Schimbare capete de bară

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • capetele de bara de origine sunt produse de Lemforder, si sunt si ceva mai ieftine...

    Comment


    • [QUOTE=evali_daniel;1480962]capetele de bara de origine sunt produse de Lemforder, si sunt si ceva mai ieftine, se vede in poze sigla producatorului, bufnita in triunghi.
      Attached Files

      Comment


      • Confirm, cele de origine sunt Lemforder, doar ce le-am schimbat eu. De la tipul cu Daciashop luam şi eu, dar cam s-a spurcat la preţuri mari. Aşa încât am luat de origine cu 100 de lei. Şi sunt Lemforder.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • Pai si capetele de bara postate de mine, lemforder nu sunt produse in Germania? Vad ca la cele de la Daniel_Evl sunt in Franta facute.

          Comment


          • Eticheta e Made In France ca la toate piesele de origine Renault.

            Comment


            • Nu toate piesele de origine Renault sunt marcate cu made in France! In general este scrisa tara in care sunt produse reperele insa se mai schimba atat furnizorii cat si facilitatile de productie si uneori difera. Cel mai bun exemplu este filtrul de GPL original - pe eticheta Renault scrie made in Italy, unde este produs sistemul de GPL, insa producatorul italian produce filtrele in China, iar pe filtru scrie clar Made in China
              Last edited by Soran; 22 June 2013, 21:31.
              Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
              Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

              Comment


              • In urma vizionarii tutorialelor lui Cristi, zilele trecute am schimbat si eu in parcare capete bara+bielete+bascule+bucse si bielete bara torsiune. Treaba a mers brici, din nou un brat de multumiri pentru nea Streulea, sa-i dea D-zeu multa, multa sanatate lui si familiei, cel putin pe mine m-a scutit de multe vizite in service.
                Acum ma adresez numai celor calici si prapaditi ca mine, care tremura pentru fiecare 10 ron dati vreunui mecanic. Rog cei care dispun de bani pentru reglajul directiei sa nu citeasca randurile urmatoare.
                Inainte de schimbul capetelor de bara, bieletelor, etc-etc, volanul sa fie in pozitia pentru mersul in linie dreapta. Dupa schimb, cumparati de la magazinele cu materiale constructii un tub cat mai subtire, de la instalatiile electrice ce trec prin tencuiala si un fier-beton care sa incapa in el, va vor costa cel mult 10 ron ambele. Cu aceasta scula si masina suspendata, comparati distanta dintre jentile rotilor fata ale golanului, intai in partea din spate, sub capetele de bara, tubul sa atinga la ambele capete bara de torsiune, pentru a fi de fiecare data aproximativ in acceasi pozitie si in partea din fata a jentilor tubul sa stea lipit de scut din acceasi cauza, pentru a fi perpendicular pe jenti, pozitia inclinata a tubului ar duce la erori. Jentile tre sa fie bune, fara indoituri, ovale, etc.
                Intre comparatii, cu cheie de 13 fixa, invartiti bieleta stanga sau dreapta, modificandu-le lungimea filetului ce intra in capatul de bara, pana obtineti distanta dintre partea din fata a jentilor cu 1 mm mai mare decat in partea din spate. Tractiunea fata, tinde sa apropie partea din fata a rotilor, mai pe romaneste sa le faca plug. Eu am facut dupa cum am povestit, am vreo 1000 km parcursi, directia se comporta excelent, volanul sta drept, lasat liber nu trage stanga-dreapta, dupa 70 km extraurban, am pus mana pe cauciucuri, cele de pe fata sunt aproximativ la fel de calde ca cele spate, nu frig cum ar fi in cazul in care ar fi neparalele si ar fi frecare mare intre ele si asfalt. Pentru mai multa siguranta, reluati comparatiile in mai multe pozitii ale rotilor, adica din cand in cand rotiti cate una la jumate de rotatie, un sfert sau cat vreti voi fata de pozitia initiala.
                Tin sa precizez ca stiu cazuri concrete cu masini (nu logan) care in urma reglarii unghiurilor directiei in service, s-au trezit cu cauciucurile roase prematur. Deci, cei 80 ron dati in service pentru geometrie nu garanteaza ca aparatele sunt calibrate si mecanicul sau operatorul calificat, poate avea aparatul 16 raze laser, dar operatorul sa prinda fluturi.
                Metoda folosita de mine pentru logan, la care nu se pot regla unghiurile de cadere si fuga, ci numai de convergenta, consider ca e suficienta pentru a va scuti de bani dati aiurea si a va da satisfactia punerii la punct a carutei personale. Succes !
                Attached Files

                Comment


                • Nu e rea metoda, dar daca am aprx 2 mm joc total la bielete, de unde stiu care e pozitia corecta a rotilor vizavi de jocul de 2 mm?

                  La mine problema e destul de urgenta, am joc ca daca accelerez in forta botul trage oleaca stanga, daca decelerez botu se duce oleaca in dreapta...
                  Pe stanga am joc serios la roata, pe dreapta este dar nu mare.

                  Pana acum am fost in service de doua ori sa regleze unghiurile (doua accidente) si de fiecare data au facut-o "ata".

                  Comment


                  • Metoda mea a functionat pe totul schimbat nou: bascule cu pivoti si bucse, capete bara, bielete, bucse + bielete la bara stabilizatoare. Daca ai jocuri, treburile se complica, tre sa schimbi piesele cu probleme, apoi te apuci cu ungiurile. Din ce am auzit, daca ai jocuri, service-urile refuza sa-ti faca geometria. Daca ai un service care face treaba buna si merita banii, nu te mai chinui cu metoda mea, dureaza si nu-i deloc comoda pozitia. E numai pentru cazurile de lipsa acuta de fonduri, sau incapatanare + zgarcenie cum e cazul meu.
                    Last edited by Urs; 24 June 2013, 13:11.

                    Comment


                    • Nici eu nu am bani.

                      Dar sa ne intelegm (poate n-am inteles eu) ai masurat cu teava pozitia initiala a rotilor cu volanu pe "drept", apoi ai inlocuit biletele/capetii de bara si ai pus totul la loc conform distantei intiale masurate cu teava.
                      Sa inteleg ca nu ai avut joc la bieletele/capeti de bara?
                      Pt ca daca ai avut nu prea cum sa stii daca masurarea a fost cea corecta dat fiind jocul la capeti de bara de sa zicem 2 mm total.

                      Comment


                      • Nu ai cum sa le nimeresti exact. Poate ca iese cat de cat la fel incat sa mergi cu masina decent, dar este de recomandat sa faci geometria. Calculatorul este mai destept ca omul cei drept.

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian View Post
                          Nici eu nu am bani.

                          Dar sa ne intelegm (poate n-am inteles eu) ai masurat cu teava pozitia initiala a rotilor cu volanu pe "drept", apoi ai inlocuit biletele/capetii de bara si ai pus totul la loc conform distantei intiale masurate cu teava.
                          Sa inteleg ca nu ai avut joc la bieletele/capeti de bara?
                          Pt ca daca ai avut nu prea cum sa stii daca masurarea a fost cea corecta dat fiind jocul la capeti de bara de sa zicem 2 mm total.
                          Nu, cu teava se face treaba numai dupa ce se schimba tot. Inainte de schimb se lasa doar volanul pentru mersul in linie dreapta. Nici asta nu-i obligatoriu, dupa schimb se poate gasi pozitia numarand turele de la virat stanga complet si pana la virat dreapta complet. Se imparte la 2 si e pozitia pentru mers in linie dreapta. Abia dupa schimb incep manevrele cu teava. Nu se masoara, doar se compara distanta dintre partea interioara a jentilor in partea din spate (zona capetelor de bara) si partea din fata (spre radiator). Daca nu este egala, adica roti paralele, rotiti una din bielete, privind masina din laterale, de la aproximativ 4-5 m, o sa va dati seama la care roata trebuie. Apoi rotiti una din bielete astfel incat sa aveti 1 mm distanta mai mare intre jante in partea din fata (spre radiator). Repet, daca aveti un service de incredere, unde nu v-a luat banii degeaba si ati fost multumiti cu alte ocazii ca nu s-au ros cauciucurile pe interior-exterior, nu va mai chinuiti. Dar pentru cine s-a scobit pana la ultimul leu sa schimbe articulatiile si nu i-a mai ramas pentru reglat unghiuri, spor la treaba, merita transpiratia. Corect ce-a spus Danyell, calcu e mai destept, cu conditia ca aparatul sa fie calibrat, nu cred ca dupa 100 de masini la care a facut directia mai are acceasi precizie si marmota care-l manevreaza sa stie ce face. Nu va povesteam atatea randuri daca nu aveam cazuri concrete printre colegii de munca ce se plang de cauciucuri roase aiurea.

                          Comment


                          • Sunt de acord cu ce spui tu, la urma urmei poate si calculatorul sa dea erori, doar ca ma gandesc ca lucreaza si el dupa niste standarde si nu dupa ``n`` numar de masini. Totusi, cauciucuri uzate o sa fie mereu. Poti sa strici geometria si daca dai in gropi ca orbu` ca deh la noi ai gropi din plin. Eu de exemplu am schimbat, la service cei drept, bieletele de directie si capetele de bara si nu am apucat inca sa ii fac geometria. Mi-au potrivit-o baietii si merge decent, dar nu ma bazez prea mult. La salariu ma duc si ii fac gemotria sa stau eu linistit. Pana una alta merge ceea ce afirmi tu, sunt de acord, dar cand dai de banet e bine sa mai treci si pe la calculator sa vada cum sta roata.

                            Comment


                            • Daca si geometria directiei a ajuns sa fie lux.... mai bine mergi cu autobuzul. Mai suntem si altii pe langa tine pe strada, nu e doar siguranta ta in pericol.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Nu am zis ca nu fac geometria. Doar ca nu circul cu masina momentan. Am schimbat piesele saptamana asta si saptamana viitoare dau fuga la geometrie. Totusi... nu ma doare atat de rau capul incat sa fac prostii d-astea lasa ca merge asa...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google