Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Maine imi expira RCA-ul masinii, Logan 1.6 16v Euro 3 pe persoana juridica (firma transport persoane) dar este folosita in interes personal. Pana acum plateam ~340 RON pe o durata de 6 luni.

    Masina nu mai face taxi din 2009. Celalalt Logan 1.5 dCi din 2008 chiar este taxi si are un pret al RCA-ului de ~ 1000 RON pe 6 luni.

    Astazi cand am fost sa fac RCA-ul pe 6 luni la masina mea la mai multe ghisee am vazut ca chiar daca se bifeaza "in interes personal" desi se poate observa ca ITP-ul ei este din 2 in 2 ani, pretul RCA-ului este undeva intre 1100 si 1200 RON pe 6 luni. Mai nou evidenta este luata pe firma si nu ar mai conta daca masina este taxi sau nu.

    Masina nu are taxa de inmatriculare platita (2005) si nu cred ca o pot trece pe numele tatalui (care e seful firmei ca sa spun asa). Cost imens raportat la valoarea masinii (sac de cartofi) + nicio dauna vreodata.

    N-am facut RCA-ul, o sa-mi revin putin. De maine, vesnica pomenire, ii cumpar prelata. Sau ii dau foc...
    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

    Comment


    • De acum incolo incep sa se simta colapsurile de la Carpatica , Astra , si mai nou City Insurance si care mai sunt in prag de faliment.
      Ne asteapta vremuri grele in privinta RCA-urilor.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • Urmeaza, în scurt timp, Asirom. Reteaua de service Dacia - Renault-Nissan, au reziliat contractul cu Asirom.

        Comment


        • Păi am înțeles din știrile de la România Actualități că Asirom-ul cam făcea porcării, în sensul că plăteau reparațiile către service-uri cu întârzieri de luni de zile și le forțau să utilizeze la reparații doar piesele cele mai ieftine.
          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

          Comment


          • Exact asa au zis la stiri. Eu am stat 3 luni pana mi-au dat astia acordul de intrare in reparatie.

            Comment


            • Sandero, 1,6mpi, 2011. Rca= 171 lei/ 6 luni.B/M 14
              Acu' 6 luni ...160 lei!!!
              Last edited by spik; 6 September 2016, 06:55.

              Comment


              • Ce varsta..localitate si B/M?
                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                Comment


                • Pai, eu de unde stiu de unde esti si ce varsta ai, bucharest-39?!

                  Comment


                  • Pe tapatalk nu se vad detaliile..Nu te agita inutil.
                    Last edited by micutzu666; 6 September 2016, 07:11.
                    Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                    Comment


                    • De cind se aplica noua ordonanta de urgenta privind ingetarea tarifelor la rca? Daca imi fac rca la logan voi plati la nivelul de anul trecut?

                      Comment


                      • Pai stai sa o publice, si apoi o sa vezi ce si cat platesti.

                        Comment


                        • Originally posted by usr1 View Post
                          De cind se aplica noua ordonanta de urgenta privind ingetarea tarifelor la rca? Daca imi fac rca la logan voi plati la nivelul de anul trecut?
                          Mai intai asteapta publicarea in MO.
                          ASF va stabilli tarife de prima maxime in cel mult 30 de zile de la publicarea in Monitorul Oficial a prezentei Ordonante de Urgenta. Ulterior perioadei in care tariful de prima va fi plafonat, ASF va calcula un tarif de referinta pe baza daunei medii pentru fiecare categorie de vehicul, a platilor de daune achitate de catre asiguratori si raportate la frecventa producerii evenimentelor pe respectiva categorie de vehicule"
                          Prin urmare, mai trebuie sa astepti ceva timp, pentru a vedea cum vor sta lucrurile.
                          Last edited by IancuMIC; 16 September 2016, 21:10.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Mai am de așteptat pana pe 2.11.2016. Poate vor reuși sa aplice acea OUG și sa înghețe tarifele, măcar sa plătesc la nivelul 2015.

                            Comment


                            • nu vei vedea asa ceva. se va plati pretul rca-ului la data la care a fost data ordonanta.
                              nicio lege nu poate actiona retroactiv.

                              Comment


                              • Originally posted by aris86 View Post
                                ...mcar sa pltesc la nivelul 2015.
                                Macar sa platesti mai putin decât în 2015, ca iti creste clasa bonus.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google