Schimbare capete de bară

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Au forme diferite, deci trebuie sa specifici pentru ce parte iti trebuie, atunci cand cumperi.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Multumesc Vitriol.

      Comment


      • Eu am schimbat singur capete de bara(lemforder) si bielete(moog) cu tot cu burdufe(febi).Am dat jos bieleta de directie cu tot cu cap de bara(la fel si la montaj) si am masurat dupa lungimea lor pe cele noi.Am folosit si solutie din aia autoblocanta pentru filet.Pe urma am facut geometria.
        "light up the darkness" Bob Marley

        Comment


        • De cateva zile imi scartie ceva la directie cand virez dreapta. Se aude numai de la pozitia in care rotile sunt drepte spre viraj maxim dreapta si se aude doar la roata stanga si se simte si in volan.

          O alta problema observata de mai mult timp este atunci cand intorc masina pe loc (un fel de 360) se simte ca si cum roata ar sta virata la maximum si uneori parca se rupe, sare sau nu stiu cum sa explic fenomenul.

          Capetele de bare sunt schimbate de curand ... aproximativ 1.5 ani si 25000 km (au fost cumparate de la service si am dat 70 lei bucata (de origine... m-au obligat la itp ca sa il trec)

          Cand imi vor accepta inregistrarile pe site le voi posta aici sa le auziti sa va dati cu parerea daca trebuie iar sa schimb capetele de bare si eventual bieletele sau e alta problema.

          Comment


          • Poate sa scartaie rotula capatului de bara, a intrat mizerie acolo.

            Comment


            • Daca a intrat mizerie la rotula aia pregateste-te sa schimbi capul de bara, nu rezista mult si face un joc imens.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Eu am curatat si am mai mers 20k cu capetele de bara originale, ca n-aveau nimic, nici macar n-au mai scartait. Abia vara asta au facut joc, la 87k si le-am schimbat.

                Comment


                • Cel ma bine e sa le schimbi intr-un service, nu e mare manopera si faci pe loc si directia. Nu e mare filozofie sa schimbi singur dar daca tii la cauciucuri trebuie neaparat si geometria reglata.

                  Comment






                  • doua inregistrari. Sunt facute chiar langa roata cu motorul oprit. Stiu ca am un borduf spart la un cap de bara si cred ca asta este, deci de acolo e... Daca voi schimba capetele si bieletele o sa le fac singur si o sa fac geometria.

                    Comment


                    • Trebuie sa mai ne dai si adaugare la prieteni... dupa ce ne facem cont...

                      Dar daca ziceai de capatul de bara cu cauciucul rotulei deteriorat, atunci e clara treaba.

                      Comment


                      • Verifica si rulmentul de la amortizorul de pe dreapta. La mine trosnea puternic in viraj dreapta maxim, iar cand am dat jos amortizorul rulmentul era ruginit/gripat.

                        Comment


                        • am facut schimbarile, sper ca acum sa mearga.

                          Tin sa spun ca miscam foarte putin de volan avand in vedere ca era motorul oprit. miscam putin cu mana si dupa il lasam sa revina (maximum 5 grade)

                          Comment


                          • Vireaza stanga (sau dreapta, depinde pe ce parte vrei sa verifici) maxim si trage de ansamblul beleta-cap de bara. Cam asa.

                            Eu dupa ce am simtit ca ceva nu e in regula, am auzit 5 pareri diferite de la 5 mecanici. Unu a zis ca e planetara, altu' ca e flansa de la amortizor, altu' ca e capul de bara, altu' ca e pivotul de la bascula si ultimul a zis ca nu am etrierii stransi bine.
                            Sa moara bibi, pana n-am desfacut eu roata si mi-am bagat nasul acolo, am trait intr-o ceata continua, in care ma bagasera meseriasii.
                            Era bieleta de directie, deci niciuna din variantele de mai sus.

                            Aia cu virajul sa faci 360 de grade am simtit-o si eu. (din ce ai povestit tu mai sus, cu "sare roata").
                            Last edited by vitriol; 12 June 2012, 18:43.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • .......
                              Aia cu virajul sa faci 360 de grade am simtit-o si eu. (din ce ai povestit tu mai sus, cu "sare roata").[/QUOTE]

                              E din cauza cauciucurilor. Nici eu nu stiam ce are pana cand am schimbat cauciucurile de vara cu cele ... all season... Problema a disparut...
                              Succesuri !

                              Sa nu intelegeti ca problema ar fi cauciucurile de vara..., nu , schimba cauciucurile cu ce vrei tu.. pt inceput ai putea sa schimbi fata cu spatele.

                              Comment


                              • E posibil ca in cazul tau problema sa fi fost de la anvelope, dar in cazul meu problema a disparut dupa ce am schimbat bieleta.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google