Bujii Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Hirayama ''P.S: cred ca termenul "bujie pt gpl" este mai mult marketing, nu am incredere in asa ceva''


    Un marketing bun vinde orice, oricui, oricand. Vrajeala multa pentru nimic... bujii speciale pt Gpl, tromboneala pe bani...
    Last edited by dani55wss; 29 July 2015, 23:34.
    http://www.loganclub.ro/forum/bv_55_wss-t42524p10.html

    Comment


    • Originally posted by plopii View Post
      @Hirayama



      Tu sugerezi sa le schimbam la 10000 km. pentru a fi in parametri optimi...totusi parca e prea putin. Nici la alte modele sau firme nu am auzit de schimbare de bujii asa repede. Majoritatea de aici vorbesc de 30000 km.

      In DDT2000 unde se pot vedea parametrii bujiilor si care e pragul sub care nu mai fac treaba ?

      - Eu nu sugerez nimic - fiecare face ce vrea , am scris doar o constatare

      - nu exista parametrii pt bujii in DDT; sunt insa unii parametrii ( corectie de imbogatire, avans etc) care daca sunt interpretati corect dau informatii despre starea bujiilor; gasesti suficiente date despre ei daca citesti manualul, inclusiv interpretare e suficient sa citesti acolo


      Pt cei care inteleg engleza, aveti tot ce va intereseaza despre GPL mai jos

      http://www.beru.com/download/produkte/TI06_en.pdf

      Comment


      • Te referi la manualul DDT2000 sau manualul de reparatii Logan ?

        [emoji51]

        Comment


        • Manual Logan

          Comment


          • Am gasit la un model de Bosh 0242240593 recomandarea ca pe gpl sa se faca gap-ul de 0.7 si sa sa schimbe la 15000 km. (sursa: epiesa.ro) Interesant ca demonteaza pentru mine mitul schimbării la 30000 km.
            Last edited by plopii; 2 August 2015, 18:30.

            Comment


            • K20TT sunt recomandate de catre epiesa.ro pentru logan 1.4 pe gpl de fabrica, atat timp cat bujiile astea merg 25-30.000 km in cele mai bune conditii nu vad sa caut a le schimba...
              Cu un reglaj la culbutori care intradevar, face toti banii, o calibrare buna a instalatiei gpl si niste consumabile bune masina nu ar trebui sa faca probleme...
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Eu stiu ca epiesa.ro nu sunt nici Manualul de reparatii Logan, nici producatori de bujii macar.

                Nu e treaba mea, nu ma priveste insa de ce luati de bun ceva spus de un intermediar de mana 2 de piese auto ( nici macar nu le importa ei direct) cand aveti atatea cai de informare?

                Comment


                • Denso

                  Epiesa nu produce bujii însă au avut cel mai mic preţ la K20TT când am căutat eu (11 RON bucata).
                  Vedeţi în poze că Denso le recomandă cam peste tot pentru Dacia.
                  Nu am timp acum să caut, însă când m-am documentat şi am hotărât să iau K20TT am găsit şi intervalul de schimbare recomandat de producător: 50.000 km.
                  Ale mele au în jur de 20.000 pe maşină şi dacă nu creşte consumul sau scade talpa sunt şanse să văd cum merg după 50.000 km pe gaz.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Si unde ai gasit intervalul de schimbare recomandat de producator de 50.000 km ?

                    Comment


                    • Salutari colegi pe gaz
                      Deci pana la urma, care e concluzia cu bujiile?

                      Bosch-urile 0 242 240 653 sau Denso-urile K20TT
                      Pentru mine vorbesc de un MPI 1.6 8v (2005)


                      Cu Multumiri

                      Comment


                      • Bujii GPL

                        De Eyquem RFC 58 LZ2E nu vorbeste nimeni?.Eu am din fabrica Landi Renzo,care ar fi inlocuitorii acestora?Nu am schimbat pana acum.30000km.

                        Comment


                        • S-a vorbit...recomandare producator...
                          Pt gama Dacia e o varianta buna fiabilitate/pret.
                          Cand o sa dea semne de rateuri schimba , pana atunci cat mai multi km...
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • Originally posted by moog View Post
                            S-a vorbit...recomandare producator...
                            Pt gama Dacia e o varianta buna fiabilitate/pret.
                            Cand o sa dea semne de rateuri schimba , pana atunci cat mai multi km...
                            Ms.La fel...

                            BOSCH,distanta electrozi de reglat (mm) : 0,7
                            Info : Distanta dintre electrozi trebuie reglata pt. func. pe gaz
                            Se va înlocui dupa km : 15000
                            Tip combustibil : Gaz lichefiat (PGL)
                            Tip combustibil : CNG
                            Cheie deschidere : 16
                            Distanta dintre electrozi (mm) : 0,8
                            Filet exterior (mm) : 14
                            Lungime filet (mm) : 19
                            Nr. poli : 1
                            Pas filet (mm) : 1,25
                            pozitia scanteii (mm) : 3....
                            Daca are cineva,impresii,pareri?
                            Last edited by FLORIN Patroi; 11 October 2015, 15:22. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • 15k km mi se pare putin, eu am cu NGK LPG7 40k km si masina merge bine.

                              Comment


                              • sal

                                Cei care au gpl din fabrica cand se duc la revizie li se montaza bujii stoc cele normale care sunt pe benzina se pun si la gaz ,eu am gaz de ceva timp si am bujii luate din reprezentanta dacia si masina merge ok

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google