Bujii Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by moog View Post
    Razvan daca cauti :Brisk DOR15LGS .

    Am eu din astea de 10 000 km (e un singur site pe romania unde le gasesti); nu are rost sa vorbesc despre ele, pt ca oricum nu asculta nimeni.....poate pe PM; oricum e interesant topicul "Bujii GPL"

    Comment


    • Originally posted by Kavarnap View Post
      Chiar daca vad ca discutia mai deviaza, cred ca mai bine dam referinte despre bujii.
      Eu unul am avut montate de mecanic niste Bosch cu 4 poli care mi-au ars o bobina de inductie si pe care le-am scos imediat. Am pus Enker SF65CPR cu distanta 0,85mm si nu am avut probleme o perioada, iar la 25 RON/set chiar nu aveam ce sa cer mai mult, masina a mers decent.
      Alaltaieri am pus Denso K20TT (11 RON / bucata) si masina raspunde mai bine pe gaz, pare sa aiba ardere mai buna cu distanta din fabrica - 0,95 mm. Va confirm dupa ce verific si consumul.
      fa-le gap de 0.8 la denso k20TT, va conta mult pe gaz
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Eu am Ngk de fabrica, au gap-ul la 0.95 de ce se zice ca e mai bine un gap mai mic pt gpl?

        Comment


        • ca sa fie scanteia mai puternica. cu cat lungesti gap-ul, "subtiezi" scanteia. cu cat il micsorezi, obtii o scanteie "globulara", numai buna de aprins gpl-ul.

          Comment


          • Mulțumesc pentru sfat.
            Beru zice că e recomandată o bujie cu o clasă mai rece datorită combustiei la o temperatură mai mare și neapărat cu un singur pol pentru favorizarea circulației și aprinderii amestecului de gaz - ciudat e că la magazin se vînd în ambalaj Dacia pentru Logan GPL NGK V-Line cu 2 poli și o clasă mai calde!
            Am văzut ca mai toți recomandă o distanță scăzută pentru gaz la Logan: Bosch, Brisk, Beru (ei zic 0,7), Iskra (0,8) sau NGK (0,9). Denso zice invers: 1,1 pentru K20PR-U pentru gaz. Dacă mă gîndesc bine o distanță mai mare, chiar dacă înseamnă o scînteie mai slabă, înseamnă un front mai mare de propagare, nu? Iar 0,95 e fix între 1,1 recomandat de Denso și ce zice restul lumii: 0,7-0,9.

            Comment


            • Am pus de curand pe masina niste bujii si am micsorat distanta intre electrozi pana la aproximativ 0,8. Simt un raspuns mai bun al pedalei de acceleratie la turatii mici dar in acelasi timp isi pierde din suflu la turatii mai mari.

              Comment


              • 1.2 16v are suflul pierdut oricum. un fel de 1.4. poti incerca sa le faci acum distanta 1, ca sa vezi diferenta. va trage prost jos si o idee mai bine sus. ai pus gaz pentru economie, deci nu vad de ce ai nevoie de "zvac" la 6000 de ture

                A nu se intelege ca rabla personala nu vede si 7000 rpm daca-i nevoie! doar ca se intampla mult mai rar decat mersul constant la 2000 rpm

                Comment


                • Originally posted by CT-76-FIE View Post
                  Salut, eu anul asta in martie mi-am pus GPL pe loganul de 1,4 si la servisul care mi-a asigurat montajul mi s-au schimbat si bujiile cu unele speciale pentru GPL care sunt Bosh si scrie pe ele special GPL. Au costat 60 Ron. Masina merge foarte bine fara mari diferente fata de benzina. In concluzie sunt foarte multumit.
                  Si eu am pus tot Bosch si nu vad mare diferenta fata de benzina-am un 1.6.

                  Comment


                  • Stie careva daca BOSCH 0 242 240 653 e acelasi lucru cu FR6KI332S ?

                    Comment


                    • Revin cu o intrebare: dupa vreo 4000 si ceva de km cu Denso K20TT masina usor usor a devenit lenevioara, ca si cum uzura ar fi pronuntata. Vioiciunea pe care o sesizam cind le-am pus anul trecut, cind am vazut o diferenta mare fata de cele vechi, a cam disparut.
                      Am pus mina pe lere si am ascultat de sfatul de mai sus si le-am facut distanta de la 0,95, cit aveau din fabrica, la 0,8 in cap. Surpriza, merge la fel, chiar o idee mai slab. Iar dupa 700 de km urbani consumul de gaz s-a urcat spre un 10,8%.
                      Sam, razvan, voi ati folosit K20TT. Ce parere aveti?

                      Comment


                      • Eu am tot K20TT, de 16.000 km, pe care le-am reglat la 0,8 acum vreo 8000 km cand am pus GPL(in acel moment aveau 0,85) si cred ca e ok consumul(am tot postat pe la rubrica consumuri GPL).
                        Aud tot felul de recomandari, ba 0,7, ba 0,8, astept si eu niste recomandari mai exacte pentru 1.6_16v GPL. Ma gandesc si la niste Bosch speciale pt. GPL, cum am mai vazut ca si-au montat altii, sau daca nu, tot K20TT again.

                        Comment


                        • Teste distanta bujii

                          Parindu-mi-se lenesa masina, dupa cum am zis mai sus, am reglat bujiile la 0,8 mm. M-am luat dupa o serie de recomandari anterioare si am zis sa testez. Consumul rezultat mi-a ridicat semne de intrebare.
                          Am intrebat si in lipsa oricarui feedback am pus din nou mina si am reglat la 1mm distanta la K20-TT-urile care au deja vreo 7.000 km. Am facut plinul si dupa ce l-am consumat am verificat.
                          Daca era sa ma iau dupa ce am citit pe aici - surpriza! Comparativ cu raspunsul de la 0,8, cu noul reglaj pare putin mai bine. Esti subiectiv, o sa ziceti.
                          Ba nu sint, cel putin nu acum, cind va dau consumurile cu aceleasi bujii, cu gaz de la aceeasi statie si tot urban, bazate pe metoda gol-gol la plinuri de gaz de putin peste 45 litri:
                          - cu distanta 0,8 mm: 10,77 litri;
                          - cu distanta 1 mm: 10,13 litri.
                          O sa-i rog pe partizanii distantei de 0,8 sau chiar 0,7 sa ne explice cum au ajuns la concluzia lor si poate cu ce bujii, tip de motor sau alte detalii.
                          Oricum, la 1.6 16v euro 4 cu Denso K20 TT cred ca e clar.
                          Last edited by Kavarnap; 5 October 2014, 20:53.

                          Comment


                          • eu doar le-am probat 2000km, parca. reglate si 0,7 si 1,2. mergeau bine pe la 0,8-0,9.

                            Comment


                            • Cei care au recomandat micsorarea distantei intre electrozi in cazul meu si nu numai au fost chiar montatorii de GPL(banuiesc ca se pricep cel mai bine), apoi daca e sa cauti pe net, bujii originale cu specific GPL au distanta de 0,7-0,8 daca nu ma insel, plus de asta si recomandarea celor mai multi gpl-isti.
                              Imediat dupa ce-am pus GPL, am fost la mecanic sa-mi regleze bujiile (aveau 0,85 cand le-a scos) si le-a reglat la 0,8. Nu am observat nici o diferenta in "raspuns", si nici nu cred ca ma mai "strofoc" sa le reglez pe viitor, o sa le schimb mai des (la 30.000 km) si le pun asa cum sunt.

                              By the way, si eu am obtinut consumuri diferite alimentand de la aceeasi statie, pe aceleasi trasee, mergand la aceleasi ore chiar. De fapt, nici nu cred ca am avut acelasi consum de doua ori consecutiv, asa ca diferenta de 5% in plus poate fi din talpa/trafic/incarcatura/temperatura/calitatea gazului. Pe mine ma interesa un compromis la reglajul bujiilor, astfel ca motorul sa mearga ok si pe gaz si pe benzina in orice anotimp, evident la motorizaeea 1.6 16v.
                              Last edited by andreyi; 6 October 2014, 08:38. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Am citit indicatiile producatorilor de bujii si intr-adevar toti dau 0,7-0,8.
                                O exceptie am gasit: Denso. Recomandarea lor e 1,1 pentru K20PR-U pentru gaz. Probabil inovatia lor la K20-TT favorizeaza scinteia si explica aceasta distanta mai mare.
                                De montatorii din Romania nu vreau sa zic nimic deocamdata. Peste cine am dat eu...... mai bine ma ocup singur cit pot.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google