Montare A Doua Plafoniera Logan Berlina Pentru Pasagerii Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Extras din manualul de service, instalatia electrica, conectorii UCH.
    Pinul A2 comanda - temporizata.
    Attached Files

    Comment


    • Schema de comanda a plafonierei din manualul de service nu arata ce tensiune este pe firul alb. Doar ca este conectat la pinul A2 al UCH-ului. Atat.
      GL-22-TOF

      Comment


      • Originally posted by danielliviu View Post
        Am folosit aparatul de masura, nu folosaesc improvizatii pentru determinari.
        Azi la intalnire masuram iar si facem si poze.
        Daniel,,eu unul nu am aparat de masura si am folosit improvizatia asta.
        Daca as fi avut si eu un multimetru probabil nu as mai fi folosit ledurile si nu as mai fi descoperit de panarama aia de fir alb ca devine plus dupa 30 de secunde.
        Daca multimetru ala al tau poate determina polaritatea diodelor led si bineinteles a firelor masinii faci asa:
        --Firul de minus al aparatului il pui pe firul negru..firul de plus al aparatului pe firul alb si apoi te asiguri ca toate usile sunt inchise.
        Dupa ce ai inchis ultima usa astepti 30 de secunde si o sa vezi ca aparatul ala o sa iti indice apoi ca firul alb devine plus.
        Daca tu masori polaritatea cu usa/usile deschise acolo nu se va intampla nimic atat timp cat sunt deschise,,deci le inchizi si astepti 30 de secunde.
        Daca tot nu merge cu aparatul ia 4 leduri,le lipesti in serie si vezi ce se intampla.
        Daca pozele alea puse de mine nu va conving,,o sa incerc sa fac un filmulet si sa il postez aici.
        Repet,,nu vreau sa starnesc polemici aiurea pe aici sa fac 300 de pagini cu presupuneri.
        In primul rand eu treaba asta am descoperit-o fara sa vreau si de ce se intampla NU MAI STIU !
        Poate cineva mai in masura ca noi va aparea pe aici si ne va lamuri concret si nu cu poze/extrase din manual !

        Ps...cand am testat cu ledurile firele alea intamplarea a fost ca batea vantul afara si am inchis usile.Daca era cald si bine mai mult ca sigur lasam usa deschisa si nu mai dadeam de ""TAMPENIA"" asta.Eu fixasem ledurile in mufa aia,,am deschis usa sa vad daca se aprind ( bineinteles ca NU ) si cand am inchis-o la loc am mai pierdut vremea inca vreo 30 de secunde prin masina si apoi m-am trezit cu ele aprinse PROGRESIV.
        Cand in mod normal plafoniera se stinge dupa 30 de secunde progresiv,,tot progresiv se aprind ledurile.
        Last edited by Ivan Marian; 15 January 2012, 12:20.

        Comment


        • Mai fa odata testul la mufa plafonierei din fata, dar de data asta scoate mufa din plafoniera spate.

          Comment


          • Mah,,plafoniera spate era scoasa cand am bagat ledurile in mufa din fata,deci nici o plafoniera nu era montata.
            Apoi am bagat ledurile in mufa din spate cu plafoniera fata pusa si se comporta la fel..adica cand una se stinge se aprind ledurile.
            Diseara o sa fac doua filmulete,,unul cu ledurile fara plafoniere montate si unul cu ledurile si doar o plafoniera montata ca sa vedeti si voi ca nu bat campii pe aici ca sa ma aflu in treaba si sa va pun pe voi in capul meu.

            Comment


            • Originally posted by danielliviu View Post
              Schema de comanda a plafonierei din manualul de service nu arata ce tensiune este pe firul alb. Doar ca este conectat la pinul A2 al UCH-ului. Atat.
              Ia vezi mai atent, nu scrie comanda - (minus)? Mie asa mi se pare.
              Attached Files
              INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

              Comment


              • Dupa cum am spus,,,mai pun si filmele astea si daca tot nu sunteti lamuriti eu unul nu am ce sa va mai fac ca sa va conving.

                Filmul 1 este cu plafoniera fata montata..
                Filmul 2 este fara plafoniera fata..
                Filmul 3 este cu plafoniera de la motor..

                Scuzati calitatea filmelor dar le-am facut la cea mai joasa rezolutie ca sa le pot incarca pe forum pt ca nu am cont pe You Tube sau alte chestii de genu.
                Sper ca se vad destul de clar ledurile cand se aprind progresiv si plafoniera fata cand se stinge progresiv dupa 30 de secunde.
                Attached Files

                Comment


                • Dupa cum spuneam si eu mai sus, comanda "-"(minus) temporizata.
                  Nu i se pare nimanui ciudat ca ledurile alea se aprind cand plafoniera se stinge??? Ideea e in felul urmator, negru, clar minus permanent, alb e comanda temporizare pe -. Cu ledurile conectate cu catodul la negru si anodul la alb situatia e urmatoarea: cu lampa aprinsa pe alb avem comanda pe minus, deci diferenta de potential intre negru si alb e 0, deci ledurile sunt stinse dupa cum se si vede in filmulet, cand lampa se stinge progresiv de pe firul alb potentialul incepe sa creasca de la 0 spre 12V, moment in care ledurile se aprind. Tocmai acest filmulet dovedeste ca e comanda pe -. Sa urmareasca cine vrea traseul electric in plafoniera in momentul in care intrerupatorul plafonierei e pe pozitia de mijloc (functionare temporizata), becul e conectat intre firul rosu si firul alb, din moment ce toata luea e deacord ca rosu e + permanent, ce poate fi pe alb???

                  Comment


                  • eu nu mai inteleg nimic... As vrea sa imi montez si eu o a 2-ua plafoniera, dar acum am dubii.
                    Last edited by nicu 074; 20 January 2012, 22:47.

                    Comment


                    • Monteaz-o,legi firele pin la pin de la cea de pe fata si aia e.
                      INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                      Comment


                      • Si atunci care este explicatia la plafoniera lui Ivan Marian?

                        Comment


                        • Mult fum pentru nimic
                          INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                          Comment


                          • Am fost acum jos la masina si mi-am montat a 2 plafoniera provizoriu, am legat-o exact ca pe prima si merge foarte bine. Acum stau si ma intreb de ce la mine merge bine si la Marian nu? Daca o sa ma trezesc cu vreun scurt-circuit si cine stie ce se mai strica pe acolo...?
                            ps. in plafoniere am pus leduri
                            Last edited by nicu 074; 21 January 2012, 15:30.

                            Comment


                            • Originally posted by romeo-alex View Post
                              deci ca sa-ti inchid gura:
                              Originally posted by danielliviu View Post
                              @Ivan Marian: gresesti
                              Originally posted by romeo-alex View Post
                              -eu te contrazic in continuare pt ca nu ai dreptate ;
                              Originally posted by crull View Post
                              Cum '' mama lu' Stefan cel Mare'' sa transforme UCH-ul minusul in plus fara sa faca poc?
                              Originally posted by romeo-alex View Post
                              ''secret'' e pentru tine care nu ai cunostinte in ale electronicii
                              Originally posted by danielliviu View Post
                              Azi la intalnire masuram iar si facem si poze.
                              Originally posted by Fane View Post
                              Mult fum pentru nimic
                              Fane fumul nu l-am facut eu ci colegii de mai sus.
                              Eu le-am spus o treaba constatata de mine si ei au argumentat care mai de care vehement impotriva mea.
                              Daniel mai mul..a promis ca face si poze..si nu am mai facut nimic.
                              Romeo la fel vad ca numai are nici o explicatie desi a zis ca este mai experimentat ca mine in ale electronicii.

                              Deci eu inca mai astept lamuriri ca sa aflu ce se intampla cu acel fir alb si de ce se aprind ledurile dupa 30 de secunde!

                              Pt cei care vor sa monteze plafoniera spate e simplu dupa cum a spus si Fane.Adica legi la plafoniera spate firele in aceiasi ordine ca plafoniera fata.
                              Mai exact firul alb la pinul 1 sau 2...firul negru la pinul 3...si firul rosu la pinul 4 sau 5.
                              Dupa cum se vede in pozele facute de mine la plafoniera din spate am folosit o mufa de la un calculator ( de la un coleg ) si am respectat ordinea firelor si pinilor exact ca la plafoniera fata. Ca se aprind ledurile aia este alta mancare de peste ,mancare la care inca ii astept reteta de la cei mai experimentati ca mine.

                              Deci Nicu 074 poti lega linistit plafoniera ca nu se intampla nimic,,atat doar sa fi atent si sa respecti culorile firelor din fata si sa vezi exact in ce pini sunt fixate ca sa faci la fel si pe mufa din spate a plafonierei spate bineinteles.
                              Spor la treaba.


                              Acum stau si ma intreb de ce la mine merge bine si la Marian nu?
                              ...Nicu..si la mine merge foarte bine plafoniera si nu am nici o problema cu functionarea ei si stai linistit ca nu se va intampla nimic. Repet ledurile alea se aprind doar daca le legi intre firul negru si alb si se aprind dupa 30 de secunde si asta o poate incercare fiecare dintre noi si fac pariu pe ce vreti voi ca si la alte logane se va intampla la fel.
                              Last edited by Ivan Marian; 21 January 2012, 15:38.

                              Comment


                              • doamne fereste , deci tu ce vrei sa stii ? am sa-mi pun si eu a 2a plafoniera ca sa vezi ca-i simplu,
                                fir alb = comanda de temporizare (-)
                                fir negru= masa (-)
                                fir rosu = plus permanent (+)
                                nici acum nu-i clar ? tu ai luat fir cu fir din fata si le-ai dus in spate ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google