Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A ajuns taxa asta sa faca sa dezmembrezi o masina de 9 ani decat sa o folosesti pana face 15....
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Originally posted by lord_wader View Post
      Eu unul nu sunt de acord cu ipoteza cum ca noi astia cu E3 trebuie sa acceptam bataia de joc a unor potentiali cumparatori care vor veni si vor zice: "iti dau 800E pe masina". Raspunsul corect ar trebui sa fie: de 800E du-te si iti ia polo din 97 neanmatriculat. Cred ca singura varianta ar fi vanzarea masinii la pretul corect, 2000-2500E dar fara a trece in acte noul proprietar. Cu procura sau cum o fi, cu riscuri dar macar nu dai masina pe nimic doar pt. ca e cu o norma mai slaba decat E4.
      Daca se va modifica legea si masinile inmatriculate in alte vor circula legal doar 30 de zile in Ro ....atunci si pretul Loganului second-hand E3/E4 va sari in sus....

      Am vazut prin targurile de la Pitesti si Craiova masini Logan cu norma E3/E4 avand pretul minim de 2700-4000 e indiferent de starea lor tehnica-estetica....
      "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

      Comment


      • dar ati vazut ca astia vor sa preintampine si evaziunea platii impozitului. vanzatorul anunta in termen de 5 zile ca a vandut masina lui x-ulescu. daca acesta nu o declara la primaria de unde apartine in 30 de zile va fi oprit in trafic si i se vor lua placutele de inmatriculare si permisul.

        sa vinzi loganul cu procura iarasi e posibil , dar risti sa platesti impozit tu pentru masina mult si bine ...

        @ adonis - ai vazut macar una vanduta ? de bulgaria cate erau? eu in targ in Bacau am vazut sa se vindeau doar masini cu numere rosii (fara taxa platita) sau inmatriculate si cu certificat de taxa de la anaf...
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • Nu risti nimic, pentru ca noutatea este aceea ca poti "radia" masina fara sa ai carte, talon, placute de inmatriculare si ce-ti mai trebuie azi, (adica te duci frumos si anunti ca acum 4 zile ai vandut masina dupa ce in prealabil ai facut un contract nedatat cu viitorul proprietar). Ideea e ca cel care cumpara o masina in astfel de conditii trebuie sa aiba incredere 100 % in proprietarul din acte si bineinteles si el sa fie de buna credinta. Eu cam asa vad situatia. Noul proprietar calca pe bec, cel din acte notifica în scris înstrăinarea vehiculului.
          sigpic

          Comment


          • Noul proprietar calca pe bec, cel din acte notifica în scris înstrăinarea vehiculului
            Nu merge asa.
            Noul proprietar neimatriculand masina pe numele sau, la DRPCIV raman datele fostului proprietar.
            Toate amenzile generate de camere video vor ajunge la fostul proprietar (sau actualul, conform bazei de date de la DRPCIV).
            Efectiv raspunzi si pentru faptul ca cel care ti-a cumparat masina merge fara rovinieta, ia amenzi pentru depasirea vitezei, parcheaza aiurea si isi ia amenzi etc.
            Va riscati? Stiu foarte multe cazuri cand s-au trezit din senin cu amenzi si umbla disperati dupa cel care a cumparat masina, sa o inmatriculeze naibii odata pe numele lui.

            Ori o vindeti in pe nimic, ori o dezmembrati, ori ...dauna totala pe CASCO.
            Dar la dauna total, aveti grija, CASCO se incheie doar pentru masinile <10 ani vechime. Un incident in ultimul an de CASCO e cel putin suspect...etc.
            Last edited by mr.K; 1 March 2013, 11:08.

            Comment


            • Cam asa e Mr K insa cu noua ordonanta daca cel care-ti cumpara masina nu-si plateste darile si amenzile i-o poti "radia", si banuiesc ca mai bine-si plateste o amenda de 200 de RON si un impozit decat sa se trezeaca ca are o masina pe care a dat 2000 E pe post de clocitoare sau bibelou. vorbim la nivel teoretic, pentru ca eu nu as face o astfel de tiganie, insa altii .... treaba fiecaruia, ideea e ca se poate, iar riscul dupa parerea mea de data asta e mai mare al cumparatorului decat a vanzatorului.
              sigpic

              Comment


              • Cam asa e Mr K insa cu noua ordonanta daca cel care-ti cumpara masina nu-si plateste darile si amenzile i-o poti "radia",
                Fara talonul original, nu mai poti radia masina. Esti la mana cumparatorului. O sa te rogi de el.

                O sa spui ca declari i pierdute actele masinii. Si cand se va dovedi ca exista documente oficiale intre tine si cumparator, mai intri si la declaratii false.
                Last edited by mr.K; 1 March 2013, 12:42.

                Comment


                • poti sau nu s-o radiezi ? ca de aici a plecat discutia ... eu stiam ca nu. unde-i modificarea ?
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Intrebare !

                    Daca inmatriculezi o masina ,cu hotarare judecatoreasca prin care a fost declarata ilegala taxa de poluare, cand vinzi masina cel care o cumpara va plati taxa actuala sau ma rog timbrul de mediu cum se numeste acum ?
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • Da, au prevazut asta in art.VI(1).

                      Comment


                      • Sincer mi se pare o mare aberatie varianta noua, exact cine polueaza nu plateste. Corect mi s-ar parea sa se bage in pretul carburantului. Arzi tone, inseamna ca poluezi, deci trebuie sa platesti. Sau poate si mai ok impozit diferentiat in functie de vechime. Nu este corect ca pentru o dacie 1310 care rupe pe emisii sa nu platesti nimic doar pentru ca nu o vinzi. Poate sa zic mai intelegeam pentru cele aduse de afara dar mi se pare total inacceptabil sa platesti pentru o masina deja incrisa si doar asa ca nu ai platit in 2006. Pai si unul care a adus-o de afara, a platit taxe vamale, probabil tva iar acum ca sa o vanda mai trebuie platita taxa, care nu e tocmai mica. Deja statul nostru de rahao incaseaza mai mult decat pretul masinii de noua....

                        Comment


                        • Da asa era mai corect, dar statul are nevoie de bani acum; suma platita pentru timbrul de mediu reprezinta, in viziunea legii, perioada estimata cat va polua masina; cat mai are de "trait". Crezi ca le convenea sa incaseze acesti bani cu tzaraita timp de 7 ani?
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Da asa era mai corect, dar statul are nevoie de bani acum; suma platita pentru timbrul de mediu reprezinta, in viziunea legii, perioada estimata cat va polua masina; cat mai are de "trait". Crezi ca le convenea sa incaseze acesti bani cu tzaraita timp de 7 ani?
                            Bun pai si eu de ce platesc aceiasi bani ca si tine sa zicem dar poate eu busesc masina total, sau o problema la instalatia electrica si arde in parcare sau mai stiu eu ce, si atunci imi returneaza taxa de timbru? Masina mea a poluat o luna a altuia poate polua 10 ani, nu mi se pare ok sa dam aceiasi bani.

                            Comment


                            • Pai si nu inteleg de ce esti suparat pe mine;
                              Gata s-a terminat dezbaterea publica; de la 15 martie se aplica prevederile ordonantei; discutam discutii?
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by IancuMIC View Post
                                Pai si nu inteleg de ce esti suparat pe mine;
                                Gata s-a terminat dezbaterea publica; de la 15 martie se aplica prevederile ordonantei; discutam discutii?
                                Doamne fereste,
                                nu sunt suparat pe mimeni cu exceptia avortonilor din guvern si parlament. Era doar ca exemplu. Chiar nu mi se pare normal ca x sa plateasca aceiasi taxa ca si y desi x nu tine masina decat un an iar y o tine 10 ani.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google