Solutionare Accident, Oare Chiar Nu Stiu Eu Nimic?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Hai pă cuvantul tau! Cauta-mi si mie, in lege, unde scrie ca atunci cand vrei sa faci stanga intr-o intercesctie, trebuie sa te asiguri daca nu cumva vine cineva din spate.

    P.S. Am citit ce ati discutat voi, dar ati discutat pe langa subiect.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • #17
      Vitriol eu te consider o persoana inteligenta, schimbarea directiei inseamna schimbarea directiei in orice situatie, eu nu tin cu ursul dar asa vad situatia data si mai stiu ca in intersectia dirijata depasirea este permisa.

      Comment


      • #18
        Vasile iti doresc din tot sufletul meu sa nu prinzi o asemenea aglomeratie cum s-a intamplat in acea dimineata la ora 7:30. Acolo este pasajul unirii care era inchis din cauza ca se inundase si coloana se intindea cam 2 km, pana in intersectie la Tineretului(sincai). Toti incercam sa stam la coada si vine o tanti mai jmechera care depaseste coloana de 6 masini si intra prima. Stiam perfect intersectia si ma asteptam sa vina cineva pe celalalt sens dar nu ma asteptam sa mearga asa drept, de obicei un om normal incearca sa intre cat mai in diagonala pentru a intra repede avand in vedere ca era aglomeratie si aproape nu se mergea. Ea a venit aproape drept si dupa cum se vede in poza are rotile virate putin catre dreapta.

        Mi se pare aberant sa spui ca politist ca daca o vedea un agent pe strada o sanctiona, dar ca acum nu a vazut-o niciun agent si eu nu am cum sa arat ca a depasit coloana eu sunt de vina. Sa inteleg ca de acum incolo cand sunt al doilea la semafor si in stanga nu exista marcaj continuu sau semn de depasirea interzisa am voie sa stau pe contrasens pana cand se pune verde?

        Vitriol imi stiu drepturile si i-am explicat politistului care a zis ca nu conteaza... ce a facut inainte, ca si cum ea a facut foarte bine. Daca va uitati pe poza de pe google se vede ca acolo e marcaj. Acel marcaj normal ar fi treuit sa fie continuu doar ca in mijloc este o iesire din parcare si pentru a putea intra in parcare au pus putin discontinuu. Normal nu era sa puna acolo semn de depasirea interzisa?

        Comment


        • #19
          @o8MeLC stiu cum se circula in Bucuresti, din cauza asta il urasc si nu-mi doresc niciodata sa locuiesc acolo. Sincer imi pare rau ca ai patit necazul asta, dar nu trebuie sa-ti insusesti ideea ca a astepta pe contrasens e ok, masina aia te depasea, era in miscare, pricepi? Nu e legal sa depasesti coloana dar nici sa pleci de pe loc fara sa te asiguri, normal ar fi trebuit sa fie culpa comuna.

          Comment


          • #20
            08melc ai dreptate in felul tau. oricum ai fost de vina ca ai schimbat directia de mers fara sa te asiguri. dar ei trebuia sa-i ia permisul pentru depasirea coloanei.eu nu mai faceam amiabila chiar daca luam amenda dar trebuia sa-i ia si ei permisul. pur si simplu ai avut ghinion

            Comment


            • #21
              Bre Vasi , Melcu' a plecat de pe loc, corect. Are maxim, vina morala ca nu s-a uitat in oglinda. Pisi cu Matiz rosu nu prea avea ce cauta pe acolo si chiar daca voia sa se bage mai in fata, trebuia sa acorde prioritate masinii care voia sa vireze stanga.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • #22
                Niki, legea spune ca trebuie sa te asiguri cand pleci de pe loc si cand schimbi directia de mers, nasol e ca neasigurarea melcului a putut fi dovedita prin accidentul in sine, depasirea coloanei de catre duduie nu, pentru ca putea sa spuna ca a plecat din spatele lui. Situatia e de cacao, cumatra trebuia stransa de gat un pic...

                Comment


                • #23
                  Nu imi spune ca tu mereu cand te aflii intr-o intersectie in care e un sens dus si unul intors te uiti mereu sa nu vina cineva din spate pe celalalt sens.

                  Daca stam 2 unu langa altul si ambele benzi au obligatoriu stanga si se intra pe o strada cu o singura banda care are prioritate?. Eu nu inteleg la ce trebuia sa acord prioritate. Eu din ce cauza nu aveam prioritate avand in vedere ca acolo este obligatoriu stanga ?

                  Te aflii pe o strada cu o banda pe sens si in fata ta face unu semnal stanga. Tu daca dai semnal si il depasesti prin stanga inteleg ca e vina lui ca nu s-a asigurat nu ? pe bune ca imi pare rau ca traiesc intr-o asemenea tara.

                  Comment


                  • #24
                    Ar trebui sa-ti para rau ca nu cunosti regulile de circulatie, situatia este neortodoxa ca sa-i spun asa dar nu-ti da dreptate si ar trebui sa intelegi ca inainte sa tragi de volan trebuie sa te asiguri.

                    Comment


                    • #25
                      Spre deosebire de altii eu cunosc legislatia si o si respect si uneori chiar imi pare rau. Sincer, eu daca as fi fost in locul duduii as fi recunoscut politicos ca am facut o prostie si as fi acceptat sa spun direct ca sunt vinovat nu sa ocolesc legea doar ca unii ie mai jmecheri decat ceilalti. Se poate inchide topicul pentru ca am inteles. Nu sunt eu plecat de pe planeta ci doar unii au o alta menatalitate total aiurea.

                      In momentul accidentului erau aproximativ 20 de soferi care au coborat din masini si tipau la acea domnita mai tare ca toti si din ultima ajunsese prima.
                      Last edited by o8MeLC; 22 September 2012, 18:44.

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by o8MeLC View Post

                        Te aflii pe o strada cu o banda pe sens si in fata ta face unu semnal stanga. Tu daca dai semnal si il depasesti prin stanga inteleg ca e vina lui ca nu s-a asigurat nu ? pe bune ca imi pare rau ca traiesc intr-o asemenea tara.
                        Vasile, ce e neclar aici? Ca e aceeasi situatie, pe bune.

                        Mergi pe un drum si vrei sa faci stanga => te asiguri/dai prioritate celor ce vin din fata. A, ca vine un neghiob din spatele tau si te omoara, asta-i partea a doua, dar nu-i vina ta. Era s-o patesc eu, grav de tot, doar ca am avut inspiratia sa arunc un ochi in oglinda, pentru o fractiune de secunda si l-am vazut pe Şumahăr cum venea el, ca gandu'.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • #27
                          Fara nici o suparare dar va sfatuiesc sa mergeti la un instructor sa va explice cum se vireaza stanga si daca e normal sa nu-ti pese de ce face ala din spate, eu ma retrag din discutie.

                          Comment


                          • #28
                            Adica daca eu vreau sa fac stanga, langa mine e un parapet de beton, eu totusi trebuie sa ma mai uit in oglinda in stanga, ca nu cumva sa vina un idiot ratacit si sa ma loveasca pt ca altfel sunt eu scos vinovat ca am trecut pe verde si ala era, doar asa, pe contrasens? Mai ciudat de atat nici ca se poate.
                            Sau cand intru pe o strada cu sens unic sa ma asigur si in celalalt sens, ca cine stie de ce dorel dau si daca il lovesc tot eu sunt de vina. Hai ca asta e chiar culmea.
                            Attached Files
                            Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
                            My ride

                            Comment


                            • #29
                              nu e culmea, voi sunteti culmea, deja exagerezi cu parapetu de beton..aici alta era situatia.
                              la orice schimbare de directie a masinii te asiguri.
                              da punk, te asigur in ambele sensuri chiar daca e sens unic, ala vine pe interzis, l`ai lovit si esti vinovat, el primeste "felicitari" ca venea pe interzis.

                              Comment


                              • #30
                                punk, nu e culmea. Culmea e ca traim intr-un c@c@t de tara pe nume rromanica, condusa de niste baieti destepti care fwut prostimea cum vor!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google