Schimbare curea distributie 1.4 Preference.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A avut cineva probleme cu rola de la distributie marca koyo?

    Comment


    • Colegu Ursu meseriasu ! Bravo inca o data pentru curaj si rabdare.

      Cer scuze daca mi-a scapat dar, nu vad sa fii folosit vreo cala de blocare (ai avut doar grija sa nu misti vreo roata dintata si doar ti-ai marcat asa cu markeru sa ai repere??), asta e una, si a doua, cum ai intins cureaua de distributie? adica ai intins-o asa la simt, sau ai folosit vreun dispozitiv?

      Comment


      • Nu am folosit nici o cala pentru blocare. Nu mi s-a parut indispensabila. Putina atentie pentru a nu misca rotile dintate ale arborelui cu came sau arbore cotit e suficienta. Daca la primul schimb al curelei de distrributie a fost suficienta intinderea prin pastrarea pozitiei celor doua gauri de pe rola intinzatoare, in cazul celui de-al doilea schimb, a fost cureaua nitel mai "larga", adica a trebuit tensionata ceva mai tare (vorbesc de pozitia gaurilor de pe rola intinzatoare, efectiv gradul de intindere a curelei, zic eu ca a ramas identic, doar pozitia cheii confectionate dintr-un platband si doua suruburi era mai inspre radiator, pentru cine nu stia ca-i alta curea, parea tensionata mai mult). Deci la simtul degetelor, forta folosita pentru rasuci cureaua la 90 grade, sa fie aceeasi ca in cazul curelei vechi. Bafta !

        Comment


        • Multumesc, daca ma apuca febra poate te mai bazai.

          Comment


          • Salut, baieti am miscat fulia de la arborele cotit cand am vrut sa o desfac pozitia nu o mai stiu pot sa montez cureaua? Precizez ca fara curea de distributie am rotit de ia

            Comment


            • In cazul asta asigura-te c-ai la repere atat vibrochenul cat si axul cu came.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • Exista vrea un semn acolo?

                Comment


                • Bineinteles , pai inainte sa faci operatiunea asta nu te-ai documentat si tu putin ?? ca vorba aia internetul este plin de astfel de documente/pdf-uri.Incredibil !!!
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Eu cand m-am uitat cu un amic la starea curelei de distributie acum un an, mi s-a parut ca ar fi larga (adica avea joc), desi abia o intorceam la 90 grade. Asa e si la voi?

                    Comment


                    • Urs,
                      bravo omule esti tare!.
                      Multumita tie si lui Cristi Streulea mi-am luat inima'n dinti si am schimbat si eu cureaua de distributie si cea de accesorii impreuna cu galetii(pompa am considerat ca e ok).
                      Aveati dreptate nu e "rocket science".
                      Procedeele voastre sunt poate pentru unii "neprofesioniste" dar dupa parerea mea lucrati mult mai ingrijit si mai atent decat mecanicii din sevice-urilor Dacia pe care le cunosc.
                      Multumita voua nu mai trebuie sa mai apelez la reprezentantele Dacia din orasul meu(m-am convins personal de "profesionalismul" lor).
                      Din punctul meu de vedere Loganul nu-i o masina rea, dar sevisarea a tras mult in jos increderea generala in aceasta marca.
                      Multumesc inca o data si la mai multe tutoriale!

                      Comment


                      • Normal ca nu este "Rocket-Science" dar si aici este un maaareee DAR depinde foarte mult cat tensionezi cureaua .
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Chihita e tensionarea curelei...

                          Un diapaz este enorm de scump...cand vezi pretul unuia http://www.daciashop.ro/diapaz30-520 te lasi pagubas.

                          O varianta ar fi solutia ieftina prin care un smartphone sau o tableta pot masura frecventa curelei: meseriasul se numeste Gafu Gabriel si a creat un soft pentru android special pentru tensionarea curelelor; mai multe in acest topic (http://www.*********.ro/index.php?sh...c=202953&st=30) .

                          Eu i-am trimis un mail (gabigafu@hotmail.com) si am primit arhiva, am instalat aplicatia si astept sa o testez la cineva la distributie sau chiar la mine.

                          topicul este pe ********* si se numeste "frecventmetru pe mobil, masurarea frecventei de vibratie curele cu mobilul" (********* - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Diverse)
                          Last edited by plopii; 22 January 2016, 01:51. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment



                          • A folosit cineva dispozitivul acesta de măsurare a tensiunii curelei ? Există vreun tabel de corespondență între valori tensiuni și diversele mărci/modele de mașini (între care și Logan) ?
                            sigpic

                            Comment


                            • Din ce vad in clipu de mai jos, iti da si un tabel unde ai valorile de la producator, sau ceva de genu.

                              Dispozitiv de verificare a intinderii curelei de distributie UNIORhttp://www.toolszone.ro/dispozitiv-de-verificare-intinderii-curelei-de-distributie-unior-p-...


                              PS: Dar gasesti pe net daca sapi oleaca
                              Attached Files
                              Last edited by Octavian; 7 March 2016, 23:47.

                              Comment


                              • Da, am uitat să zic, l-am găsit dar ce folos ? În manual e dată doar valoarea în Hz pt frecvențmetru, nimic despre tensiunea în N la o săgeată dată.

                                Sent from my P6Life using Tapatalk
                                Last edited by ibuzescu; 7 March 2016, 23:48.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google