Schimbare Culoare BORD

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Mythica View Post
    Alcool izopropilic sau incearca cu acetona (incearca intai pe un display de test ca s-ar putea ca acetona sa strice chiar folia).
    Pai eu vreau sfaturile cuiva care a facut asa ceva,nu care ma indruma sa fac teste pe displayul meu !Teste am facut si am stricat unul.
    LOGAN--> <--TOYOTA

    Comment


    • Astazi am reusit sa dezlipesc si sa intorc folia displayului.Probabil ca, cine se baga sa faca acest lucru a demontat bordul macar o data,asa ca nu mai spun cum se procedeaza.In momentul cand aveti displayul in mana,cu ajutorul unui cuter in forma de spaclu si latime mai mare decat folia, se introduce intre folie si sticla displayului si se incepe deslipirea cu atentie sa nu taiati mana sau folia.Dupa dezlipire se trece la curatare,folia se curata foarte usor intre degete prin frecare,iar sticla cu ajutorul cuterului,dupa inmuiere prealabila cu solutie spalat geamuri,se curata prin raschetare,fara frica nu se zgaraie sticla.Folia se monteaza peste display fara lipire,practic o tine presata rama eceea neagra.Eu am intors numai folia din fata,nu si spatele.Spor la treaba ! Daca se intampla sa gresiti ,am un display curatat si folia care vine pe spatele displayului si aceasta curatata,cealalta folie am stricato,nu am stiut cum s-o dezlipesc si am indoit-o,apelati cu incredere.
      LOGAN--> <--TOYOTA

      Comment


      • Ce folie...?

        Comment


        • Este o folie de protectie,daca nu stii de ea, sa nu te bagi,sa nu strici ceva.Cine vrea sa vada cum a iesi sa se uite la ''My ride'',''un logan oarecare''.
          Last edited by dan.gutu; 9 June 2008, 18:14.
          LOGAN--> <--TOYOTA

          Comment


          • Dezmembrare bord

            Uite cateva poze cu schimbarea luminilor la bord.
            Cadran albastru si limbile rosii.
            Daca va ajuta cu ceva.
            BAfta
            Attached Files
            B 44 NWP

            Comment


            • Despre folia de polarizare de pe display: unii au intors folia aia demult si din neatentie au tras prea tare de ea la dezlipire. Efectul nu sa- vazut imediat, ci dupa citeva ore de functionare a displayului. Au inceput sa dispara citeva segmente de pe el. Ideea era ca am tras cu putere de folie, ceea ce a tensionat cele 2 straturi de sticla ale displayului.

              Va recomand sa nu folositi lichide in exces pe display. Puteti folosi o lama de ras, care este mai elastica decit cutterul si sa tamponati cu alcool tehnic cu o bucata de vata. Nu turnati spirtul direct pe display, nu apasati tare pe el.


              Dan.Gutu, imi pare rau ca nu m-ai cautat pentru treaba asta, ca vad ca te chinui de ceva timp sa obtii informatiile. Le aveai la un click pe mess distanta
              _
              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

              sigpic

              Comment


              • Mai bn dai 170 de ron si iti iei ceasuri cu plasma si se monteaza si mai usor

                Comment


                • Bogdan din PLOIESTI ...In ce zona stai ? Ia yd-ul meu : MARIAN_S_PETRE ...Si eu sunt din ploiesti si vreau sa le fc..Daca vrei sa le fc amandoi la mine ...TE INVIT ! ;)

                  Comment


                  • Originally posted by Anthony View Post
                    Mai bn dai 170 de ron si iti iei ceasuri cu plasma si se monteaza si mai usor
                    te-as ruga sa si argumentezi aceasta informatie/afirmatie, daca nu, abtine-te

                    Hai sa contra-argumentez eu:

                    Plasma 170 lei

                    Modificat leduri bord+consola 170 lei

                    Plasma se monteaza usor (cica asa scrie pe ambalaj), dar pentru un nestiutor, se va dovedi ca e foarte greu.

                    Plasma se va aprinde doar pe cadranele de bord, acele ramanind la aceeasi culoare portocalie. De fapt, displayul computerului, butoanele si comanda de ventilatie tot portocalii vor ramine. Ca sa le schimbi si pe alea, unii iti cer tot 170 lei.

                    Cind schimbi ledurile, unii cer 170 lei. Asta inseamna ca vei plati schimbarea culorii iluminatului de interior complet, adica ceasuri de bord, ace, display, butoane, comanda ventilatie.

                    Acum sa calculam:

                    Plasma:
                    plasma 170 lei
                    montaj 30 lei
                    schimbat leduri ace+display+comanda ventilatie+butoane 170 lei
                    Total 370 lei

                    Leduri: 170 lei
                    Total 170 lei

                    Ia sa vad nenea Anthony, care-i cea mai usoara treaba? Ledurile se schimba complet in 1.5 h
                    Last edited by Seba; 9 September 2008, 10:28.
                    _
                    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                    sigpic

                    Comment


                    • Dani, ai topic pt oferta de schimbat led-uri...Cand mai dai exemple, da-le la modul general daca o faci pe alte topicuri.
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • Se editeaza
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • Pana una alta, iata cam cum arata masina mea si Ibiza lui Soran pozate cu un obiectiv Wide. De precizat ca s-au folosit numai leduri
                          Attached Files
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • Se pierde garantia daca se umbla la iluminatul bordului?
                            :smokespliff:.....UNUL CU DE TOATE...:smokespliff:

                            Comment


                            • Originally posted by dsign View Post
                              Pana una alta, iata cam cum arata masina mea si Ibiza lui Soran pozate cu un obiectiv Wide. De precizat ca s-au folosit numai leduri
                              La tine nici nu ma asteptam sa arate altfel .

                              Originally posted by paultaxi View Post
                              Se pierde garantia daca se umbla la iluminatul bordului?
                              Da se pierde . Tu te duci noaptea la revizie ? Ca eu nu .
                              B -X X - DDF x 2

                              :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

                              Comment


                              • Displeiul la cb se vede si ziua
                                :smokespliff:.....UNUL CU DE TOATE...:smokespliff:

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google