Montare A Doua Plafoniera Logan Berlina Pentru Pasagerii Din Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poti sa incerci dupa locasul celei din fata. Faci un sablon si dupa el trasezi in spate, dupa care tai cu cuterul

    Comment


    • incerc sa fac sablon dupa gaura din fata...Cred ca o sa lipesc firele direct pe palfoniera...nu o sa mai folosesc mufa....

      dupa ce sa ma orientez ca sa fie ok adancimea? Se poate niste dimensiune de la cei care au pus?
      Last edited by PRESTIGE; 19 October 2012, 16:37. Reason: Automerged Doublepost
      MY CLA

      Comment


      • Sondezi cu un ac de cusut adancimea.

        Comment


        • zicetimi si mie va rog cum sa leg firele intre ele?am facut o proba dar nu mi sa aprins nimik.
          Attached Files

          Comment


          • Cum l-ai legat? Incearca rosu-rosu/negru-negru/alb-verde
            I HAVE A !sigpic
            fara linkuri externe in semnatura

            Comment


            • Vezi ca daca ai stat o vreme cu usa deschisa nu mai ai curent la plafoniere.
              Vezi daca merge cea din fata.
              Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

              Comment


              • cea din fata era aprinsa,eu cand am facut proba am pus doar rosu si negru,sau trebuie toate trei?

                Comment


                • Pune-le pe toate si legi pin la pin, lasa culorile.
                  INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                  Comment


                  • ar fi bine sa puneti si acel ghidaj metalic al plafonierei. de legat se pot lega firele direct la plafoniera fata.

                    Comment


                    • Acesta-i esecul meu. De fapt esecul meu ca am montat, esecul victimei TM80MAT ca si-a lasat masina pe mana mea.
                      Din punctul meu de vedere, acest tutorial este un esec si asta din cateva motive minore, cum ar fi:
                      - n-am aratat cum se fac legaturile la fire, dar este foarte usor de intuit;
                      - ce nu se vede in tutorial si am taiat la montaj: plafoniera atingea in plafon si nu intra deloc pe pozitie; a trebuit sa tai cu flexul suportul de becuri din spate si din acest motiv se poate folosi doar cu o placa de leduri(becul atarna cand am facut testul); chiar si asa este la limita, daca apesi mai tare pe buton, plafoniera atinge plafonul si risti sa faci un scurt.
                      Primul motiv este banal, al doilea fiind de neiertat. Am reusit sa o dreg pana la urma dar daca nu se putea, ajungeam sa cumpar alt plafon.
                      Unde am gresit? Am taiat prea inspre spatele masinii, daca taiam cu un cm mai inspre fata masinii, sigur se incadra cum trebuie. Vedeti explicatia in poze, precis o sa intelegeti mai bine.
                      Intre timp ce-mi dadeam palme si nu stiam ce sa mai fac, Matu(Matei) mi-a zis ca altii au testat adancimea folosind un ac... Buna baiat, pacat ca nu a venit cu ideea mai repede.

                      Daca nu ma credeti, aici puteti vedea o mica parte din ce s-a taiat la montaj.

                      Ok, acum sa trecem la explicatiile pozitive: plafoniera este foarte utila daca ai frecvent pasageri in spate, care inevitabil vor avea nevoie de lumina din cand in cand sau poate ai nevoie sa faci ceva in spate si atunci ti-ar prinde foarte bine putina lumina in plus.
                      Investitia in sine este mica, timp de lucru undeva la 30 minute.


                      Rama si mufa de alimentare au fost achizitionate de aici [VAND] Plafoniere Cu 3 Becuri.
                      Attached Files
                      Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

                      Comment


                      • Plafoniera se poate monta oriunde, iar distanta necesara intre tabla si mocheta se poate crea cu ajutorul unor bucati de polistiren, amplasate "la ochi" astfel incat mocheta sa stea dreapta, sa nu faca burta si cute.
                        In poza e prima plafoniera montata in spate prin 2009.
                        Attached Files
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • am citit acest topic...seama rau a ''celalalt forum''...

                          vad ca Cristi Streulea a pozitionat a doua plafoniera cam pe marginea de jos a bordurii transversale de pe plafon...deci nu e orizontala.

                          intrebare: daca o pozitionez 5 cm mai in spate (de la baza bordurii transversale), este suficienta adancime?

                          a doua intrebare bonus: are sens sa pun plafoniera cu 3 becuri in spate?
                          Last edited by mariannn; 5 February 2013, 21:28. Reason: Automerged Doublepost
                          Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                          Comment


                          • 1. daca o montezi prea in spate nu mai este suficient loc (poti proba adancimea cu un ac).
                            Eu oricum am pus acolo un distantier din polistiren (sa fiu sigur ca nu freaca de tabla si sa pot impinge plafoniera pt. a o fixa).
                            2.Nu vad de ce nu ai putea pune una cu 3 becuri -diferenta de pret poate- (desi leduri ar fi mai bine d.p.d.v. al consumului de curent).
                            ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                            Comment


                            • O idee pentru locul de amplasare al celei de-a 2 -a plafoniere...Lumina nu bate din spate pt pasagerii banchetei din spate, ci din fata..asta in caz ca vor sa citeasca ceva Este legata in paralel cu palfoniera originala, se aprinde la deschiderea usilor sau se poate aprinde separat, independent de cea din fata
                              Attached Files

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google