Montaj filtru polen in habitaclu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @NoicuNoi. nu am model cu facelift. mi-am montat si eu. din cate vad in imagine trebuie decupat si la tine. locasul in care intra filtrul de polen este cel vertical de deasupra cercului indicat de tine nu cel orizontal din stanga. din cate am observat pe aici s-a mai discutat depre modul de montare a filtrului si pe model ph2 (ultima discutie intre posturile 437 si 445 si pe acest thread, de unde cred ca ai luat imaginea). problema cu cercul era ca nu prea clipsa capatul la filtru, dar cu putina insistenta se rezolva.
    Ratacit in spatiu...

    Comment


    • filtru Motrio

      Salutare,
      am auzit cum ca a scos Dacia un filtru de pus sub stergatoare, de la Motrio. Stiti de asa ceva?!

      Numai bine!

      Comment


      • este de mult acel filtru de sub stergatoare, doar ca e putin cam scump. din cate-mi amintesc, undeva pe la 100lei. e greu de schimbat si se murdareste foarte repede
        Daca indeplinesti o sarcina prea bine, vei ramane cu ea pe cap, cum ar fi Tutoriale pentru Dacia Logan

        Comment


        • Originally posted by NoicuNoi View Post
          Salut vreau si eu sa montez filtru de polen pe Loganul Facelift model 2009 chestia e ca nu inteleg unde se baga si cum se deface am urmarit tutorialul http://www.youtube.com/watch?v=wGFaOvtWZG0 asta dar la mine arata altfel acolo daca nu ma insel ca in poza de mai jos si banuiesc ca nu mai trebuie taiat!. Deci imi poate da si mie cineva un link cu un tutorial sau un topic in care a facut cineva operatiunea asta si a descris-o pe un logan facelift model nou?
          Daca ai cumva PH2 ai grija cand montezi filtru de habitaclu trebuie taiat pana mai jos un pic. La PH2 nu este la fel ca la ph1 acea bucata ce trebuie taiata. La PH2 in partea de jos este ca un prag ce vine in fata... trebuie taiat si acel prag si se potriveste perfect filtrul. Eu astazi am ridicat coletul de la Tudor_B cu filtrul comandat la el si se potriveste perfect. Spor la decupat

          Comment


          • Am pus si eu! Este super functioneaza perfect. MErsi de idee!

            Comment


            • Sunt victima a montarii filtrului. Am decupat frumos pana aproape de final cand mi-a scapat cutitasul si am atins ceva acolo (nu stiu ce, sunt novice - cred ca vaporizatorul).Cand am atins a iesit aer din locul respectiv, ca si cum ar fi fost sub presiune. Va rog lamuriti-ma care ar putea fi problema. Daca e vaporizatorul, care e rolul lui, pot circula cu masina fara sa risc alte complicatii? Mersi !

              Comment


              • Ai perforat vaporizatorul. Adio Aer Conditionat.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Nu se poate face nimik? Inlocui? Afecteaza altceva la masina?
                  Last edited by darksid3; 25 August 2010, 12:04.

                  Comment


                  • cine naiba te-a pus sa bagi cutitul?
                    trebuia sa tai cu un cutter reglabil si lasai doar 2-2,5 cm de lama sa ai cu ce taia, era de ajuns.
                    cu cutitul e risc mare aviz si altora. Deci lama cat mai scurta (maxim 3 cm)
                    se inlocuieste vaporizatorul, sau se lipeste (de un meserias) doar ca te costa ca trebuie demontata aeroterma (cu tot bordul aferent )

                    Comment


                    • Draq m-a pus sa bag cutitul!!!
                      Costuri estimative? Se poate schimba doar vaporizatorul?
                      Asi putea deschide un topic cu, "Copii nu faceti ca mine".Dar doar cine nu munceste , nu greseste...

                      Este si un lucru bun in ce mi s-a intamplat. Pana acu pe forum toata lumea a montat cu succes filtrul. Uite ca se poate si altfel...Asa afla lumea si riscurile montarii filtrului de unul singur.Deci aruncati cu pietre, dar si cu solutii.
                      Last edited by darksid3; 25 August 2010, 12:04. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Mai bine schimbi vaporizatorul, cu lipitura e posibil sa ai stres in timp. S-a tot avertizat despre pericolul sa intepi pe acolo in timp ce se decupeaza.
                        Altceva nu-ti va afecta la masina, doar ca nu va functiona climatizarea.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • 10x darksid3. Am sa revin dupa ce ma interesez cat costa prostia, ca sa stie lumea daca merita sa isi asume riscul de a pati k mine.

                          Si totusi,nu a mai patit-o nimeni? Sunt eu singurul ghinionist (tut)? Poate a mai avut cineva experienta, ca sa shtiu si eu cam la cati bani sa ma astept.
                          Last edited by duknu; 25 August 2010, 12:25. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Dupa mai multe luni de ezitari si amanari, am reusit (singur) sa-mi montez filtrul de habitaclu. Fara incidente, din fericire pentru mine.
                            Pozitia... a fost una aproximativ la fel cu aceea a lui crististreulea. Cam aiurea, ce-i drept, dar altfel nu reuseam. Intr-un final, dupa vreo 30 de minute si 2 tigari, am reusit sa termina lucrarea.
                            Multumesc nobile (crististreulea) pentru indicatii, a se citi tutorial.

                            Comment


                            • azi am inlocuit si eu vechiul filtru. pt cine mai avea dubii cu privire la importanta montarii filtrului de praf/polen postez si eu cateva poze dupa ce am schimbat filtrul dupa un an de folosire si 25.000 km parcursi.

                              filtrul nou, inainte de montaj

                              Gogoasha005.jpg Gogoasha006.jpg

                              filtrul dupa un an si 25.000 km. si aia nu e toata mizeria. o parte din ea s-a scuturat pe presul masinii cand l-am scos.

                              DSC00009.JPG DSC00010.JPG DSC00016.JPG DSC00017.JPG DSC00018.JPG
                              Last edited by dan08; 3 September 2010, 09:52.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by NoicuNoi View Post
                                Salut vreau si eu sa montez filtru de polen pe Loganul Facelift model 2009 chestia e ca nu inteleg unde se baga si cum se deface am urmarit tutorialul http://www.youtube.com/watch?v=wGFaOvtWZG0 asta dar la mine arata altfel acolo daca nu ma insel ca in poza de mai jos si banuiesc ca nu mai trebuie taiat!. Deci imi poate da si mie cineva un link cu un tutorial sau un topic in care a facut cineva operatiunea asta si a descris-o pe un logan facelift model nou?
                                din ceea ce vad eu in poza atasata, tu deja ai acel filtru. de cand ai masina?(an fabricatie?)
                                detin si eu un logan fabricat in februarie 2010 si are din fabrica acest filtru.
                                Eu beau sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google