Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare!
    Am reusit sa ajung la RAR, mi'au trecut noxele pe carte ( a durat cam 10 minute) si, desigur am fost sa vad la cat ma ajunge "frumusetea" asta de taxa (pt un logan euro 3, din 2005)... 1047 euro x 4.52xx ron/euro => 4750 RON...NEBUNIEEEE!!!

    Comment


    • Asta in momentul de acum. Dupa ce vor modifica taxa, sunt premise ca aceasta taxa sa fie si mai mare pentru Loganul tau E3.

      Comment


      • Ce emisii de CO2 ti-au trecut, si la ce motor?
        Merci.
        sigpic

        Comment


        • Si ce taxa ai platit la RAR pentru asta?

          Gata, s-a adoptat. Asteptam OUG publicat si aoi Normele de aplicare.

          Executivul a adoptat introducerea timbrului de mediu in locul actualei taxe auto, a anuntat Rovana Plumb, ministrul Mediului, la finalul sedintei de Guvern de astazi.

          Conform declaratiilor ministrului, termenul de intrare in vigoare a ordonantei de urgenta este 15 martie 2013, urmand ca pana atunci sa fie adoptate, de catre Guvern, normele metodologice pentru aplicarea actului normativ.
          Rovana Plumb a declarat, de asemenea, ca timbrul de mediu este un instrument necesar pentru innoirea parcului auto si pentru reducerea emisiilor de gaze cu efect de sera care este si un angajament al Romaniei fata de Uniunea Europeana.
          Ahahahha, buna gluma. E doar un mijloc de a colecta parale la buget.
          Last edited by mr.K; 19 February 2013, 16:57. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Timbrul de mediu este o forma de tranzitie spre un impozit anual bazat pe emisiile de CO2, spune ministrul Mediului

            Actualul timbru de mediu aflat in dezbatere publica este o forma de tranzitie catre un impozit anual pe poluare, care va inlocui impozitul clasic platit in prezent, dar si timbrul de mediu. Aceasta trecere va fi facuta in timp si in functie de Uniunea Europeana, reiese din declaratii ale ministrului Mediului, Rovana Plumb, facute dupa o dezbatere publica pe tema timbrului de mediu. Iata care va fi mecanismul, explicat de Plumb.

            Pam Pam
            sigpic

            Comment


            • Asta ce vorbeam mai demult, pe aici si au sarit unii de fund in sus ca visam cai verzi pe pereti. Cu toate ca...uneori nu-i prea sanatos sa ai dreptate.

              Comment


              • Un ghid foarte util aici.

                Comment


                • CE SE INTAMPLA CU BANII COLECTATI?
                  -Se strang la A dministratia Fondului de Mediu.
                  -In perioada urmatoare, banii vor fi folositi, in mare parte, pentru a se plati restituirile catre cei care au dat statul in judecata pentru incasare ilegala
                  a versiunii anterioare a taxei –deci pentru corectarea unei nedreptati comise in anii trecuti


                  -Sumele ce vor ramane dupa restituiri vor merge spre programe de mediu, precum
                  Programul Rabla , Casa Verde, program de impaduriri.
                  Ce am subliniat, imi place la maxim. Cat de prost trebuie sa fii ca sa recunosti pe site-ul propriu ca ii pui sa plateasca pe unii retroactiv o taxa, pentru a restitui altora aceeasi taxa castigata in instanta ca fiind ILEGALA.
                  Deci eu trebuie sa platesc o taxa care stii ca e ilegala pentru ca tu, ca stat, sa ai bani de restituit alora de au platit taxa ILEGALA, inaintea mea.

                  Eu unul ma pish cu bolta pe programul Casa Verde, deoarece eu platesc pentru MASINA ceva. Impaduririle sa le face ministerul din sumele defalcate de la bugetul de stat.
                  Programul Rabla nu trebuie sa-l sustina actualii proprietari de masini, ei trebuie sa beneficieze de el, pentru a-si putea cumpara o masina noua, dar u mai pot vinde vechea masina, din cauza rahatului de taxa introdusa retroactiv.
                  Last edited by mr.K; 19 February 2013, 22:28.

                  Comment


                  • Eu am depus dosarul pentru recuperarea taxei de poluare . Am cumparat o utilitara din NL pentru care am platit 2370 lei....Acum voi cere in instanta bani + dobanda + cheltuieli de judecata ....total vre-o 3-4000 lei...depinde cand imi va plati statul!

                    Sunt dispus sa astept si 2 ani pentru bani....Important va fi ca statul sa plateasca !!!!!

                    Poate ca nu ceream recuperarea taxei de poluare daca, nu primeam de la ANAF o scrisoare prin care ma informau ca am contul bancar blocat pentru o datorie recalculata de .......25 lei !
                    "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                    Comment


                    • De acord, e dreptul tau si vei primi banii inapoi si cu dobanda insa autoutilitara va fi pe viata.

                      Comment


                      • am facut si eu o simulare a noii taxe sau timbru de mediu cum i se mai spune

                        cum e posibil ca la o masina de 10-11 ani cu un motor de 1.4 benzina sa platesti 700 ron iar la una de 1-2 ani cu motor mai mic sa platesti dublu?..
                        poate am gresit eu ceva...

                        Comment


                        • Se considera ca o masina veche va avea o perioada de viata mai mica deci va polua mai putin, la cealalta e invers.

                          Comment


                          • ))....tara lui papura voda

                            Comment


                            • Cu alte cuvinte vom aduce numai vechituri de afara.
                              sigpic

                              Comment


                              • Dupa ce au cheltuit o groaza de bani sa scape de rable....acum le lasa calea libera! In tara asta chiar totul e facut in bataie de joc?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google