Dauneaza sau nu chiptuning-ul?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aveti intrebarea la post 292

    In esenta sunt interesat sa stiu daca intervin si alte schimbari in afara de marirea debitului de motorina (cu precizarea daca este liniar sau daca intra progresiv dupa o anumita valoare a pedalei de acceleratie).

    Deasemenea, se stie ca raportul aer/motorina este mult mai sensibil, deci ar fi necesara o modificare si de presiune/parametri turbina (mai ales la turatii joase, unde cresterea de putere este destul de mare).

    Comment


    • Se fac toate acele modificari pe care le-ati enumerat mai sus. Deci, o resoftare la 1.5dCi are in vedere modificarea amestecului, marirea presiunii in rampa, marirea debitului de motorina injectata, marirea presiunii in turbo etc. Toate acestea se fac progresiv, in functie de turatie si load (pedala de acceleratie).

      In mare, cred ca v-am raspuns la intrebari. Detaliile tin de retetele fiecarui tuner.
      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

      Comment


      • Multumesc. Am inteles.

        Ideea nu este de a fura reteta ci doar de a oferi un minim de detaliu tehnic care l-ar ajuta pe client sa-si poata forma o parere personala si de aici sa aiba mai multa incredere in modificarile pe care le faceti.
        Mult spor in continuare.

        Comment


        • Discutiile despre modificarile le am, in general, cu clientul langa mine. Atunci cand facem modificarile la calculator discutam si ce se intampla cu masina dupa tuning.
          Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
          Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
          www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

          Comment


          • Doc vii cumva pe 13-14-15 la regionala de la mioveni sau la Summer Tuning Fest 2012 craiova?
            Vorba este de argint iar tacerea de aur.

            Comment


            • Nu stiu de pe acum. S-ar putea daca am weekendul liber in aceea perioada. Dau un anunt daca este sa-mi fac un drum pentru resoftari. Cei interesati sa-mi lase PM.
              Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
              Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
              www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

              Comment


              • fapte:
                1,5DCI E4 70CP MCV 200612
                chiptuning 2008 40000 km
                turbina cazuta 201205 115000 km
                mers fara turbina 2luni schimbat turbina la 122000 km

                problema: CB a innebunit imi arata ca as fi consumat 31l iar in realitate am consumat 38l (buc litoral si retur 570km) nici fara turbina nu am scos consumul asta.
                iar in oras e si mai rau. CB imi arata ca am consumat 7.5l din cei 17l bagati (dupa ce am ramas in intersectie vis-a-vis de peco fara motorina, test facut special) si mi s-a aprins becul de motorina (aka vreo 11l consumati real)
                inainte de a schimba turbina erao eroare de 3litri la 68litri si consuma mult maiputin
                acum CB arata mult mai putin ca inainte dar consumul practic a crescut infiorator.
                returul verificat si nu pierde pe nicaieri.
                sa fie pur si simplu o coincidenta si sa bage injectoarele cu 30% mai multa motorina dintr-o data? dubios.

                solutia:?
                Doc sau cine se pricepe imi poate da o mina de ajutor? cum calculeaza CB cantitatea de combustibil consumata? (logic ar fi sa o ia direct din harta de injectie si sa scada o anume cantitate ce se intoarce pe retur in fuctie de turatie)

                toata stima,
                nic

                Comment


                • cine ti-a facut tuningu probabil a "redus" consumul de arburant pentru o reclama mai puternica, sau ai probleme cu afr-ul, si intr-adevar masina merge cu amestec incorect.

                  Comment


                  • am uitat sa subliniez ca din 2008 pina acum a consumat pina in 8% in oras forjata grav si pina in 6,5% la un drum lung. asta inseamna optzecidemii km de la chiptuning. cu rezultate calculate la plin nu la CB. oricum am in calculator toate alimentarile si nr km. in astia 80000 km am o medie de 6,84% am corectat si eroarea de kilometraj (+7% adica CB imi zice ca merg 107KM cind eu merg doar 100; deci masina nu are 122000 ci 114000 de fapt - confirmat la diagnoza).

                    ce e aceea afr????
                    Last edited by nicro; 11 July 2012, 09:03. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • pai unde ai facut chiptuningul ca sa stiu sa ma feresc. voiam sa-mi fac si eu si am acelasi motor ca al tau dar e din 2009. cand aud din astea ma intreb daca e bine. mai voiam si stage 2

                      Comment


                      • parerea mea e merita daca vrei ne putem intilni sa faci un testdrive sa vezi cum merge la 120K km. turbina a cazut de la uleiul folosit (majoritatea timpului elf turbodiesel 10w40 dar m-a mincat in c.. si pe la 60000 am bagat un aditiv iar pe la 100000 am bagat un ulei sintetic manon care cred ca mi-a facut praf turbina), nu de la chiptuning. oricum 80K km a mers foarte bine. si a mea e mcv si are si portbagaj pe ea.

                        chiptuning-ul nu mai stiu unde l-am facut ... pe la piata alba iulia m-am intilnit cu omul.
                        Last edited by nicro; 11 July 2012, 12:09. Reason: le

                        Comment


                        • dar ai stage 1, nu? adica ti-a dus-o in 85cp ? ma tenta stage2 la Doc care o duce in 95cp. nu stiu daca nu e cam "extema" schimbarea. ma gandesc la presiunea din turbina si "conducte"

                          Comment


                          • faptul ca a luat-o razna calculul consumului dupa 80000km de la data softarii, nu cred ca are treaba cu chiptuning-ul. consumul se face dupa presiunea din rampa si timpii de deschidere ai injectoarelor, returul nu conteaza.
                            ndl, pana te hotarasti tu, iese motorul din fabricatie si nu mai are cine sa ti-l softeze
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • se poate si asta. dar tot o s-o fac pana in toamna. ca sa am cai multi la iarna cand n-o sa pot iesi cu masina din cauza de parcari. daca e ca iarna trecuta... :{ si sincer mai aveam o prioritate : achizitionarea de arcuri. daca nu gasesc vreun chilipir pana in septembrie, pe 1-3 sept ma prezint la Doc

                              Comment


                              • Eu zic sa mai astepti ce atata graba. Mai vezi ce zice unu altu. Poate mai scade pretul. Sau poate mai creste. De 350 de lei mai bine bagi motorina si faci un drum la Sibiu sa vezi cum se misca a mea stage 1.
                                Doc, programeaza-ma si pe mine pt un stage 2, am inteles ca treci prin Sibiu intr-o saptamana. Daca nu mai ai numarul meu, te sun eu.
                                Last edited by Fyrestarter; 12 July 2012, 16:51.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google