Bujii Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Ms pt sfaturi. Ma uitam la bujii iridium pt ca sunt cativa care afirma ca raspunde mai ok masina la turatii mici ceea ce ar conta destul la motorasul meu. Probabil recomanda platina pt durabilitate marita.

    @Kavarnap
    Pretul pare prea bun si sa fie si speciale pt gpl. Eu am gasit cele mai ieftine pe la 20 ron/buc. Partea nasoala ar fi ca acele bujii din Selgros sa fie chiar no name si in astea nu am incredere. E posibil sa mearga bine o perioada masina si apoi sa se uzeze mult mai repede.

    Comment


    • #62
      Bujii GPL

      Nu mai judeca dupa pret.Daca le vindea un meserias in tirg cu 300 RON erau mai bune?
      Eu le-am pus toamna trecuta dupa ce desteptul de mecanic le schimbase pe cele originale Champion cu unele Bosch cu 4 electrozi (total nerecomandate la GPL si care mi-au ars o bobina) si de atunci masina merge fara probleme de functionare sau consumuri mari.
      Sint facute parca undeva in Bosnia si nu au nimic special,sint doar cu o clasa mai reci.Nu exista motive sa fie scumpe.Eu le-am luat pe astea datorita recomandarii Beru si a faptului ca astea erau echivalente.
      E rau ca nu avem serviceuri GPL competente,ca daca stiau ce bujii merg bine la GPL nu aveam probleme ca sa ma documentez.

      Comment


      • #63
        eu am bujii la 25 lei setul "Facaturi" FALKE. media la consum o am de 7,2% si am facut deja 8000km cu ele fara probleme

        Comment


        • #64
          Detalii bujii

          Pentru cine vrea sa se documenteze cautati pe goagal "GPL beru spark plugs".In primul pdf gasit zice tot ce trebuie stiut despre bujiile pentru GPL.
          Eu am cautat echivalente si am gasit Enker.Cu care merg, cum ziceam, de aproape un an si vreo 12.000 km.

          Comment


          • #65
            o bujie ieftina si bunicica este fr6dc+, cu specificatii gpl. in momentul actual am hr6dc+ (difera "baza") dar identica in rest. masina, cu aceste bujii, este mai vioaie pe gaz.

            Comment


            • #66
              Utilizand aceste bujii speciale care este beneficiul obtinut de voi?
              Unde s-a sesizat diferenta mai exact?

              Comment


              • #67
                De peste 300.000 km Loganul meu ruleaza cu bujii Equyem de origine.Se schimba o data la 60.000 km.Nu a fost nici o problema cu functionarea pe benzina sau GPL.Bujiile Loganului de 1,4 sun bujii reci.Asta trebuie sa se stie.Evident daca se pun bujii dupa ureche,pot apare neplaceri.

                Comment


                • #68
                  La mine nu e Logan si fiind Euro5 stiind cum functioneaza trebuie sa ii fac cele mai bune pregatiri ca sa evitam erorile.
                  NGK LPG Laser Line - sunt optiunea mea pentru ca sunt speciale pt acest tip de aplicatie.

                  La functionarea trecerea de la GPL la benzina sunt momente cand aprinderea nu e chiar ok, se intampla ceva cu bujiile.

                  Comment


                  • #69
                    Din cate am vazut eu, indiferent cat de prost este reglat amestecul, bujiile originale cu 2 electozi functioneaza fara rateuri pe gpl, daca si bobina si fisele sunt bune, minim 30 000 km.
                    Daca descoperiti unele care sa faca si altceva in plus, in afara de faptul ca sunt mai scumpe, spuneti-mi si mie!
                    Atentie la bujiile falke, in afara de faptul ca dau unele rateuri, se rup electrozii, si cad in cilindrii. Eu am pastrat una cu distanta intre electrozi variabila, electrodul central culiseaza, misto era ca montata avea distanta 0, cand te uitai la ea ridicand-o in cheie, avea distanta normala.
                    Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                    Comment


                    • #70
                      sunteti de ras PUNETI NUMAI BUJIILE ORIGINALE ALE MASINILOR VOASTRE cine ia buji gpl ia o teapa mare

                      Comment


                      • #71
                        Si eu cand o sa le schimb o sa pun exact modelul cu care a venit masina din fabrica cu toate ca am GPL pe masina!

                        Comment


                        • #72
                          La trecerea de pe GPL pe benzina bujiile stock au o problema, nu asigura scanteia corecta.
                          De la benzina la GPL nu e asa de grav insa invers e neplacut, mai ales la ralanti.
                          Este vorba de un model Euro 5 la ce e euro 4 sau mai jos nu sunt probleme pt ca nu functioneaza atat de mult in closed loop si nu se fac atatea corectii.

                          Comment


                          • #73
                            De la 0 pana la 50 000 de km am avut bujiile din fabrica.

                            Se mai intampla sa imi moara subit motorul cate o data cand apasam ambreajul si franam la apropierea de semafor.

                            De la 50 000 de km si pana acum la 88 000 de kilometri folosesc un set de bujii NGK V-line. Motorul merge foarte bine si acceleratia este fluenta chiar si de la 1 800 de rpm.

                            Masina merge pe GPL mai tot timpul si nu mi s-a mai intamplat sa imi moara motorul. Bujiile NGK au deja 38 000 de kilometri si merg foarte foarte bine. Un coleg de servici a remarcat ca vibratiile motorului Loganului meu la relanti sunt aproape insesizabile, el avand un ford Focus pe benzina.

                            Subiectiv, mie mi se pare ca masina merge mai bine cu bujii NGK V-line decat cu cele din fabrica. Pretul la NGK este destul de mic si nu le-am facut nici un reglaj. Cum le-am scos din cutie, asa le-am montat.

                            Am dat 50 de ron pe toate 4 bujiile.

                            Pentru o economie de 10-20 de ron nu m-as complica cu niste bujii ieftine gen Falke sau alte minuni din supermarket-uri.

                            Bujiile speciale pentru GPL inca nu m-au convins.

                            Nu vad cu ce ar fi mai bune, mai ales ca iarna de exemplu, masina merge destul de mult pe benzina (pana isi face temperatura sa treaca pe GPL).
                            Logan GPL 1.4

                            Comment


                            • #74
                              Eu am folosit vreo 30000 pe gaz ngk v line fara sa simt vreo problema
                              Acum am pus de vreo mie de km denso k20tt si motorul pare mai relaxat, pleaca mai bine din ture joase si raspunde mai bine la acceleratie, se simte ca merge mai ok, reglate cu gap 0.8 de noi
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by RACINGCODE View Post
                                La trecerea de pe GPL pe benzina bujiile stock au o problema, nu asigura scanteia corecta.
                                De la benzina la GPL nu e asa de grav insa invers e neplacut, mai ales la ralanti.
                                Este vorba de un model Euro 5 la ce e euro 4 sau mai jos nu sunt probleme pt ca nu functioneaza atat de mult in closed loop si nu se fac atatea corectii.
                                Tu chiar ai legatura cu motoarele? Pai de unde pana mea stie bujia aia ca s-a schimbat combustibilul? Si daca stie, crezi ca vrea sa se razbune? Scanteia e aceiasi, ca nu nu se aprinde benzina injectata imediat dupa trecere, e altceva. Corectia datorata reglajului prost, avand gaz in exces, face ca benzina injectata imediat sa fie foarte putina. Fa-ti un reglaj si va comuta lin. In realitate gpl-ul necesita cea mai puternica scanteie, benzina nu. Cel mai usor de aprins si in orice proportie cu aerul, este metanul, indisponibil pe la noi.
                                P.S: Orice motor cu sonda lambda aflat in bucla inchisa va tremura la fel, indiferent de euro. Se pot chiar opri la trecere daca exagerezi cu gazul.
                                Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google