Montare A Doua Plafoniera Logan Berlina Pentru Pasagerii Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu asa am puso.
    Attached Files

    Comment


    • Originally posted by mariannn View Post
      1....intrebare: daca o pozitionez 5 cm mai in spate (de la baza bordurii transversale), este suficienta adancime?
      2.....a doua intrebare bonus: are sens sa pun plafoniera cu 3 becuri in spate?
      1....O poti pozitiona oriunde vrei pe plafon. Poti sa sondezi/gauresti cu acul plafonul cat vrei,ca o faci degeaba,ca peste tot adancimea este la fel .Oriunde ai amplasa plafoniera trebuie sa bagi intre tabla masinii si plafon un distantier de burete,,cazul meu,folie de parchet in mai multe straturi.

      2....Are sens sa pui o plafoniera cu 3 becuri.Ai mai multa lumina si pasagerii din spate aprind pe partea lor spotul care le trebuie.

      Originally posted by ZFMFLORIN View Post
      1. daca o montezi prea in spate nu mai este suficient loc (poti proba adancimea cu un ac).
      .
      Eu nu stiu sincer de unde ati scos treaba asta cu gauritul plafonului ! Pe ce baza vorbiti si de unde stiti voi ca adancimea variaza?
      Eu am dat plafonul jos ca sa antifonez masina cu folie de parchet de 0,5mm si cu toate ca am pus in doua straturi pe plafon izolatie din aia,,tot mi-a incaput acolo in spate plafoniera cu 3 becuri.

      Poze..AICI.. pt a vedea cu exactitate adancimea plafonului

      Comment


      • Originally posted by dannyx78 View Post
        O idee........independent de cea din fata
        este pozitionata exact cum a facut Cristi Streulea?

        Originally posted by cosmin83 View Post
        eu asa am puso.
        este adanc acolo? sau ai pus distantiere pe desesupt?

        exact cum a facut cosmin83 vreau s-o fixez si eu...poate mai aproape de acea denivelare transversala...

        multumesc de idee Ivan Marian, bune pozele cu plafonul "dezbracat", ca vreau s-o pozitionez intre traversa si smoala aia lipita de tabla...exact cum a facut cosmin83...ceva argumente contra? deranjeaza cumva? este mai bine pozitia lui Cristi Streulea(pe traversa)?
        Last edited by mariannn; 6 February 2013, 18:40. Reason: Automerged Doublepost
        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

        Comment


        • pana cuma sunt foarte multumit,da am bagat distantiere exact ca in fata,dar am pus in doua parti stanga dreapta,bafta.

          Comment


          • Se vede bombat din cauza distantierelor?

            Cum se comporta stingerea progresiva daca înlocuiesc becurile cu led-uri?
            Last edited by mariannn; 6 February 2013, 22:49. Reason: Automerged Doublepost
            Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

            Comment


            • Marian din cate vezi si in pozele mele plafoniera cu 3 becuri este pusa la vreo 10/15 cm de traversa aia.
              Daca o pui chiar langa traversa nu este tocmai bine dintr-un simplu motiv(vezi si poza lui @Cosmin) umbra scaunelor o sa pice aiurea si nu o sa mai vezi cum trebuie podeaua,pt ca lumina o sa bata direct in scaunele fata si tetiere.
              Eu inainte de a da gaura in plafon, m-am plimbat cu plafoniera aprinsa intre traversa si luneta ca sa vad cum pica lumina mai bine in spate. Deci, daca o pui langa traversa o sa ai umbra deasupra podelei mai ales in laterale si lumina o sa bata in ochii pasagerilor spate daca este si putin inclinata. Daca o pui deasupra banchetei spate lumina o sa bata in capul pasagerilor si iar nu este bine. Asa ca cel mai bine o pui in asa fel ca sa fie luminat tot spatele cat mai uniform,adica sa fie intre bancheta spate si tunelul ala de plastic dintre scaune la vreo 15 cm maxim de traversa.
              Cat despre bombat,,nici vorba de asa ceva,,nu se observa nici de mine care stiu asta,,dar de altii
              Daca pui leduri,,se comporta la fel,,se sting progresiv si alea.
              Attached Files

              Comment


              • Multumesc Marian!,
                In weekend vreau sa vad ce si cum...
                Am luat plafoniera cu 3 becuri...nu-mi place deloc ca atunci cand descui masina, se aprind toate 3 becurile... Solutia gandita de mine ar fi sa scot pinii din mufa ce iese din plafon, si sa inversez firul alb cu negru...asta daca alb-ul este minus temporizat de uch...
                Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                Comment


                • Daca inversezi in mufa firul alb (minus temporizat de UCH) cu cel negru (masa permanenta) nu faci decat sa inversezi sensul butonului principal - intre aprins pe usa deschisa si aprins permanent.

                  Ca idee, cam asa este montata plafoniera la mine pe spate. E de pe un Golf, e mai finuta si mai simpla decat cea de Logan (si mai ieftina ).
                  Are distantiere puse intre tabla si tapiterie cam la 15 cm in laterale.
                  Attached Files
                  GL-22-TOF

                  Comment


                  • Da...am vazut ca se inverseaza functionarea butonului central...am rezolvat-o altfel, am taiat o fașie de banta izolatie, cam de 3mm latime, si am infasurat-o peste pinul care este minus temporizat de uch... Acum daca deschid usa, se aprinde becul central, daca vreau lumina, aprind si celelalte doua. Solutia mea e reversibila si pot taia banda aceea, se aprind din nou toate 3 la descuierea masinii.

                    Ce grosime trebuie sa aiba distantierul din polistiren pus intre plafon si capitonajul plafonului?
                    Am probat cu un ac distanta unde as vrea eu s-o pozitionez a doua plafoniera, si intra acul cam 1,8cm... Ar mai fi nevoie de cam inca pe atat...

                    Voi(cosmin83 si IvanMarian), ati taiat suporturile becurilor de la plafoniera spate?
                    Last edited by mariannn; 8 February 2013, 22:02. Reason: Automerged Doublepost
                    Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                    Comment


                    • Nu se taie nici un suport, plafoniera ramane intacta. Si cea pe care am montat-o eu are aceeasi inaltime ca si cea de Logan.
                      Polistirenul l-am taiat dupa inaltimea plafonierei, astfel incat dupa montare sa ramana un spatiu de 2-3 mm pana la tabla. Cred ca grosimea materialului de adao este de 4 cm, ca latime si lungime si amplasare - ne orientam la fata locului, in functie de unde va fi montata plafoniera.
                      GL-22-TOF

                      Comment


                      • Stiu ca cine citeste se gandeste "ce tot se scarpina asta in cap, parca ar fi primul...", insa dupa ce am probat aseara cu acul, m-a dezamagit ca acul a patruns cam 2cm...mai e treaba de inca 2cm... Cand vine sotia de la cumparaturi, o macelaresc!(ma refer la masina).
                        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                        Comment


                        • Subscriu,,nu am taiat nimic din plafoniera.
                          Plafoniera are vreo 35 de mm grosime,deci distantierele sa fie de vreo 45/50 mm maxim.
                          Eu am avut folie din aia de parchet si am adaugat cate un strat/rand pana nu a mai fost nevoie.

                          Comment


                          • Eu am montat plafoniera in acelasi loc ca si Crististreulea*, am observat si eu ca era un spatiu mic ramas, insa acesta se datora impingerii plafonierei in locasul sau (gaura). Romanul fiind inventiv; am cautat prin portbagaj ceva care sa aiba acelasi rol ca la plafoniera fata, acela de distantator intre plafon si tabla. Am gasit un burete cu silicon, numai bun de folosit, plus de alta ca avea si o parte din plastic care imi folosea la lipirea sa de plafon si cu buretele fixat in tabla tinea numai bine la nivel plafonul. Asa am rezoltvat problema spatiului plus de alta nu are nici o denivelare plafonul deoarece buretele se ajusteaza singur dupa plafon.
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • si o poza cu rezultatul final se poate?
                              Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                              Comment


                              • maine o sa fac o poza, cu rezultatul.
                                s-a intamplat o faza comica sa spun asa, din neatentie firele de pe mufa floppy difereau ca culoare fata de mufa originala, deci firul negru era in locul celui rosu si invers, eu nu am mai verificat daca coincide cu mufa originala si am legat dupa culori, la final cand sa fac testul am ramas uimit vazand ca atunci cand deschideam usa se aprindea plafoniera fata iar cea spate nimica, si cand se stingea singura se aprindea plafoniera spate si ramanea mereu aprinsa . am desfacut si am sesizat greseala si am remediat-o, insa a fost penibila situatia. )
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google