Montare A Doua Plafoniera Logan Berlina Pentru Pasagerii Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am si eu o intrebare, daca ar fi sa mai trag un fir pentru o iluminare, fara sa fac scurt circuit, de unde sa ma leg ca sa se aprinda banda de led cand deschid usa? As vrea sa se aprinda in acelasi timp cu cea centrala din fata, cand apas pe buton sa actioneze si asta.As vrea sa o montez undeva in spate, si anume o banda de 3smd la 12v. Cum sa ma leg? Sa cojesc cablurile ce duc la prima plafoniera(prin stalpul stanga) si sa mai adaug inca 2 cabluri pentru cea de pe spate?
    La modulul de 3smd, am doar - si +, fara acel - care e temporizator. Eventual cum sa le leg pe toate 3 la acest modul?

    Comment


    • eu am tras fire pe sub tapiseria de pe plafon si m-am legat la plafoniera din fata
      My ride

      Comment


      • Si mai precis, de plafoniera din fata sau de firele care intra in plafoniera?
        Incerc sa lipesc firele pe plafoniera, dar nu stiu exact unde.Las o poza poate ma ajuta cineva: http://postimage.org/image/597r26amd/ . Unde exact as putea sa lipesc + si - fara sa fac scurt circuit, si daca trebuie sa schimb rezistenta. Montez un modul de 3 smd care duce 12v.

        Daca inversez - pe +, nu cred ca face scurt.Doar sa gasesc + si -.
        Dar astept pe poza de mai sus, un ajutor, o incercuire.

        Comment


        • la mine a fost mai simplu eu m-am dus la dezmembrari si am luat o mufa cu tot cu firele care intra in plafoniera din fata. firele respective le-am legat de cele ale plafonierei din fata respectand culorile si le-am tras la plafoniera din spate unde doar a trebuit sa introduc mufa.
          Attached Files
          My ride

          Comment


          • Si si schimbat rezistenta din bord?
            Cat te-a costat la dezmembrari?

            Comment


            • am dat 5 lei pe cablu cu tot cu mufa iar plafonierele au fost 30 lei bucata. nu am schimbat rezistenta am pus SMD-uri in loc de becuri.
              My ride

              Comment


              • Cand incepeti sa confundati o rezistenta cu o siguranta fuzibila inseamna ca totusi ar fi mai bine sa apelati la cineva care sa pricepe, asta pana nu dati foc la masina si apoi ca plangeti....
                GL-22-TOF

                Comment


                • Da, ai dreptate amice. Imi cer scuze, sunt incepator. Vad ca e masurata in A si nu Ohmi.

                  Comment


                  • leduri plafoniera

                    Deci, am o banda cu 3 leduri smd din care ies 2 fire, negru si rosu.
                    am scos plafoniera si am legat firul rosu al benzii cu cel rosu al plafonierei iar firul negru al benzii cu cel alb al plafonierei.ledurile se aprind doar cand deschid usa sau masina din telecomanda iar in 30 de sec se sting.daca actionez butonul de on/off al plafonierei nu se intampla nimic, nu se aprinde nimic.intrebare mea e DE CE?nu e arsa nici o siguranta nimic.Multumesc

                    Comment


                    • nici cand apesi pe butonul din prima plafoniera nu se aprinde?
                      Eu din cate am mai citit, sunt 3 cabluri dintre care 2x - + 1x + dintre care un - e temporizator,-masa si + continuu.

                      Comment


                      • plafoniere polo 2008 aici - o singura modificare, acum au leduri

                        dau gratis in bucuresti o plafoniera prestige originala are ceva picioruse lipsa dar se poate utiliza
                        Last edited by mdi_pro; 18 May 2012, 21:41.
                        http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                        Comment


                        • [QUOTE=VlaD2803;1271164]nici cand apesi pe butonul din prima plafoniera nu se aprinde?
                          Eu din cate am mai citit, sunt 3 cabluri dintre care 2x - + 1x + dintre care un - e temporizator,-masa si + continuu.[/QUO


                          nu am a doua plafoniera, vorbesc de cea din fata.pana rezolv problema asta nu pun alta

                          Comment


                          • Tu trebuie sa legi firele de la banda de leduri direct acolo unde se pune becul in plafoniera, nu pe fire. Adica la nevoie faci niste lipituri pe spatele plafonierei, direct la contactele becului.
                            GL-22-TOF

                            Comment


                            • Aaa, scuze atunci. Eu am cumparat de la un tip la 4lei, 3smd pe o banda cu adeziv si avea drept soclu fix ca W5W=T10. Eventual daca ai avea o placa de textolit si sa pui pe ea firele, si o tai dupa marimea soclului becului original.

                              Ce ai facut tu acolo cu 2 fire nu se compara cu ce am scris eu mai sus, si anume sa pui mana si sa cauti sau sa faci un soclu special.

                              Comment


                              • Vreau sa pun si eu o plafoniera cu 3 becuri pe spate, intre stalpii centrali...
                                Dupa ce pot sa iau un sablon pentru a taia? Si unde gasesc o mufa?
                                MY CLA

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google