Cum se pot fixa spoilerele mai bine de caroserie?

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cum se pot fixa spoilerele mai bine de caroserie?

    Am observat la multe Loganuri ca, datorita vibratiilor din timpul mersului, bara spate se deplaseaza fata de caroserie, lasand un spatiu de 2-5 cm, chestie destul de inestetica daca privesti cu atentie. Intrebarea mea e cum putem demonta barele pt a le prinde mai bine, asa fel incat sa nu mai apara acea distanta dintre bare si caroserie in timp. Pe mine ma intereseaza sa le demontez si din alt considerent, vreau sa vopsesc partea aceea neagra in culoarea masinii. De fapt, as vrea sa vopsesc oglinzile, bandourile de pe usi, barele, inclusiv grila din fatza si manerele. Ideea e ca n-as vrea sa mai investesc prea multi bani in asta mergand la un atelier specializat. Ma gandeam sa le demontez,sa le degresez bine, si sa le vopsesc cu spray. Voi ce parere aveti? A mai facut cineva asta? In alta ordine de idei, cand cumpar, trebuie sa specific faptul ca vopsesc piese din plastic? Rog pe cei care au facut singuri aceste operatii sa-mi spuna ce trebuie sa cumpar exact (am inteles ca e indicat sa iau si polish) si sa-mi expuna etapele pe care tre sa le parcurg. Precizez ca masina e alba. Si o ultima chestiune... Ce parere aveti despre folia aplicata pe capota? E rezistenta in timp? Se intretine usor? Am vazut la cateva Loganuri si as vrea sa-mi pun si eu pe capota fata+spate si pe plafon. Multumesc anticipat binevoitorilor care-mi vor raspunde.

  • #2
    Inainte sa dai cu vopsea pe spoilere trebuie sa cureti bine, matuiesti, degresezi, dai cu primer (chit pt plastic), apoi cu vopsea. Daca n-ai mana de vopsitor, nu ti-as recomanda sa faci singur. De reglat spoilerele, din suruburile de sustinere stiam ca se face si reglajul pe caroserie.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Problema cu spoileru "cracanat" o am si eu.
      Daca ma bag sub ea rezolv problema?
      sigpic
      !

      Comment


      • #4
        Ce sa faci sub ea? Trebuie sa scoti bara si sa o prinzi mai bine sau sa vezi daca e rupta o brida.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          Mi-am dat si eu cu parerea.
          Gasesc in manual cum sa le desfac?Ca nu prea stiu
          sigpic
          !

          Comment


          • #6
            Am si eu aceeasi problema ,asa ca azi cand am facut revizia de 1 an la service IPSO, am fost si la atelier caroserie/tinichigerie sa rezolv problema dar........ Raspunsul lor a fost ca aceasta e o problema frecvent intilnita la logan si care din pacate nu prea are rezolvare :chiar daca dau bara jos si mai ridica bordul inf al aripii spate acesta se va lasa iarasi , in scurt timp , clientii revenind destul de repede cu aceeasi problema asa ca am plecat dezamagit si fara nici o solutie la aceasta problema.
            Nu stiu daca am fost de ajutor cu ceva ,dar asta am patit eu
            Last edited by Cristi_Xp; 15 July 2008, 02:48.

            Comment


            • #7
              Asta e o dezamagire.
              Chiar e inestetica si mai mult astazi am impins in ea cu putere si putin nervos si a cam trosnit ceva pe dinauntru oricum acum e putin mai rau si ma oftic ca e din vina mea
              sigpic
              !

              Comment


              • #8
                Se poate Baga ceva intre spatiul acela cum ar fi chederele ce se pun la geamurile termopan cel putin asea avea un prieten, si arata foarte bine.
                LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                Enter the Matrix

                Comment


                • #9
                  Multumesc keanurev de idee.
                  In viitor daca faci rost de poze sa le pui.
                  sigpic
                  !

                  Comment


                  • #10
                    Ideea nu e sa punem chedere sau alte minunatii ci sa se ocupe service-ul Dacia sa-l fixeze asa cum trebuie. Ne-am luat masini noi ca sa facem diverse improvizatii? Stiu... Trusa de scule a romanului, in general, e alcatuita dintr-un patent si un metru de sarma dar parca totusi...

                    Comment


                    • #11
                      Stiu ce zici.. Dar daca mergi in service.. Si ei niciodata nu iti vor rezolva problema.. Tot mergi la ei?
                      LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                      Enter the Matrix

                      Comment


                      • #12
                        Zic cum ar trebui sa fie, cum ar fi normal

                        Comment


                        • #13
                          Operatiunea asta chiar se face in service, pe garantie, unde e cazul.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Eu am garantie extinsa Dacia extenso , sa ma intorc la ei cu scandal si sa insist chiar daca mi-au dat explicatiile respective ? (precizez ca masina nu a suferit niciun accident}

                            Comment


                            • #15
                              Insista, dar schimba service-ul.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google