Asigurare RCA

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pai aici e problema. nu sunt dotati corespunzator si/sau nu se vrea. de ce sa intre de pe telefoanele personale cand au mcv-urile alea cu echipamente de ultima ora , care se pot lega la net si pot scana in trafic orice numar de inmatriculare pentru rca, itp, rovinieta , nr. provizorii expirate, etc

    se sta la japca cu radaru ca-i mai usor de luat spaguta.
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Deci.
      Legea 136/1995, privind asigurarile si reasigurarile in Romania, actualizata prin OU 61/2005 samd...
      Art. 64

      Încălcarea de către persoanele fizice sau juridice a obligaţiei de asigurare prevăzute la art. 48 şi 56 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 10.000.000 lei la 20.000.000 lei şi cu reţinerea certificatului de înmatriculare a autovehiculului, până la prezentarea documentului privind încheierea asigurării.

      Sanctiunile complementare (retinerea certificatului de inmatriculare si a placutelor) sunt stabilite de Codul Rutier, la art. 112, litera s, precum si la art. 112, alin.3.
      ...
      Cam asta e baza legala; orice alte legi si articole invocate in PV de constatare emis de un agent de politie, pot fi atacate in justitie.
      Dupa parerea mea, neprezentarea politei RCA din diferite motive, unui agent de politie nu constituie contraventie; nu exista suport legal.
      Last edited by IancuMIC; 11 August 2016, 17:36.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        Deci.
        ... pân la prezentarea documentului privind încheierea asigurrii[/I].
        ...
        ...neprezentarea politei RCA din diferite motive, unui agent de politie nu constituie contraventie; nu exista suport legal.
        Prezentarea documentului valabil inainte sa-ti ia talonul sau dupa? Cum ziceam mai sus, lege interpretabila, agentul o aplica ori cum vrea, ori cum o intelege el.

        Comment


        • Iti anuleaza contraventia si iti inapoiaza certificatul, cand faci dovada ca ai asigurare; ai uitat-o acasa.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Daca esti un sofer corect pe langa certificatul de inmatriculare si permisul de conducere trebuie sa ai la tine si asigurarea Rca sau rovigneta platita la zi.
            Cand ti le cere politistul le prezinti. Atunci cand incepi si spui ca nu e obligatoriu, ca o am pe email sau mai stiu eu ce motivezi, dai dovada de indolenta si de smecherism.
            Te doare mana sa le pui in torpedoul cu acte?
            dar daca nu le pui dinadins atunci o faci de smecher!

            Ca este sau nu este obligatorie purtarea acesteia la sofer sunt demostrate in instanta doar in caz de vicii de procedura (a uitat sa treaca in procesul verbal nu stiu de articol, a scris in nu stiu ce mod sau nu a avut martor, etc. etc.)
            Dar s-ar putea sa ai surpriza ca judecatorul sa vada totul corect si ramai si cu amenda. Si atunci incepi sa protestezi impotriva sistemului juridic!!!!
            Last edited by Lucian_2011; 11 August 2016, 23:35. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Dupa cum se poate observa cu ochiul liber, discutam despre o ipotetica situatie, in care, din diverse motive, nu poti prezenta polita; ai uitat-o acasa(stresul cotidian).
              La fel de usor e sa sesisezi ca nu incurajam neplata politei RCA, tupeismul sau fofarlica mare. Pur si simplu nu ai polita la tine. Iar legea n-ar trebui sa te pedepseasca pentru asta; doar despre asta e vorba.
              ...
              Daca un judecator da o decizie in sensul pastrarii amenzii date initial de politist, va trebui sa-si bazeze decizia, ca si politistul, pe un articol din lege in care este precizat ce amenda primesti in cazul in care nu ai putut prezenta polita RCA, pe care ai incheiat-o acum...8 luni sa zicem.
              Deci, ce se sanctioneaza ? Ca de lipsa politei RCA valabile nu poate fi vorba.
              Last edited by IancuMIC; 11 August 2016, 23:55.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Eu am patit urmatoarea situatie : am reinnoit polita RCA si din neatentie am luat cu mine polita expirata. Am mers vreo doua zile asa pana mi-am dat seama de greseala. Nu m-a oprit nimeni sa ma intrebe despre ea, din fericire, dar daca faceam buba în trafic sau ma controla cineva, nu cred ca ar fi fost tocmai bine. De obicei o uit prin torpedo, ca si chitanta de rovineta careia ii fac si o copie xerox ca se sterge dupa o saptamana.

                Comment


                • Ca si cartea de identitate ,actele masinii trebuiesc prezentate la un eventual control.
                  Amenda se da pentru neprezentarea actelor doveditoare, inexistenta lor intra in alta categorie!

                  Comment


                  • Actele masinii reprezinta ceva generic.
                    Talonul masinii- sa zicem ca trebuie prezentat pe loc, nu-l ai, amenda.
                    CIV-ul? E si asta act al masinii, ba chiar cel mai important, dar nu trebuie sa-l prezinti la control in trafic.
                    RCA, rovigneta-ok, trebuie sa existe /sa fie valabile. verificarea lor se (poate) face online. La rovinieta e chiar precizat acest lucru, ce anume inseamna rovinieta valabila.
                    Permisul? Nu e act al masinii, trebuie prezentat la control.
                    Verificare tehnica valabila-odata cu talonul.

                    Problema amenzilor care se dau e ca sunt suficient de mari incat sa rivalizeze cu contraventii mult mai grave decat aceea de a fi uituc. Daca nu ai RCA-ul la tine, nu esti un pericol la fel de mare ca unul care nu respecta reguli de circulatie.
                    Last edited by mr.K; 12 August 2016, 08:54.

                    Comment


                    • Am fost oprit o data si mi s-a cerut itp-ul (care era proaspat, aveam si abtigocu pe numar) si asigurarea. Altceva n-a vrut sa vada nenea politaiul.

                      Comment


                      • Ideal e sa ai la masina documentele de care ai nevoie la un eventual control al politiei/altor organe.
                        Dar daca nu le ai, totusi nu trebuie sa-ti rupa capul. Neprezentarea lor ulterioara, intr-un termen rezonabil, sa duca la incheierea un PV. Daca ti-l incheie pe loc, doar instanta il poate anula, timp pierdut.

                        Comment


                        • Sa nu ne indepartam de subiect, vorbind despre documente, facturi si tot ce-ti mai cer politistii, cu ocazia controalelor. Ramaneti asadar in aria RCA.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment



                          • oare ?
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Mai ieftina cu un comision de 25 de lei platit brokerului. Fleosc!
                              Mai ales daca vei plati tu curierul care iti va aduce polita, n-ai facut nicio branza.
                              Para ASF spunea ca nu poate interveni la asiguratori pentru scaderea pretului la RCA.

                              Comment


                              • Tocmai ce am incheiat o nou polita RCA si am platit cu 150 lei mai mult fata de anul trecut in aceleasi conditii.... Super, ce sa zic...
                                ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google