Anvelope De Iarna Din 1 Noiembrie Pana In ... ???

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Anvelope De Iarna Din 1 Noiembrie Pana In ... ???

    Din 01 noiembrie (in fiecare an) suntem obligati sa avem autoturismul dotat cu anvelope de iarna... OK, pe asta am inteles-o si cu totii ne-am conformat. Dar pana cand le tinem montate pe autoturisme ?!
    Am gasit pe net diverse raspunsuri, si anume: 01 martie... 15 martie... 30 martie... 15 aprilie.
    Si am mai gasit si acest raspuns:

    Până când? - "Legislaţia nu prevede un termen calendaristic"
    Întrebat până când se aplică această prevedere, reprezentantul ARR a spus că nu există un termen calendaristic prevăzut în ordonanţa 5/2011 pentru aprobarea unor reglementări privind creşterea siguranţei rutiere. "Riscă amenzi cei care circulă pe porţiuni cu zăpadă, gheaţă sau polei dacă sunt neechipaţi de iarnă", a declarat pentru gândul Florian Coman, directorul general al Autorităţii Rutiere Române (ARR).
    Termenul de 31 martie, vehiculat în presă, nu este prevăzut nicăieri, nu există o limitare, au mai explicat oficialii ARR.


    Ma gandesc la varianta in care eu acum le dau jos pe cele de iarna si ''incalt'' masina cu anvelopele de vara ... iar prin aprilie sa dea 2 - 3 fulgi de nea (zapada mieilor) si sa ma trezesc ca sunt amendat ... sau mai este si varianta ca sa pleci din oras pe o vreme frumoasa si sa te urci pana la cota 1400 si pe acolo sa intalneste cateva ''porţiuni de drum cu gheaţă, zăpadă sau polei'' si iar am comis-o.
    Deci... pana cand ?! Voi cand ''incaltati'' masina cu anvelopele de vara ?!
    Last edited by search_me71; 16 March 2012, 14:22.
    In cazul unui al III-lea razboi mondial, femeile ar primi puşti... iar bărbaţii puştoaice !
    http://searchme71.blogspot.com/

  • #2
    Eu am trecut la anvelopele de vara de 2 zile... Nu mai avea nici un rost sa circul cu cele de iarna, le toceam de pomana plus ca aveam un consum mai mare.
    sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

    Comment


    • #3
      si eu le am schimbat
      sigpic Alexandria

      Comment


      • #4
        Originally posted by florin.fanatik View Post
        Eu am trecut la anvelopele de vara de 2 zile... Nu mai avea nici un rost sa circul cu cele de iarna, le toceam de pomana plus ca aveam un consum mai mare.
        Originally posted by cristy plus View Post
        si eu le am schimbat
        ma baieti , topicul nu era pentru a va lauda ca va`ti pus gumele de vara , ci de cand pana cand e legea cu gumele de iarna.

        deci mai pe scurt , daca in august ninge si esti oprit , esti pasibil de amenda , de la 1 noiembrie a intrat in vigoare legea , hai ca nu e greu.

        Comment


        • #5
          Pana la 31.03. stiu ca sunt obligatorii.

          Comment


          • #6
            atunci trebuie sa mergem cu cauciucurile de iarna dupa noi..............
            unde i lege nu i tocmeala
            sigpic Alexandria

            Comment


            • #7
              unii dintre voi va uitati prea mult la stirile de la ora 19:00...

              Comment


              • #8
                cum spune si CataFOF, anvelopele de iarna sunt obligatorii DACA circulati pe drumuri publice cu zapada, gheata sau polei.. (cititi OG nr. 5/2011, art. 102. aln. 1, pct. 28)

                Nu exista perioada de cand pana cand ci doar in functie de conditiile de drum.

                S.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • #9
                  Mai puteti cu anvelopele de iarna?

                  Ma gandeam ca daca vine primavara n-o sa mai citesc despre legalitatea anvelopelor de iarna. M-am inselat, evident.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • #10
                    multi spun ca legea e pana pe 1 martie dar se pare ca daca da o zapada sanatoasa in aprilie ( nah se schimba clima) esti pasibil de amenda cum spunea si cata..... ideea e ca daca esti prins in off side platesti
                    sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                    Comment


                    • #11
                      intradevar legea nu specifica data dar la tv sa spus pana la 31 martie poti sa le schimbi si acum daca nu pleci pe la munte ati vazut ce ninsori sunt pe acolo

                      Comment


                      • #12
                        >>>

                        Raspunsul este legea 161/2011 din data de 11-07-2011 privind aprobarea OG nr 5/2011

                        Nu exista obligativitatea la purtarea rotilor de iarna decat in conditii de noroi sau zapada si polei.
                        Deci daca in decembrie sunt 5 grade si soare, politia nu are voie sa amendeze ca ai roti de vara la fel cum daca in august pe transalpina e zapada poti lua o amenda cat tine de mare. Cat timp mergi pe polei gheata si noroi esti obligat sa ai roti adegvate.
                        Traim in romania si asta ne ocupa tot timpul.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by CataFOF View Post
                          unii dintre voi va uitati prea mult la stirile de la ora 19:00...
                          Originally posted by danny_finutzu View Post
                          intradevar legea nu specifica data dar la tv sa spus pana la 31 martie poti sa le schimbi
                          yuuhuuu !

                          Comment


                          • #14
                            De la un timp au inceput sa se deschida topicuri aiurea.... poate ar trebui sa mutati thread-ul pe stirile Pro TV
                            Megane II faza II 1.5dcI K9K

                            http://www.loganclub.ro/forum/b_189_ygn_2-t41493.html

                            Comment


                            • #15
                              @search_me71, un membru foarte activ pe forumul asta (sigur o sa intre si el in discutia asta) a spus la un moment dat ca trebuie sa ai cauciucuri de iarna chiar si atunci cand asfaltul este ud din cauza zapezii topite. Deci daca se topeste zapada de la munte, se evapora si ploua la ses, esti obligat sa porti cauciucuri de iarna chiar si in iulie!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google