Remapat Sau NU

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by alessandro View Post
    sa stii ca reprezentantele dacia au oficial remapare pentru 1.4 si 1.6. fara sa pierzi garantia logic.
    am un prieten care si a facut la 1.6. masina trage mai bine, consuma la fel si parca tot mersul motorului este mai uns. nici urma de zgomot de "avans". costa 70 lei
    Asta e unul dintre cele mai tampite posturi citite de mine, si asta de la unul care are ceva postari la activ... Groaznic, nu?

    Orice tuner serios spune ca remaparea la benzina aspirat nu se merita pentru ca se optimizeaza noul soft pentru benzina de 98 si castigul e prea mic sa se merite investitia.
    Nici o reprezentanta nu poate oferi remapare/ciptuning, doar update de soft, de aici si tampitii care spun ca si-au facut ciptuning la reprezentanta.
    sigpic
    Vectra C. 1,6i

    Comment


    • stie cineva ce e mai bun?! remapare sau chip "power box" pt 1,5 dci din 2009 (cel de 70 CP)? am deja chip power box care cica i-ar da 10-15 cai desi nu sunt f sigur. ar trebui verificat pe banc. ma gandeam ca remapand as sta linistit la rar sau itp unde m-ar putea intreba de chip....

      Comment


      • cu remapare te duci de la 70cp undeva la 98cp diesel
        Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

        Comment


        • La 98-100 cp ajungi la remapare la stage 2 sau 3; la stage 1 se castiga cca. 20 cp (la diesel) ...
          http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

          Comment


          • stage 2 98cp pt diesel 70cp baza ( eu zic 95 real)
            Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

            Comment


            • Inca nu am reusit sa inteleg ce acopera fraza "stage 1" "stage 2"...harti de injectie diferite?
              Stage 2 sau 3 insemnand soft mai agresiv decat 1?

              Power boxul - din cate stiu pacaleste motorul,dandu-i amestec mai bogat,ca si cum ar rula numai rece...nu as pune asa ceva pe masina mea.

              Comment


              • la mine stage 2 se simte mai putin la forta cat la viteza. oarece diferenta la demaraj dar la viteza se duce la la 155 cat arata pe bord la 178
                Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                Comment


                • A facut cineva test la dyno?
                  Toti se lauda ca au 100 cai de la 70....va imbatati cu apa rece !
                  Eu am avut remapare la motor de 70 si acum am pus soft de 85 si schimbat capacul la turbo,anexat supapa de vacuum care controleaza turbo si e net superioara modificarea fata de remaparea la 70 cai.
                  Daca motorul de 85 cai e superior celui de 70+remapare,cati cai credeti ca aveti in plus din remapare?
                  Va las sa meditati.
                  1.6 16V

                  Comment


                  • permite`mi sa ti spun ca te imbeti cu apa rece
                    Aia 15 cp in plus motorul de 85 cp doar nu crezi ca ii face din soft ?) Ii face dintr`o turbina un pic mai desteapta ) mai mare, poate alta axa cu came alt mers al motorului .Deci ai facut fix o ciobanie mioritica cu softul de 85 cai in calculator de 70 cp si ti-ai batut joc de masina ta pe banii tai .Maine o sa ne zici ca ai pus softul de pe meganeul de 105 cai , si ai 105 cp ca si ala tot 1.5 dci e doar ca e renault si deci are 20 cai in plus din soft .Maine o sa pui capacul de la turbina de megane si o sa ai 105 cai )
                    Iaca sa te las si pe tine sa meditezi un pic .
                    D-astia ca tine vad zilnic si intrebari de genu : frate imi pui si mie softu de 131 cai pe passatu meu de 90 cai , ca e acelasi motor frate doar softu difera e tot 1.9 tedei frate , vin cu passatu alalalalt copiezi softu in al meu si gata am 131 cp
                    Last edited by Cristi_Xp; 13 July 2011, 23:58.
                    Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                    Comment


                    • Eu m-a gindesam s-a fac remapare la un partener Dimsport.Deci nu sint reali cei 20 cp la motorul de 70 CP?

                      Comment


                      • Ba da, sunt reali cei pana in 20 de cai ce ti-i ofera remaparea stage 1 de la dimsport, mergi pe incredere si schimba-i softul pentru ca se merita din plin, consum mai mic, putere net superioara fara nicio influenta negativa asupra motorului.

                        ps : cristi e bine cum am zis? macar reclama sa fac daca diesel sa-l remapez n-am ))
                        ps2 : se simte remaparea si la benzin,putin cuplu si cei 5,6 cai storsi din gpl chiar se simt cand ai nevoie de ei
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • CataLOL, cum adica ai schimbat capacul la turbo?
                          ECUFix
                          Please don't visit my homepage!

                          Comment


                          • Eu unul sunt multumit de remaparea pe care am facut-o la cei de la dimsport;se simte la turatii joase,te ajuta;la viteza mai mare nu am sesizat diferente mari.Acum am o problema;relantiul nu mai sta cand motorul este rece, are tendinta de a se opri[sta la 500rot/min] dupa incalzire totul revine la normal;stie careva cum sta treaba? multam :whistling

                            Eu unul sunt multumit de remaparea pe care am facut-o la cei de la dimsport;se simte la turatii joase,te ajuta;la viteza mai mare nu am sesizat diferente mari.Acum am o problema;relantiul nu mai sta cand motorul este rece, are tendinta de a se opri[sta la 500rot/min] dupa incalzire totul revine la normal;stie careva cum sta treaba? multam
                            Last edited by costi2011; 14 July 2011, 16:15. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by CataLOL View Post
                              A facut cineva test la dyno?
                              Toti se lauda ca au 100 cai de la 70....va imbatati cu apa rece !
                              Eu am avut remapare la motor de 70 si acum am pus soft de 85 si schimbat capacul la turbo,anexat supapa de vacuum care controleaza turbo si e net superioara modificarea fata de remaparea la 70 cai.
                              Daca motorul de 85 cai e superior celui de 70+remapare,cati cai credeti ca aveti in plus din remapare?
                              Va las sa meditati.
                              Am facut eu testul pe Dino, ai in urmatoarele link-uri dovada:


                              Ideea este ca acest gen de modificare, in situatia in care vrei sa obtii ceva performanta nu se face la "badea Gheorghe" in spatele blocului ci la cineva care chiar se ocupa cu chestia asta si stie ce face, nu doar vorbeste.
                              sigpicFast&Furious
                              Team CSR
                              Logan Club CLUJ

                              Comment


                              • tu nu vezi ma ca au schimbat capacul de la turbina ? e clar ca sunt modificari hardcore ) nu apa de ploaie ce va faceti voi la masini
                                Last edited by Cristi_Xp; 14 July 2011, 17:31.
                                Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google