Montare A Doua Plafoniera Logan Berlina Pentru Pasagerii Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • n mufa de la plafoniera sunt 3 fire:
    - negru = masa permanenta
    - rosu = +12V permanent
    - alb = masa temporizata / controlata de UCH.

    Tu trebuie sa legi firele de la banda de leduri la firul alb (masa) respectiv rosu (+12V).


    asta e postul de mai sus.pana la urma cum sa fac?

    Comment


    • o fi gresit si eu, scuze
      te legi pe rosu(+) si firul alb( temporizare)
      Last edited by romeo-alex; 9 January 2012, 23:16.

      Comment


      • asa e legat dar butonul on/off nu da nici un semn

        Comment


        • Ai legat gresit ceva, ai facut un scurt din greseala si s-a ars siguranta. Verifica siguranta la UCH, radio si plafoniera.
          GL-22-TOF

          Comment


          • Deci,
            Consider ca ne invartim in jurul cozii, astfel toti imi spuneti ca legati firele pentru a doua plafoniera in paralel cu prima, dupa codul culorilor .
            Da, dar eu am o supernova la care vreau sa-i montez aceasta plafoniera noua cu trei becuri si vreau sa-mi spuneti la pinii 1 si 2 cu ce o alimentez?, la pinul 3 cu ce o alimentez ?? si la pinii 4 si 5 cu ce o alimentez ???
            Asta vreau si nu m-a lamurit nimeni.
            Cu respect,
            Adrian

            Comment


            • Originally posted by romeo-alex View Post
              ai legat pe direct nu pe temporizare,negrul e cel cu temporizarea,
              rosu:+
              alb:-
              negru:temporizare (da semnal pe -)
              Originally posted by bgdi View Post
              In mufa de la plafoniera sunt 3 fire:
              - negru = masa permanenta
              - rosu = +12V permanent
              - alb = masa temporizata / controlata de UCH.
              Cum mama lui Stefan cel Mare sa ai un PLUS si doua MASE TEMPORIZATE ???
              Acolo sunt trei fire mari si late adica un fir cu MASA PERMANENTA,un fir de PLUS si alt fir TOT DE PLUS cu TEMPORIZARE!
              Va mai mirati apoi de ce nu va merge plafoniera sau mai grav ca ""DE CE IESE FUM"" si mai mai mai sa luati si foc!

              In poza editata de mine se vede ca PINII 1 & 2 sunt lipiti/uniti intre ei si la aia se leaga un fir de PLUS

              PINUL 3 este singur,,iar de ala se leaga tot un fir de PLUS...TEMPORIZAREA


              PINII 4 & 5 sunt si aia uniti/lipiti intre ei si la aia se leaga firul de MINUS...adica MASA!

              Pinii 1 & 2 precum 4 & 5 sunt legati intre ei prin TABLITA AIA incercuita de mine la plafoniera!
              Attached Files
              Last edited by Ivan Marian; 13 January 2012, 02:45.

              Comment


              • Multumesc - Ivan Marian
                Ai fost cel mai la obiect, scurt si concis; de asta aveam nevoie - fara coduri de culori .
                In ceea ce priveste "DE CE IESE FUM" , se merge pe principiul ca "ce arde nu putrezeste " si " ce se afuma nu se strica " - asta ca sa mai si radem .
                Ma mir ca toti au mers orbeste si daca au ars vreo siguranta - n-au avut noroc; in loc sa testeze fir cu fir ca sa fie siguri pe ce fac.

                Cu consideratie ,
                Adrian

                Comment


                • Si ca sa fii mai sigur de ce fire sunt pe acolo,,adica sa afli cu exactitate ce fir este PLUS,ce fir este PLUS cu TEMPORIZARE si ce fir este MASA,,iti faci o lampa de control ( un bec de 12 V cu doua fire ) sau folosesti un aparat de masurat (cine are) si in felul asta nu ai cum sa mai gresesti sau sa arzi ceva pe acolo!
                  Testezi fiecare fir in parte si vezi care este plusul temporizat si care nu si REPET firul de masa/minusul e unul singur !!!
                  Bafta!

                  Am montat si eu a doua plafoniera pe spate acu vreo luna si asa am procedat sa aflu ce fire sunt pe acolo fara sa ma iau dupa culori,adica ...CU O LAMPA DE CONTROL !!!
                  Last edited by Ivan Marian; 13 January 2012, 12:45.

                  Comment


                  • Originally posted by Ivan Marian View Post
                    Cum mama lui Stefan cel Mare sa ai un PLUS si doua MASE TEMPORIZATE ???
                    Acolo sunt trei fire mari si late adica un fir cu MASA PERMANENTA,un fir de PLUS si alt fir TOT DE PLUS cu TEMPORIZARE!
                    Va mai mirati apoi de ce nu va merge plafoniera sau mai grav ca ""DE CE IESE FUM"" si mai mai mai sa luati si foc!

                    In poza editata de mine se vede ca PINII 1 & 2 sunt lipiti/uniti intre ei si la aia se leaga un fir de PLUS

                    PINUL 3 este singur,,iar de ala se leaga tot un fir de PLUS...TEMPORIZAREA


                    PINII 4 & 5 sunt si aia uniti/lipiti intre ei si la aia se leaga firul de MINUS...adica MASA!

                    Pinii 1 & 2 precum 4 & 5 sunt legati intre ei prin TABLITA AIA incercuita de mine la plafoniera!
                    uite asa simplu: iei un multimetru si masori tensiunea pe firele ce vin la plafoniera;
                    si daca nu ai dute si cumpara-ti unul ca sa nu mai faci afirmatii de genu asta;
                    pinii sunt uniti intre ei pt a realiza si celelalte conexiuni la palfoniera care se duc la becuri si care sunt actionate de timerul uch-ului

                    @adrian.petrov-daca faci ca Ivan Marian sigur faci vreo boacana pe la masina


                    Testezi fiecare fir in parte si vezi care este plusul temporizat si care nu si REPET firul de masa/minusul e unul singur !!!
                    asa trebuia sa faci tu inainte sa postezi pe aici;

                    rosul e + venit de la uch protejat si legat la timerul uch-ului
                    negru e - permanent
                    alb e temporizare pe -
                    Last edited by romeo-alex; 13 January 2012, 19:08. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Originally posted by romeo-alex View Post
                      rosul e + venit de la uch protejat si legat la timerul uch-ului
                      negru e - permanent
                      alb e temporizare pe -
                      Romeo are dreptate. Legi fir cu fir la plafoniera fata

                      Comment


                      • Originally posted by romeo-alex View Post
                        uite asa simplu: iei un multimetru si masori tensiunea pe firele ce vin la plafoniera;
                        si daca nu ai dute si cumpara-ti unul ca sa nu mai faci afirmatii de genu asta;
                        pinii sunt uniti intre ei pt a realiza si celelalte conexiuni la palfoniera care se duc la becuri si care sunt actionate de timerul uch-ului

                        @adrian.petrov-daca faci ca Ivan Marian sigur faci vreo boacana pe la masina


                        Testezi fiecare fir in parte si vezi care este plusul temporizat si care nu si REPET firul de masa/minusul e unul singur !!!
                        asa trebuia sa faci tu inainte sa postezi pe aici;

                        rosul e + venit de la uch protejat si legat la timerul uch-ului
                        negru e - permanent
                        alb e temporizare pe -

                        Atunci zi si mie te rog de ce ai CINCI pini si mufa are doar trei fire ?
                        Iar daca tu ai masurat tensiunea ,,doar pe aia ai masurat-o,,ca din cate vad tu nu ai reusit sa afli cate fire sunt de PLUS si cate de MINUS

                        Daca mie nu mi-a luat foc masina pana acum sau sa se arda vreo siguranta,,,atunci te intreb ce BOACANA am facut!
                        Daca nu esti in stare sa gasesti din TREI fire starea lor,adica care este plus si care minus,,mai bine lasate de meseria asta ca e periculoasa!
                        Daca nu aveai multimetru cum mai legai firele alea si cum aflai care este plus si care minus?...Sau asta e intrebare de baraj?

                        Ps,,data viitoare indica tu intr-o poza care sunt pinii corecti acolo si care sunt de PLUS si care de MINUS!

                        Ps2...tu stii cu o simpla lampa de control sa afli care fire sunt de plus si care de minus?
                        Last edited by Ivan Marian; 13 January 2012, 21:39.

                        Comment


                        • deci ca sa-ti inchid gura:
                          -5 pini ai pe plafonieara ca asa a facut proiectantul si nu se folosesc toti la toate modelele de plafoniere ,vezi alea cu 2 spoturi si 3 spoturi (se folosesc)
                          -cu lampa de control e si mai simplu ,un capat al lampii il pun la + permanent sa vad care e masa;acelasi lucru il fac ptr +,adica o leg la masa si caut cu lampa + la plafoniera;pt identificarea temp la palfoniera fac ce am zis mai sus;
                          nu-i necesar sa edific eu ce nu stii tu in poze ,cauta si fii un pic mai respectuos ,te rog

                          Comment


                          • Vazand disputa legata de -temporizat, + temporizar am luat putin si schemele instalatiei electrice la puricat si ma gandeam, dim moment ce sunt intrari diferite in UCH pentru butoanele de la usile fata (B40) si usile spate(B30), nu exista cumva si iesire separata pentru plafoniera spate? Stie cineva, pe alte modele de la Renault sunt montate 2 plafoniere cu comenzi separate??

                            Comment


                            • @Ivan Marian: gresesti cand spui ca e un singur fir de minus permanent si in vehementa ta dezinformezi colegii de forum.

                              ROSU = +12V permanent
                              NEGRU = masa permanent
                              ALB = masa temporizata de UCH.

                              Ia uneste tu firul alb cu cel negru sa vezi ce se intampla.....
                              GL-22-TOF

                              Comment


                              • Originally posted by Ivan Marian View Post
                                Cum mama lui Stefan cel Mare sa ai un PLUS si doua MASE TEMPORIZATE ???
                                Acolo sunt trei fire mari si late adica un fir cu MASA PERMANENTA,un fir de PLUS si alt fir TOT DE PLUS cu TEMPORIZARE!
                                Va mai mirati apoi de ce nu va merge plafoniera sau mai grav ca ""DE CE IESE FUM"" si mai mai mai sa luati si foc!

                                In poza editata de mine se vede ca PINII 1 & 2 sunt lipiti/uniti intre ei si la aia se leaga un fir de PLUS

                                PINUL 3 este singur,,iar de ala se leaga tot un fir de PLUS...TEMPORIZAREA


                                PINII 4 & 5 sunt si aia uniti/lipiti intre ei si la aia se leaga firul de MINUS...adica MASA!

                                Pinii 1 & 2 precum 4 & 5 sunt legati intre ei prin TABLITA AIA incercuita de mine la plafoniera!

                                ACEST POST de mai sus VA ROG SA NU IL LUATI IN SEAMA,,,E GRESIT

                                In seara asta am luat 4 leduri si le-am lipit in serie.Firul rosu de la leduri ( se vede in poze ) este plusul iar sarma aia este minusul.
                                Am coborat la masina si am inceput sa controlez pinii aia de la plafoniere si a reiesit ca firele instalatiei electrice ale masinii sunt de culoarea ALB,NEGRU si ROSU.
                                Dupa ce am testat pinii cu ledurile inseriate a reiesit ca:

                                1.....FIRUL ALB ESTE ...PLUS+++...SI ESTE CEL CU TEMPORIZAREA

                                2.....FIRUL NEGRU ESTE....MASA/MINUSUL ----

                                3....FIRUL ROSU ESTE TOT....PLUS +++ SI ALA ESTE PERMANENT

                                Imi cer scuze pt dezinformarea de mai sus si daca am sarit un pic calul !!! Eu mai sus gresisem doar pinul din mijloc care ala era MINUSUL si pinii 4 & 5 erau PLUSUL PERMANENT pt ca atunci ( cand am pus plafoniera) am masurat firele cu un bec normal si nu ca acum cu LEDURILE care iti arata destul de clar care este plusul si minusul.

                                Deci cine nu ma crede este invitat sa ma contrazica in continuare cu dovezi,,iar cine vrea sa ma creda pana la capat bine,,daca nu NU!
                                BAFTA!!!
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google