Montare Contactori Usi Spate

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Montare Contactori Usi Spate

    Dupa cum spune si titlul mi-am montat contactori pentru aprinderea plafonierei in momentul deschiderii portierelor spate...
    Atasez poze cu "miscarile" facute,cu mentiunea ca la final cand se montareza contactorelor portierelor (care se face pur si simplu prin impingere) e bine sa se faca cu protectia de cauciuc montata pe contactor exact cum e in foto 8 deoarece daca se va nonta prima data contactorul si dupa aceea protectia de cauciuc ,contactorul se va misca si exista riscul de a intra apa in praguri...care ca fapt divers nu au cine stie ce ceara prin ele...
    Pentru cei interesati mariti pozele deoarece pe ele sa afla scris cate un mic comentariu.
    Sper sa va fie de ajutor si pentru nelamuriri va astept cu intrebari.
    Attached Files
    sigpic

  • #2
    foarte bun topicul...problema e ca nu ai pus poza cu firele de la contactorul spate legate, si pentru asta nu am inteles ceva. si anume, tai ambele fire de la contactorul din fata(raman cu butonul in mana) si pe urma le leg, sau cum?
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

    Comment


    • #3
      sunt de ajutor, eu am probleme la un contactor pe spate si chiar vroiam sa il schimb, dar nu prea aveam idee cum. bv
      sigpic

      Comment


      • #4
        Alin...in foto 5 am scris ca deoarece firele sunt cam scurte la contactorul fata (si ezista pericolul de a le "scapa" in prag) am decis sa nu tai de tot firele contactorului fata (adica sa le sectionez) ci doar sa le dezizolez pe o portiune de 0,5 cm si de acea portiune sa leg firele care vin de la contactorii spate.Amandoua firele trebuie dezizolate.
        sigpic

        Comment


        • #5
          la mine la un contactor s-a rupt plasticul ala de la suprafata care-l acopera, de protectie, si cand spal masina si intra apa imi sta aprins in bord aprins martorul de usi deschise, sau se stinge si se aprinde intr-una, de cateva ori mi-a aprins si lumina de la plafoniera.
          sigpic

          Comment


          • #6
            deci sa inteleg ca doar dezizolez nu? si leg cablul peste cel de la contactor, indiferent cum. si am inteles ca butoanele vin fara mufa...eu de unde o cumpar? si ce fel de mufa trebuie?
            Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

            Comment


            • #7
              Aici gasesti ceva legat de mufele contactorilor...
              sigpic

              Comment


              • #8
                Cam portocalii firele ale nu-i asa? Nu-i offtopic pentru ca Valeriu stie despre ce vorbesc.

                Comment


                • #9
                  da...cam portocalii...
                  Multumesc Lucian...pentru ajutorul dat in lipirea firelor la mufele contactorilor...dau o bere
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    gogoasha69 mai jos gasesti o poza cu un contactor de usa desfacut...asta in cazul in care te hotarasti sa il repari.
                    Attached Files
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      daca va zic cat mi-a cerut la un magazin de cartier pe un contactor muriti, a inebunit lupu, 60ron ) )

                      @valeriuciprian: nu cred ca are nimic el, dar eu nu mai am protectia aia de deasupra, de protectie sa nu mai intre apa.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Eu am un contactor pe spate fara protectia de cauciuc de mai bine de 2 ani. Si are si o clema rupta (din 3, cate are in total). Inca merge, n-am avut probleme. O sa-l schimb eu pana la urma....
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • #13
                          la mine cum intra apa cand ploua sau cand spal masina incepe distractia, ba sta aprins martorul de usi deschise in bord, ba imi aprinde lumina de la plafoniera si nu o mai stinge decat daca pun butonul plafonierei pe oprit. cand am lumina aprinsa la plafoniera si inchid masina nici becurile de la avarii nu mai clipesc de 2 ori. se inchide si atat.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Pai da avariile nu se mai aprind din cauza ca masina iti vede usa respectiva deschisa.E ca o avertizare sa vezi ca ai o usachisa(dupa cum stiti actuatorul nu incauie usa daca este deschisa).Cel mai bine e sa incerci la dezmembrari dupa un buton.In targ la vitan in buc sunt pana in 10 lei.Am luat eu demult pentru a mea.Ce sa zic intra apa acolo la greu.Cred ca problema grava este cu apa care intra si nu stiu daca se scurge pe undeva.

                            Comment


                            • #15
                              cine are nevoie de mufe ptr contactori usa sa ma caute.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google