Solutionare Accident, Oare Chiar Nu Stiu Eu Nimic?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Original a fost postat de o8MeLC ...
    Plec de pe loc si din senin vad o masina care a venit din spate, pe celalalt sens de mers depasind toata coloana, nu mai apuc sa franez si intru in coliziune cum e in poza de mai jos desenata in paint.
    Melcule,,te-am mai intrebat,,tu asa ai declarat la politie? Ca ai intrat in ea?

    Cat despre Punk,,de langa parapet poate aparea un nene ce tunde gazonul cu "drujba" sau taie lalele cu flexul,,,iar despre situatia cu sens unic..mai pune mana pe legislatie,,ca e grav ce spui tu acolo!

    Comment


    • #32
      Originally posted by vasile78 View Post
      .......................... depasirea coloanei de catre duduie nu, pentru ca putea sa spuna ca a plecat din spatele lui. Situatia e de cacao, cumatra trebuia stransa de gat un pic...
      Nu e ok.

      De cand se poate depasi in intersectie? La cati metri de intersesctie ai voie sa depasesti?
      Chiar nu avea idioata ce sa caute acolo in apropierea intersesctiei pe contrasens.

      Deci e aiurea rau

      Comment


      • #33
        Da Octavian,,e aiurea rau,,da rau de tot si e frustrant ca aia a depasit pe contrasens.
        Dar nu te duci la politie si declari ca tu ai intrat in ea. Asta a fost o greseala a Melcului,,trebuia sa spuna ca matizul a intrat in loganul lui si ca stationa in acel moment.
        Apoi aia trebuia sa dea explicatii mai multe si sa spuna de ce a depasit coloana pe contrasens!

        In Bucuresti se circula haotic...multi merg pe linia de tramvai,,multi merg si printre refugii/statiile de tramvai,,multi merg si pe contrasens si din pacate trebuie sa te asiguri din toate directiile. Asta eee,,,,E AIUREA RAU DE TOT.

        Comment


        • #34
          Da, asta a fost prima nedumerire cand am citit intru in coliziune, adica recunosti ca ai intrat in ea, cu toate ca venea din spate...

          Daca asa a declarat si la politie...
          Oricum daca se facea constatarea de catre politie cred ca se vedea clar cine in cine a intrat.
          A scapat aia gratis, foarte incorect.

          PS: cel mai fericit eram cand circulam cu Dacia 1300 la fazele astea, baga-te frate daca ai tupeu, eu ma fac ca nu te vad (pt ca am prioritate) afisam o moaca de nestiutor (aveam si nr de alt judet) si ii dadeam inainte, sa vezi frane si disperari !
          Sau se bagau pe banda de facut la drepta dar vroiau inainte, sa vezi cum treceam la 2 cm de bmw-ul pacii, crize frate

          La mine era simplu, un spray alb si rezolvat toate zgarieturile (si doua ciocane, le aveam la mine).
          Last edited by Octavian; 23 September 2012, 10:45.

          Comment


          • #35
            @Ivan Marian
            Bun bun, o fi grav. Dar cine se asteapta sa vina un tembel pe sens unic, sa mai si mearga ca D-zeu pe apa si sa nu dea prioritate?
            Eu merg pe principiul: stii ca ai gresit, esti mai atent.
            Ca sunt o gramada de idioti in tara asta pt care semnele de circulatie sunt puse doar de decor, asta o stim toti. Dar totusi cum sa fiu eu cel vinovat ca nu m-am asigurat, cand repet, nimeni nu se asteapta sa vina prostu pe interzis, si cel care a gresit mai tare decat mine, sa primeasca doar o amenda.

            Iar legat de partea cu despartitorul de beton, la fel, nu stii peste cine dai. Ca decat sa mearga pana in capatul strazii sa intoarca la sensul giratoriu sau la semafor, o iau pe contrasens, si din nou, ei primesc doar amenda.

            Ii inteleg frustrarea lui o8Melc. Dar la ce sa te mai astepti in Bucuresti? Stai la semafor primul, dar niciodata nu esti primul.


            A..ca mi-am adus aminte de un clip de pe net. Ce a patit o8Melc, e ce a patit un nene care a oprit (semalizand stanga) sa intre pe un drum secundar si a fost lovit din spate, cand a inceput sa faca curba, de cineva care era in depasire. Cel care era in depasire a primit amenda, pt ca a depasit in intersectie, iar cel care vroia sa faca stanga, a platit pagubele + amenda. Interesant.
            Last edited by Punk; 23 September 2012, 10:47.
            Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
            My ride

            Comment


            • #36
              Fiind ud pe jos,,ca ploua in dr@cii aia mari,,se putea spune ca a derapat putin dreapta in momentul franarii si ca a intrat in logan. Situatia era favorabila pt asa ceva..

              Punk,,,la noi sar pietoni gardul de 1 metru,,pt a trece liniile de tramvai. Am vazut si pietoni cocotati pe astfel de parapeti de beton,,stiu ,,e ca dr@cu,,dar nu ai ce face. Asa si pe autostrazi,,nu te astepti sa dai de cai/caini si alte lighioane pe acolo,dar dai de ele si nu ai ce face pt ca traiesti in Romanica.

              De regula GHINIONUL sare de acolo de unde te asptepti/asiguri cel mai putin.
              Dar bine ca a fost o situatie fara alte implicari majore la masini si ca s-a rezolvat.
              Last edited by Ivan Marian; 23 September 2012, 10:50.

              Comment


              • #37
                E sport national traversatul pe zebra cu capul in jos sau pe bicicleta. Asta e lipsa de respect fata de ceilalti participanti la trafic si fata de cei care se presupune ca sunt legea si ca o mai si aplica, corect.

                o8Melc a avut noroc ca a dat de un matiz, ca daca era huidu cu ML-u, era mai grav.
                Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                My ride

                Comment


                • #38
                  Originally posted by Punk View Post
                  @Ivan Marian
                  A..ca mi-am adus aminte de un clip de pe net. Ce a patit o8Melc, e ce a patit un nene care a oprit (semalizand stanga) sa intre pe un drum secundar si a fost lovit din spate, cand a inceput sa faca curba, de cineva care era in depasire. Cel care era in depasire a primit amenda, pt ca a depasit in intersectie, iar cel care vroia sa faca stanga, a platit pagubele + amenda. Interesant.
                  Vezi tu,,,nu este interesant deloc,,daca cel din spate era in depasire deja,,,ala de facea stanga trebuia sa se asigure. A fost si acolo o vina/culpa comuna,,ala nu trebuia sa depaseasca in intersectie,,si ala de facea stanga trebuia sa se asigure pt efectuarea manevrei.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by vasile78 View Post
                    Ar trebui sa-ti para rau ca nu cunosti regulile de circulatie, situatia este neortodoxa ca sa-i spun asa dar nu-ti da dreptate si ar trebui sa intelegi ca inainte sa tragi de volan trebuie sa te asiguri.
                    Si tie cum ar trebui sa-ti para?
                    Ceea ce spui tu nu are valabilitate in intersectie.

                    Nu este permisa depasirea in intersectie a unui autovehicul care a semnalizat intentia de a vira la stanga de catre un autovehicul care il precede pentru motivul ca intra sub incidenta regulii prioritatii de dreapta valabila pentru intersectiile nedirijate si pentru intersectiile dirijate prin indicatoare de prioritate in caz de egalitate.(in incercarea de a depasi intr-o intersectie cu drepturi egale de trecere a unui autovehicul care a semnalizat intentia de a vira la stanga, se va patrunde pe contrasens iar vehiculul care vireaza stanga se va afla in dreapta ta iar conform legislatiei trebuie sa-i acorzi prioritate) Regulamentul spune clar, atunci cand te apropii de o intersectie ai obligatia de a reduce viteza si de a acorda prioritate vehiculelor care au acest drept.
                    Si mai e o chestie, depasirea autovehiculelor care au au semnalizat intentia de a vira la stanga intr-o intersectie se face numai prin dreapta, asta daca-ti permite locul bineinteles.

                    PS
                    Mai bine ca te-ai retras din discutie.
                    Last edited by Cromatic; 23 September 2012, 12:17.

                    Comment


                    • #40
                      Domnule, cand vrei sa virezi stanga trebuie sa te asiguri si din spate, vezi explicatia de mai sus a lui Ivan Marian. Eu zic sa mai citesti cartea de legislatie si sa nu ma mai bagi prea mult in seama...

                      Comment


                      • #41
                        Eu bag in seama vorbele spuse nu omul care le-a spus, cel ce va citi aici si va lua in seama vorbele spuse fara suport va gresi si el la randul lui si in nici-un caz nu va raspunde Vasile 78 sau Ivan Marian.

                        "Domnule, cand vrei sa virezi stanga trebuie sa te asiguri si din spate..." - aici vorbim despre executarea unui viraj la stanga intr-o intersectie care nu este acelasi lucru cu virajul la stanga in orice alte conditii.

                        Depasirea vehiculelor se face numai pe partea stanga, in sensul de mers, cu exceptia celor ai caror conducatori au semnalizat si s-au incadrat corespunzator schimbarii directiei de deplasare spre stanga si a tramvaielor, care se depasesc pe partea dreapta.(OUG 195)
                        Last edited by Cromatic; 23 September 2012, 13:16.

                        Comment


                        • #42
                          Deci dumneata nici ce e aia "intersectie" nu prea stii, sunt mai multe tipuri de intersectie, citeste ca scrie acolo in carte.

                          Comment


                          • #43
                            Tu scrii pe-aici doar din dorinta de a face posturi si ce-i mai grav din dorinta de a aduce ofense gratuite altor membri(lucru pe care l-am observat si in alte topice), daca ma cobor la nivelul tau ar insemna sa fiu si eu ca tine asa ca ma opresc aici - tu crezi ce vrei eu doar ti-am spus adevarul. A, si nu mai lua lucrurile la modul personal atunci cand ti se raspunde cu aceeasi moneda la un fapt inceput de tine, intreb si eu, ma cunosti de undeva?

                            Comment


                            • #44
                              Originally posted by o8MeLC View Post
                              Raspunsul politistului a fost ca daca o vedea un agent in intersectie ii da dadea amenda ca era neregulamentar, dar daca nu a vazut-o si am avut ghinion sa ne lovim eu am iesit cel care am gresit. Nu prin asta se incurajeaza sa se depaseasca nu coloana dar chiar si prima masina din intersectie si sa ii tai calea? Asta se doreste in traficul supra aglomerat din bucuresti?
                              Originally posted by o8MeLC View Post
                              Cand am vazut ca nene cap de creta, adica toti din acel birou, spuneau ca a procedat corect ca a depasit coloana si e cea mai tare am intrebat daca mai pot face amiabila. Au spus ca pot face amiabila si a acceptat si doamnisoara.
                              Originally posted by vasile78 View Post
                              Vitriol eu te consider o persoana inteligenta, schimbarea directiei inseamna schimbarea directiei in orice situatie, eu nu tin cu ursul dar asa vad situatia data si mai stiu ca in intersectia dirijata depasirea este permisa.
                              Vasile, eu apreciez ca ma consideri o persoana inteligenta (fara nicicun pic de ironie).

                              Iti dau o speta: daca eu circul pe o strada cu doua benzi pe sens, ma mut de pe banda 2 pe banda 1 si imi iese unu' de pe o strada perpendiculara cu strada pe care merg eu, iar el are cedeaza. Nu-mi acorda prioritate si ne lovim (nu conteaza care intra in care), ce crezi ca ar spune politistul, raportat la sistemul asta de gandire din cazul lui @o8MeLC? Crezi ca ar spune "pai tu esti de vina (eu, in speta) pentru ca n-ai semnalizat schimbarea benzii de circulatie"?

                              Eu unu' nu sunt de acord cu decizia politistului (in cazul lui @o8MeLC). Cum adica daca o vedea un politist in dadea amenda?
                              Eu m-am acrosat cu unu' in trafic, din vina mea, ne-am inteles fara sa mai facem amiabila sau sa mergem la politie, iar a doua zi, cand mai erau 30 de minute inainte de a se face 24 de ore de la accident, am mers la sectia accidente usoare sa vad daca nu cumva a venit ala sa declare accidentul si sa ma trezesc cu vreo surpriza. I-am explicat politistului toata treaba si l-am intrebat daca pot sa declar ca am fost vinovat si tot ce s-a intamplat (sa nu vina ala sa declare primul) si mi-a zis ca daca as face asta, ar trebui sa-mi dea amenda. Imi dadea amenda, desi nu a vazut ce s-a intamplat.

                              Cel mai corect, in cazul de fata, politistul ar fi trebuit sa-i ia permisul duduiei pentru depsirea coloanei de masini, iar lui @o8MeLC sa-i dea amenda pentru ca nu s-a asigurat la schimbarea directiei de mers (asa cum spuneti voi), dar nu sa spuna ca @o8MeLC este singurul vinovat. Iar in felul asta solutia accidentului ar fi fost culpa comuna.

                              Eu cred ca duduia a dat cateva telefoane, iar politistul ala, la randul lui, a primit si el un telefon.

                              L.E. Din scoala de soferi, eu imi aduc aminte formularea "in intersectie trebuie sa acorzi prioritate tuturor vehiculelor care au acest drept". In cazul de fata, eu, sincer, ma indoiesc ca duduia avea drept de prioritate, din moment ce circula din aceiasi directie cu mine (cu @o8MeLC, in speta).
                              Last edited by vitriol; 23 September 2012, 18:00. Reason: Automerged Doublepost
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • #45
                                Dar eu nu am spus ca Melc e singurul vinovat, nici macar nu am afirmat ca e vinovat. Eu spun doar ca trebuie sa te asiguri si din spate cand virezi la stanga ( intr-o intersectie, intrare in parcare, strada laturalnica, etc) si mi se pare normal, totusi legea spune ca depasirea in intersectia dirijata este permisa. Iar in cazul expus de tine trebuie tinut cont si de dinamica tamponarii (daca se intampla), stii ca daca tamponezi din spate pe cineva care ti-a iesit in fata fara sa se asigure esti vinovat? Ce nu se poate dovedi nu are nici o valoare, degeaba zici ca a depasit dudia coloana daca la politie spui ca ai tras de volan si ai dat in ea...
                                P.S. Rog un moderator sa faca in asa fel ca la numarul meu de posturi sa scrie "0", chiar nu ma intereseaza numarul ala, sa le dea altuia, vad ca pe multi ii excita... Multumesc!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google