Montaj filtru polen in habitaclu

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si cei care nu au filtru din fabrica , isi pot crea spatiul pentru acesta, locul existand deja dar din comoditate si de a face economie sau profit firmei acestia (dacia) au turnat un perete de plastic. se poate face bresa in 5 min si cu un pic de rabdare si atentie cu un cuter. pozitia de taiere este una foarte incomoda.
    sigpic http://www.loganclub.ro/forum/vand_d....html?p=782991

    Comment


    • Mai nou si Dacia monteaza (oficial) in reteaua de dealeri.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Eu am schimbat deja unul si fata de inceput cand eram sceptic, acum dupa ce am vazut ce mi-a filtrat il recomand tuturor. Merita investitia mai ales ca nu costa mult.
        sigpic http://www.loganclub.ro/forum/vand_d....html?p=782991

        Comment


        • Acum 2 ore am montat si eu filtrul de polen pe Logan.

          Pozitia e foarte incomoda insa in max 30 de min treaba e gata.

          Recomand sa fie facut un sant inainte de a se taia exact pe contur iar cand se taie sa se incalzeasca lama cuterului cu bricheta circa un minut, totul va merge mult mai repede.

          Referitor la utilitatea lui eu l-am montat din 2 motive:

          1. Sa nu mai intre gazele masinilor din trafic la mine in masina: Am cumparat un filtru simplu alb din setul de filtre a lui Romcarbon si nu este fultru din carbon activ. Consider ca 70-80% din gaze nu mai intra in masina insa dupa o ora de mers prin bucuresti am observat ca nu total elimin intrarea gazelor cu acet filtru.

          2. Sa nu mai intre asa mult praf in masina. Asta se va observa in timp.


          Daca voi monta filtru de carbon activ voi elimina total intrarea gazelor in habitaclu?

          Comment


          • Daca nu e filtru cu carbon activ, nu are cum sa elimine gazele sau mirosurile...practic si ala are un anumit procentaj...nu te gandi ca face minuni. Important e sa stopeze cea mai mare parte din particulele aflate in suspensie.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • din cate am observat eu elimina destul si acesta (am stat multe stopuri in spatele unei dacii foarte vechi 1300))

              Oricum urmatorul filtru va fi de carbon activ

              Comment


              • Eu mi'am montat filtru de polen produs de Romcarbon. Destul de ieftin, dar isi face treaba. Cantitatea de praf din masina s'a redus evident, dar gazele nu sunt reduse la fel de eficient.

                Se spune ca ar fi mai bun filtrul cu carbon activ, deocamdata nu l'am incercat.
                If it ain't broke, don't fix it!

                Comment


                • @razvan911: Eu n-am fost atent la aspectul asta...se poate lua in considerare si faptul ca debitul de aer este ceva mai limitat acum, deci d-aia si mirosurile mai putin accentuate.

                  Pe Logan am acelasi Romcarbon ca si voi, la 20-21 de lei chiar merita. Aveti grija cu cele cu carbon: nu e indicat sa-l scoti si sa-l bagi la loc deoarece exista riscul sa nu mai stea bine in lacas si o sa va treziti cu diferite frunze si "craci" in habitaclu.
                  Last edited by darksid3; 11 October 2010, 22:21.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • intradevar

                    Cei care au filtru de carbon activ va rog sa-mi spuneti daca mai intra gazele>?

                    Comment


                    • Pai iti zic tot eu ca folosesc filtru cu carbon activ dar nu pe Logan (oricum nu conteaza aspctul marcii). Da, tot mai intra gaze si tot se mai simt diferite mirosuri. Doar nu crezi ca filtrul ala iti face din masina, limuzina prezidentiala a USA )))
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Eu credeam ca opreste gazele

                        Comment


                        • Coane, filtreaza ceva-ceva dar nu te astepta la o atmosfera interioara rupta total de ce-i afara.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • i-am pus lui frate-miu zilele trecute,dar i-am dat scaunul jos ca altfel nu aveam loc.in 10 min.a fost gata.filtru romcarbon cumparat la set cu filtru de aer si de ulei dintr-un hipermarket.
                            ubi concordia ibi victoria

                            Comment


                            • sunt la al trei-lea filtru cu carbon activ si sunt multumit ca se simte ceva ca "damf"
                              daca prinzi o raba ,tot pe recirculare dai ca nu ai ce face
                              in ceea ce priveste elasticitatea nu am avut probleme
                              ca si marca zero-polution de la TudorB
                              sigpic
                              Ambition 1.5 dc

                              Comment


                              • @duknu si eu am patit cam acelasi lucru ... tipul care mi-a taiat acolo si mi-a pus filtrul cred ca a perforat putin vaporizatorul ... ideea e ca mi-a iesit tot freonul (acu nu stiu daca el e sub forma de gaz sau lichid) dar mi-a iesit foarte mult gaz de acolo ... tipic romanesc a pus acolo putina poxilina ...cica sa astupe gaura ... nu stiu ce a rezolvat ca nu am avut timp sa ma duc sa fac umplerea cu freon ... o sa vad in curand ca am revizie de 60k

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google