Solutionare Accident, Oare Chiar Nu Stiu Eu Nimic?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Solutionare Accident, Oare Chiar Nu Stiu Eu Nimic?

    Va expun si eu o speta:

    Sa spunem ca eu sunt prima masina din interectie (masina neagra in imagine) si astept sa mi se permita sa fac stanga catre unirii. Un om dragut imi face semn sa trec. Plec de pe loc si din senin vad o masina care a venit din spate, pe celalalt sens de mers depasind toata coloana, nu mai apuc sa franez si intru in coliziune cum e in poza de mai jos desenata in paint.

    La politie s-a stabilit ca de vina este masina neagra care nu a acordat prioritate celei rosii.

    Oare politistii chiar vor sa incurajeze mersul neregulamentar in Bucuresti?
    Attached Files

  • #2
    daca tu l-ai lovit si nu el pe tine are dreptate pentru ca nu te-ai asigurat si la schimbarea directiei de mers.
    indiferent de situatie ar trebui sa contesti procesul verbal de amenda si sa iti recuperezi permisul.
    Last edited by dani030669; 22 September 2012, 11:08.
    sigpic
    Ambition 1.5 dc

    Comment


    • #3
      Adica ,,cum ar reiesi din poza,,taxiul ar fi venit din spate pe contrasens sa faca tot stanga? Sau cum? Strada este aia de langa pasaj,,dinspre Budapesta parca,,in fata sens unic,,stanga spre Unirii,,dreapta daca faceai te duceai spre Budapesta.

      Comment


      • #4
        Deci eu am fost de vina pentru ca ea a depasit toata coloana si la capatul strazii (unde era obligatoriu stanga) cel cu rosu a mers tot drept fara a vira stanga. Ma intreb ce se intampla daca pe acea strada toate masinile (peste 20) mergeam pe ambele sensuri si venea o masina care voia sa mearga si ea in celalalt sens?

        Raspunsul politistului a fost ca daca o vedea un agent in intersectie ii da dadea amenda ca era neregulamentar, dar daca nu a vazut-o si am avut ghinion sa ne lovim eu am iesit cel care am gresit. Nu prin asta se incurajeaza sa se depaseasca nu coloana dar chiar si prima masina din intersectie si sa ii tai calea? Asta se doreste in traficul supra aglomerat din bucuresti?
        @Ivan marian da taxiul ar fi depasit masina neagra si in loc sa vireze pe banda 2, langa bordura din stanga a mers drept si eu cu negru am intrat pe banda a 2-a. Da acolo e, unde e obligatoriu e la stanga, la dreapta nu poti face ca e sens unic. Strada de dreapta e mai in urma.
        Last edited by o8MeLC; 22 September 2012, 11:24.

        Comment


        • #5
          ce ti-a trecut pe procesul verbal? neacordare de prioritate sau art.108 b) 3. nerespectarea regulilor privind manevra de intoarcere, mersul inapoi, schimbarea benzii de circulatie sau a directiei de mers, daca prin aceasta s -a produs un accident din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;
          sigpic
          Ambition 1.5 dc

          Comment


          • #6
            Melcule,,,daca aia este intersectia,,,tu esti de vina. Ala in fata nu avea cum sa se duca,,deci tot stanga trebuia sa faca. Tu platesti pt ca ai intrat in el si nu el in tine .. ala trebuia sa plateasca pt ce a facut conform spuselor politistului
            Raspunsul politistului a fost ca daca o vedea un agent in intersectie ii da dadea amenda ca era neregulamentar,.
            Daca ala intra in tine,,atunci vina apartinea aluia 100%.

            Asta este opinia mea....

            Comment


            • #7
              Avariile au fost minore. La mine nu a fost nicio avarie lovind cu coltul barii in roata, la ea s-a indoit foarte putin aripa in zona rotii. Cand am vazut ca nene cap de creta, adica toti din acel birou, spuneau ca a procedat corect ca a depasit coloana si e cea mai tare am intrebat daca mai pot face amiabila. Au spus ca pot face amiabila si a acceptat si doamnisoara. In final am facut amabila sa scap de problemele facute de cap de creta pentru ca nu aveam chef de dat in judecata mai ales ca toti soferii care au vazut faza au iesit din masini si o injurau ca a depsit coloana dar niciunul nu a dorit sa imi dea numarul de telefon pentru a fi martor pentru ca nu au timp...

              Eram amandoi in miscare, ea a venit tare din spate si a franat si eu eram in miscare si am intrat unul in altul.
              Attached Files
              Last edited by o8MeLC; 22 September 2012, 11:35.

              Comment


              • #8
                Stii cum e ? ,,,ca si cum ai fi intrat tu in masina unui betiv la volan. Betivul merge regulamentar,,tu intri in el,,tu esti de vina,,,betivul pleaca mai departe

                Comment


                • #9
                  Cred ca interpretarea corecta ar fi ,,,neasigurarea la schimbarea directiei de mers.
                  Masina neagra voia sa vireze stinga si nu s-a asigurat.
                  Cit despre cel care venea pe contrasens ,doar daca il pica unu din fata avea probleme .
                  Poti spune ca el se afla in depasire si cel negru nu s-a asigurat la schimbare directie de mers.
                  Aceata interpretare am mai auzit-o in cazul unei cunostinte, care in intersectie cu semafor pentru stinga a fost lovit de un motociclist care a depasit coloana pe contrasens (line dubla continua) iar in intersectie la virajul masini spre stinga motociclistul a intrat in el.
                  Intentia motociclistului era sa ajunga in fata coloanei pentru directia inainte,iar manevra a facut-o pe contrasens, producind accidentul in care masina a devenit vinovata de producerea lui,desi respectase culoare semaforului de verde spre stinga.
                  Este lipsita de logica interpretarea aceasta ,,,dar ea se aplica ,iar vinovatul principal scapa fara sanctiune si repara daunele pe asigurarea celui corect care sta in coloana asteptind rindul sa intre in intersectie.

                  Comment


                  • #10
                    Asta am inteles si am auzit si eu dar am crezut ca sunt doar povesti... Mi-a ramas intiparita in cap un accident in care un prieten mergea pe un drum cu sens unic intalnind alt drum cu sens unic. Avea cedeaza trecerea, s-a asigurat din partea din care era normal sa vina masini si a plecat. In mijlocul strazii surpriza. Intra unu in el care mergea pe contrasens. La politie cel care nu s-a asigurat si din partea din care normal nu veneau masini i-a fost luat carnetul si celulilalt i s-a dat o simpla amenda ca a mers pe interzis...

                    Comment


                    • #11
                      Da,,si pt sens unic sta treaba la fel...NU trebuie sa te asiguri doar pt banda normala de mers...CI pt toate benzile/directiile de mers.
                      Mai exact,fiecare merge pe barba lui.

                      Originally posted by o8MeLC View Post
                      Plec de pe loc si din senin vad o masina care a venit din spate, pe celalalt sens de mers depasind toata coloana, nu mai apuc sa franez si intru in coliziune cum e in poza de mai jos desenata in paint.
                      Te intreb,,,tu asa ai declarat si la politie,,ca ai plecat de pe loc si ca nu ai mai apucat sa franezi?

                      Trebuia sa spui ca tu STATEAI PE LOC si ca aia cu matizul a intrat in tine. Ca a pus aia frana si ca fiind ud pe jos a intrat in tine...Atunci vina cadea asupra soferitei.

                      Originally posted by Ivan Marian View Post
                      Da,,si pt sens unic sta treaba la fel...NU trebuie sa te asiguri doar pt banda normala de mers...CI pt toate benzile/directiile de mers.
                      Mai exact,fiecare merge pe barba lui.



                      Te intreb,,,tu asa ai declarat si la politie,,ca ai plecat de pe loc si ca nu ai mai apucat sa franezi?

                      Trebuia sa spui ca tu STATEAI PE LOC si ca aia cu matizul a intrat in tine. Ca a pus frana,ca a pierdut controlul volanului si ca fiind ud pe jos a intrat in tine...Atunci vina cadea asupra soferitei.
                      .....................
                      Last edited by Ivan Marian; 22 September 2012, 12:51. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #12
                        Foarte bine zice Ivan Marian, trebuia sa spui ca stateai pe loc si aia a vrut sa intre in fata ta si te-a acrosat.

                        Comment


                        • #13
                          Daca tu nu-ti cunosti drepturile, e inutil sa te astepti ca un "gras umflat", care sta acolo platit din bani publici, sa stie el despre ce e vorba.

                          "Art. 152. - (1) Se interzice depasirea vehiculelor:

                          k) în locul unde s-a format o coloana de vehicule în asteptare, daca prin aceasta se intra pe sensul opus de circulatie."

                          Si daca-i aratai asta, ii lua permisul tipei pentru "nerespectatea reglulilor privind depasirea", iar tu erai (si esti, din punct de vedere legal) nevinovat in fata politistului.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #14
                            Are dreptate Vtriol. In caz de depasire a unei coloane aflate la semafor, la o intersectie pe sensul opus de mers, sau la depasirea coloanei pe linia de tramvai se suspenda permisul pentru 30 zile.
                            Ti-o spun in cunostinta de cauza ca am patit-o. Vrioa sa-mi ia permisul ca am depasit coloana de masini pe linia de tramvai si m-am oprit primul la semafor. Pana la urma nu mi-a facut nimic caci eu aveam dreptate . E mult de spus.
                            Traieste fiecare zi ca si cand ar fi ultima!!

                            Comment


                            • #15
                              @vitriol, nu masina rosie a provocat accidentul pentru ca a depasit, ci colegul pentru ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers... E ca si cum ai da vina pe cioara ca s-a ***** exact cand treceai tu pe sub ea.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google