Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Taxe idioate mai sunt, de exemplu impozitul pe tranzactia unui imobil (daca a avut ca destinatie de domiciliu, apare idiotenia). 2% sau 3% din valoarea de vanzare a imobilului ca impozit e ok, atat timp cat sunt magnat in imobiliare, le iau, le vand si scot profit.

    Dar cand vand un imobil ce a servit ca domiciliu, pe care am platit-o din venitul personal NET, sa dai 2% sau 3% (functie de cati ani am avut-o in proprietate) din valoare-e tot HOTIE.

    Ma astept la lucruri din ce in ce mai rele privind taxele auto.

    Comment


    • Pai sa te-astepti, in luna ianuarie s-au incasat 13mil.lei din taxa de poluare si au avut de restituit 19mil.lei !!! deci gaura 6mil.lei - cine crezi tu ca o sa plateasca diferenta asta?

      Comment


      • Eu sigur nu )

        Ca Euro3 nu imi mai iau nici bicicleta Chiar apropo de asta, caut pt sora mea o masina mica de genul Corsa, Polo si ma gandeam ca putin mai nou=mai bun, dar ce rost are sa iau un euro3 ca sa isi ia statul 500E nemeritati, mai bine un Punto din 97-98 la care taxa e 300-350E

        Comment


        • Si peste maxim 2 ani o duci la REMAT si vinzi voucherul cu 1500lei - buna afacere faci!

          Comment


          • Originally posted by lord_wader View Post
            Eu sigur nu )

            Ca Euro3 nu imi mai iau nici bicicleta Chiar apropo de asta, caut pt sora mea o masina mica de genul Corsa, Polo si ma gandeam ca putin mai nou=mai bun, dar ce rost are sa iau un euro3 ca sa isi ia statul 500E nemeritati, mai bine un Punto din 97-98 la care taxa e 300-350E
            corsa , polo bezinara euro3 nu gasesti. au sarit de la 2 la 4 ...
            intra aici http://www.loganclub.ro/forum/oferte...it-t38945.html ca sa nu deviem de la subiect , socoteste cam cati bani ai si vezi ce pareri mai au colegii. si eu as recomanda o masina mai noua si euro 4.
            o/____\o
            (i)
            .........

            Comment


            • Originally posted by lord_wader View Post

              Chiar apropo de asta, caut pt sora mea o masina mica de genul Corsa, Polo si ma gandeam ca putin mai nou=mai bun, dar ce rost are sa iau un euro3 ca sa isi ia statul 500E nemeritati, mai bine un Punto din 97-98 la care taxa e 300-350E
              Daca diferenţa ar fi doar de 150E, intre un E4 si cea din '97, privind timbrul de mediu, deşi nu prea cred, ma duc şi vĂ®nd muraturi pe marginea sanţului la ...Tecuci şi tot fac 150E; da' tot nu iau masina de 16 ani; dăle'n colo' aşa.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Timbrul de mediu a fost Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 119 din 4 martie 2013.

                Ce mi se pare interesant e faptul ca art.VI din proiect a fost integrat in art.4 care acum are patru litere(fata de 2 pct. in forma veche) insa acest art.VI nu a fost transcris in lege in forma in care a aparut in proiect adica nu se mai face o referire clara la autovehiculele exceptate si scutite asa cum era in proiectul de lege.

                Comment


                • Mai trebuie si Norme metodologice de aplicare...
                  Cica trebuie sa para in 15 zile, dar in Romania nu s-a respectat niciodata termenul de apartie a uor NM. Ultimele NM ce trebuiau publicate in 90 de zile se refera la Codul rutier. Nici acum nu se stie cum poti obtine permisul pentru scutere, cu toate ca au trecut 90 de zile.

                  Comment


                  • In normele de aplicare ale primei forme a legii nu se face nici-un fel de referire la autovehiculele scutite ci doar la cele exceptate prevazute la art.3 .
                    Last edited by Cromatic; 6 March 2013, 23:41.

                    Comment


                    • Deci e simpla treaba, daca in proiect erau exceptii, acum nu mai sunt, eu din art.4, litera c) inteleg ca se plateste timbrul si de catre cei care la data inmatricularii erau scutiti de reglementarile in vigoare de la acea data :"Art. 4 Obligatia de plata a timbrului intervine o singura data, astfel: cu ocazia transcrierii dreptului de proprietate asupra autovehiculului rulat si pentru care nu a fost achitata taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa de poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii;"
                      sigpic

                      Comment


                      • Unde se ajunge cu legea pixului, data de niste oameni inteligenti:
                        Attached Files
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • fac bulgarii ce fac si iar castiga acum mai au si posibilitatea sa creasca taxele ca tot o sa fie mai bine

                          Comment


                          • Originally posted by vitriol View Post
                            Unde se ajunge cu legea pixului, data de niste oameni inteligenti:
                            Daca se aproba si proiectul de lege cu privire la modificarea OUG195/2002 nu se mai ajunge nici macar acolo...

                            Comment


                            • Originally posted by IancuMIC View Post
                              Daca diferenţa ar fi doar de 150E, intre un E4 si cea din '97, privind timbrul de mediu, deşi nu prea cred, ma duc şi vĂ®nd muraturi pe marginea sanţului la ...Tecuci şi tot fac 150E; da' tot nu iau masina de 16 ani; dăle'n colo' aşa.
                              Da nici 2000-2500E nu am pt. inca o masina. Si din cate vad circula destule pe strazi, masini euro2 deci nu e chiar asa rusinos daca masina arata bine.

                              Comment


                              • Norme metodologice de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google