Montare A Doua Plafoniera Logan Berlina Pentru Pasagerii Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    eu nu am umblat la pini ci pur si simplu am facut legatura direct pe plafoniera sofer prin lipire pe circuit si functioneaza numai cu plafoniera fata , am sa incerc intr-o zi sa pun si o poza .

    Comment


    • #17
      Originally posted by preda_arycy View Post
      am montata plafoniera de ceva vreme si merge ok dar ce nu am inteles eu : de ce ai folosit pinii 2-3-4 ?
      la mine in fata am mufa originala 1-2-3 si in spate la fel ; azi am incercat sa schimb cu 2-3-4 si am ars siguranta
      si nu mai inteleg care e faza cu pinii ; precizez ca pe fata am plafoniera cu un bec iar pe spate cu 3
      p.s. folosesc leduri la ambele plafoniere sa nu omor uch
      eu tocmai deaia am zis de chestia cu pini 2,3,4 pentru ca la mine asa era si pe fata mufa stock iar cand am legat prima data a doua plafoniera am gresit un fir si am patit la fel ca tine am ars o siguranta posibil sa difere si modelele a mea e 2006

      Comment


      • #18
        salut
        eu m-am gandit sa trag cablu de la plafoniera pe fiecare usa si sa prind benzu cu leduri de genul: http://www.ledshop.ro/index.php?page...pshop&Itemid=1
        as vrea sa stiu, daca ma puteti ajuta, daca suporta uch 4 baghete de tipul acela, si la care fir din plafoniera sa ma leg, ca ledurile sa se stinga si sa se aprinda cand deschid usile
        multumesc

        Comment


        • #19
          Originally posted by razvanamza View Post
          aveti grija la consumul din uch. daca aveti si in fata tot 3 becuri, este deja cam mult pentru uch. poate ar fi bine sa va ganditi deja la leduri!
          nu are nici o treaba cu consumul....am un amic care are montate inca 3 lampi de 5 W pe langa cele din fabrica....si merge fara probleme

          Comment


          • #20
            asta nu inseamna ca acel UCH e fericit ba din contra...

            Comment


            • #21
              nu inteleg care e problema cu uch?

              uch imparte 12v indiferent de stadiul de lucru al alternatorului

              becul e simplu, nu ii dau curent nu se aprinde, sau se aprinde mai putin, ia incearca sa pui 6 becuri w5w in serie pe 12v sa vezi ce se intampla, de unde problema cu uch stresat?
              sigpicMy ride

              Comment


              • #22
                buna idee chiar e folositor!O sa incerc sa pun ji io!

                Comment


                • #23
                  Originally posted by DeLuXe View Post
                  nu inteleg care e problema cu uch?

                  uch imparte 12v indiferent de stadiul de lucru al alternatorului

                  becul e simplu, nu ii dau curent nu se aprinde, sau se aprinde mai putin, ia incearca sa pui 6 becuri w5w in serie pe 12v sa vezi ce se intampla, de unde problema cu uch stresat?
                  Iesirea de 12 V la plafoniera este controlata electronic printr-un tranzistor de UCH.
                  Adaugand becuri suplimentare creste consumul in amperi ce trec prin tranzistor care poate sa cedeze.

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by lau View Post
                    Iesirea de 12 V la plafoniera este controlata electronic printr-un tranzistor de UCH.
                    Adaugand becuri suplimentare creste consumul in amperi ce trec prin tranzistor care poate sa cedeze.
                    Corect, insa nu cred ca acel tranzistor e dimensionat fix pentru un bec.. Oricum, majoritatea avem leduri in plafoniere, astfel problema suprasolicitarii UCH-ului dispare.
                    Aseara am montat pe masina colegului LaurZCL a doua plafoniera si am pus leduri, 12 SMD in cea din fata si 6 in cea din spate. Rezultatul: Lumina mai mult dacat suficienta.
                    Attached Files
                    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                    Comment


                    • #25
                      deci este loc pentru plafoniera si pe spate.
                      cum ai gasit locul? tot prin sondare cu un ac mai lung?
                      Computer, did we bring batteries?... Computer?...

                      Comment


                      • #26
                        Exact. la vreo 10 cm de marginea din spate e loc.
                        INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                        Comment


                        • #27
                          Eu azi am sondat tota partea din mijloc a plafonului incepand de la luneta pana in dreptul scaunelor si imi cam da cu virgula.Plafoniera ar avea nevoie de 3-3,5 cm pentru a incapea iar eu mai mult de 2 cm nu am gasit in plafon.E vreun ritual ceva?

                          Comment


                          • #28
                            da . te pozitionezi fie imediat dupa traversa centrala (dintre stalpii usilor), fie imediat inainte de traversa de la luneta.

                            Comment


                            • #29
                              Am sa mai sondez odata, dar pozitiile alea de care vorbesti nu sunt pe lacul meu, vroiam sa o montez pe linia manerelor de sprijin.

                              Comment


                              • #30
                                nici gand acolo, speri degeaba

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google