                        "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                        Comment


                        • Stie cineva cat este taxa de prima inmatriculare la un BMW 518 E28, an fabricatie 1986, capacitate cilindrica 1800 cmc, norma de poluare EURO1? (adusa din Germania)
                          Multumesc!

                          (rectificare model 518i)
                          Last edited by ion_R5; 31 March 2013, 20:05. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • nu ai putea sa cauti un calculator pe net si sa ti-o calculezi ?
                            tre sa cauti in primul rand emisiile ...
                            Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                            Comment


                            • La EURO 1 nu conteaza emisiile de noxe, iar taxa are o valoare estimativa de 755 E.
                              sigpic

                              Comment


                              • @ B 96 NLD Merci frumos! La 700 euro taxa un BMW E28 in buna stare din Germania merita adus. E28 e ultimul BMW autentic, asa cum la Mercedes-Benz ultimele au fost Cobra si W124.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google