Montare A Doua Plafoniera Logan Berlina Pentru Pasagerii Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Zau? Ia explica, te rog cum face acel releu sa stinga progresiv plafoniera.
    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

    Comment


    • #47
      uch-ul contine in principiu un microprocesor. acela face totul. restul e folclor.....

      Comment


      • #48
        Adevarul este Fane-Cl..ca acel releu este de o foarte mare forta ca sa aprinda un parlit de bec de plafoniera
        La becurile din proiectoare si din faruri,,,eu am un releu care este cat o minge de fotbal,,ca altfel nu face fata.

        Mai fratilor numai scrieti aberatii cu relee de forta la un bec de plafoniera daca nu aveti cat de cat idee cu ce se mananca electronica asta in general.
        Si tot in general Terran75 te intreb,,,De cate ori apesi tu butonul plafonierei auzi si vreun CLANTANIT DE RELEU DE FORTA???

        Ps...Vorba aia,,aprinzi un bec la camera la 220V si nu ai nevoie de releu,,dar pt un bec de plafoniera de 12 V!!!
        Last edited by Ivan Marian; 15 January 2011, 11:04.

        Comment


        • #49
          Originally posted by terran75 View Post
          Fane-CL și lau , acel tranzistor din UCH care ziceți voi că alimenteaza plafoniera comandă de fapt la randul său un releu de forță, acel releu preia sarcina consumatorilor nu tranzistorul. UCH-ul e gândit de ingineri electroniști nu membrii de forum.
          Esti bun.
          Originally posted by Fane-CL View Post
          Zau? Ia explica, te rog cum face acel releu sa stinga progresiv plafoniera.
          O fi releu cu inteligenta artificiala.
          I HAVE A !sigpic
          fara linkuri externe in semnatura

          Comment


          • #50
            salut

            Originally posted by Ivan Marian View Post
            Adevarul este Fane-Cl..ca acel releu este de o foarte mare forta ca sa aprinda un parlit de bec de plafoniera
            La becurile din proiectoare si din faruri,,,eu am un releu care este cat o minge de fotbal,,ca altfel nu face fata.

            Mai fratilor numai scrieti aberatii cu relee de forta la un bec de plafoniera daca nu aveti cat de cat idee cu ce se mananca electronica asta in general.
            Si tot in general Terran75 te intreb,,,De cate ori apesi tu butonul plafonierei auzi si vreun CLANTANIT DE RELEU DE FORTA???

            Ps...Vorba aia,,aprinzi un bec la camera la 220V si nu ai nevoie de releu,,dar pt un bec de plafoniera de 12 V!!!


            ps eu i-ti demonstrez k dak bag interfata pe logan si dezactivez obtiunea de aprindere a plafonierei se aude exact ca un releu de forta de undeva din bord ca zona in dreptul uch-ului.in fine la plafoniera nu este problema sa mai pui un releu suplimentar.....doar dak ai de gand sa mai pui o baterie in portbagaj si sa pui becuri de 24v

            Comment


            • #51
              Am eu o intrebare la tine. Cu un RELEU cum faci fade-ing la un bec? Poti explica?
              P.S. Citeste aici putin
              I HAVE A !sigpic
              fara linkuri externe in semnatura

              Comment


              • #52
                @crull: acelasi sistem ca la dragos dar cu comutator am vazut la espero - poti incerca pe la dezmembrari sa vezi daca au 2 lampi de genul.

                Comment


                • #53
                  eu am montat asa

                  Salutare,

                  1. Eu am montat plafoniera la 14 cm de marginea din spate a lunetei. Cel mai bine este sa sondezi cu un ac sa vezi adancimea disponibila in acea zona.

                  2. A fost usor de centrat plafoniera pentru ca este acolo un clips de plastic cu care e prinsa captuseala tavanului si presupunand ca acel clips este exact pe mijloc nu ai decat sa masori pozitia decupajului pentru plafoniera raportat la acel diblu de plastic.

                  3. Am lipit 3 fire direct pe placa electronica a plafonierei din fata si le-am cuplat in aceeasi ordine la plafoniera din spate.

                  4. M-am chinuit mult sa trag firele pe sub captuseala plafonului dar nu am reusit asa ca am folosit un traseu alternativ foarte usor de folosit. Traseul firelor din fata catre spate este marcat cu rosu in imagini.

                  5. Plafoniera a venit foarte fix, parca ar fi fost intotdeauna de acolo

                  6. Placerea de a modifica singur 'ligheanul', nepretuita

                  P.S. Am folosit trei fire relativ subtiri scoase dintr-un cablu de internet din acela gri cu 8 fire impletite inauntru.
                  Attached Files
                  Logan GPL 1.4

                  Comment


                  • #54
                    placut dar la ce folositor sa ai lumina la ceafa
                    eu am montat a doua plafoniera la mijlocul plafonierei sa fie lumina din fata cand stai pa bancheta din spate

                    Comment


                    • #55
                      ... nu prea inteleg cum a venit o plafoniera montata la mijlocul plafonierei

                      Eu zic ca e buna pozitia mai in spate daca cei din spate vor sa citeasca ceva de exemplu.

                      In plus cred ca ma deranja pe mina ca sofer daca o montam mai in fata.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • #56
                        rog pe unu din cei care ati montat plafoniera in dreptul stalpilor centrali sa puneti o poza (preferabil facuta noaptea) in care sa se vada unde anume bate lumina ...
                        si vreau sa stiu care este diferenta intre folosirea unei mufe de floppy/cd player si lipirea directa pe placa electronica a plafonierei a celor 3 fire si conectarea in aceeasi ordine la a doua plafoniera ....

                        Comment


                        • #57
                          si eu am pus a 2 plafoniera , e foarte practica
                          Attached Files
                          sigpic #

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by ROLion View Post
                            si vreau sa stiu care este diferenta intre folosirea unei mufe de floppy/cd player si lipirea directa pe placa electronica a plafonierei a celor 3 fire si conectarea in aceeasi ordine la a doua plafoniera ....
                            Pai daca ai o mufa pe acolo, vei putea oricand sa scoti sau sa modifici sau sa inlocuiesti plafoniera in 2 secunde. otherwise, de fiecare data vei avea placerea sa iei cu tine pistolul de lipit in masina....

                            Comment


                            • #59
                              asa ca adimrv am montat si eu a doua plafoniera si se vede bine pt cei din spate daca vor sa citeasca ceva

                              Comment


                              • #60
                                Ivan Marian ai desfacut vreodata un UCH ? Daca ai ocazia o sa vezi atunci si releele de care vorbeam. Releul respectiv preia sarcina, nu e releu de forță, e actionat de un impuls al unui tranzistor, la ranul sau actionat de un impuls al procesorului. E greu să mai intram in detalii...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google