Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Compozitie proasta GPL, incearca alta statie...nu intreb de filtre si altele...
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • Am un an de zile de cand am butelia ( 11 luni condus pentru ca o luna a stat in service la aia cu gpl-ul )
      In 11 luni am facut 20960 km 10%/100km benzia =2724 lire
      12%/100km gaz =1735 lire
      989 lire "salvate"
      Am salvat 119 lire ( 870 de a costat instalatia gpl-ul)

      Comment


      • Consum mediu de benzina pe ultimii 2100 km (viteza medie undeva la 36 kmh) este de 0,8 litri/100 km. Cel de gaz, n-am mai calculat exact, dar e un pic peste 9%.

        Comment


        • Circulat numai in Arad, dimineata la lucru, la pranz inapoi acasa. Distanta pana la lucru: aprox. 4 km dus, 4 km intors + drumuri ocazionale prin oras.
          Facut plin azi, calculat consum cu metoda de la plin la plin.
          380 km -> 40,85 litri => 10,75 % consum GPL pe oras
          Pret GPL: 3,06 lei
          Last edited by zari; 11 December 2014, 15:57.

          Comment


          • Originally posted by zari View Post
            10,75 % consum GPL pe oras
            Pret GPL: 3,06 lei
            Pentru acest anotimp ai obţinut un cost per kilometru mai mic decât la Diesel.
            Felicitări!

            Comment


            • mai pui cam 1 litru de benzol, poate mai mult
              ampt, in orice anotimp pretul per km e mai mic decat la diesel, infim, dar este
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Am bagat gpl nu mai aveam deloc mia trecut singura pe gpl, butelia e de 60 l si 80% ar fi 48 dar mia incaput 50,87 l. Oare fura la pompa sau sau sunt abateri la acel plutitor din butelie.

                Comment


                • Originally posted by VALI LGN View Post
                  bucuresti - vulcanii noroiosi buzau si retur, 4 adulti si un copil consum gpl 7,8

                  care ar fi cauza de nu se accelereaza pe gpl? la relanti merge ceas cum dau s-o accelerez da in nas. pe benzina nu am nicio problema
                  Cel mai probabil ai filtrul de aer de la motor imbacsit. Schimba filtrul de aer la maxim 7000 de km daca vrei sa mearga masina bine si sa ai consum bun. Verifica de asemenea si bujiile sa nu fie uzate.

                  Cu consumabile de calitate schimbate putin inainte de termen, poti sa scazi destul de usor cu 1.4 mpi sub 8%, consum de GPL.
                  Logan GPL 1.4

                  Comment


                  • Kia Proceed 1.6 GSL 126 cai Bucuresti- Sibiu retur 2 persoane+ bagaje medii la dus; 4 persoane + bagaje mai multe la intors; autostrada 140-150 dar si unele portiuni cu 120 la intors cand am cam prins ceata; in rest cum se putea- si mers cu 40 la ora dupa niste idioti ca nu pot sa le spun altfel (cum sa ai masina ok- in speta un FOrd Modeo- si sa mergi cu 40 la ora constant- si nu ma refer la traseul virajat!!) - dar si frana inainte de curba si apoi acceleratie la podea pana in 6,000 ture pe portiunile virajate cu 2 benzi pe mers ca sa depasesc cat mai multe masini...
                    Consum afisat de CB 8.2%
                    Consum GPL app 8.7% (mie imi ia cam cu 0.5% mai mult fata de ce afiseaza CB ul).
                    App. 3h 10 minute am facut din Aviatiei pn la Sibiu- e macel pe V Oltului mai ales dupa Rm Valcea unde nu mai ai 2 benzi pe sens..am vazut ca se lucreaza acum la largire pe unele portiuni.
                    F multumit de consum.
                    Last edited by eugenmanea; 17 December 2014, 11:09.
                    Saab 9-5 Aero

                    Comment


                    • botosani- braila ,4 persoane in masina ,porbagajul incarcat la maxim, viteza maxima 120-130 km /h ,consum 11,50

                      Comment


                      • Consumul pentru perioada de iarna vad ca a crescut. E undeva intre 9 si 10% in functie de cum si unde merg. Surprinzator e ca in Bucuresti imi consuma mai putin decat in exterior. Si asta pt ca 130 pe a3 e viteza mea normala de croaziera. Iar la 130 trece in mod constant de 11,5 /100km ba chiar as spune ca e spre 12%. Pentru cine vrea sa faca consum mic daca merge cu 90 in exterior consumul sta in 8-8,5%. Nu e cazul meu pt ca nu suport sa merg asa incet pe autostrada. Oricum un consum de 29,8 lei/100km e suficient de mic. Alimentat numai de la Lukoil Afumati si Ploiesti km 5

                        Comment


                        • 11-11.5 L/100km in Bucuresti. Pe benzina aveam 9-10, dar cand mergeam pe benzina erau +20 grade afara

                          Comment


                          • salut!

                            sunt posesor de 1.4, 2007-varianta laureate / instalatie tomasetto stag 200, rezervor de 32 de litri. azi dupa 230-231 de km a picat pe rosu ledul de gpl, am vzt pe butelie unde se afla acul, mai merg vreo 10-15 km. facand un calcul ies pe timp de iarna la un consum de 13l/100 de km in bucuresti. ma declar multumit avand in vedere traficul si mai ales banii pe care-i dau. 6.5 benzina suna ff bine la bani...numai bine!

                            afara scot un consum ff bun. anul trecut traseu bucuresti sibiu si inapoi, 5 insi in masina, am mers cu un plin de gaz 395 de km...prin regula de 3 simple: 32X100/395=8.1 l/100 de km. excelent!
                            Last edited by iulianscutaru; 23 December 2014, 14:12. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by iulianscutaru View Post
                              6.5 benzina suna ff bine la bani...numai bine!
                              Vezi că nu mai costă atât benzina, acum s-a apropiat de 5 lei/litru.

                              Comment


                              • Cred ca a vrut sa scrie ca 13% gpl inseamna ca bani 6.5% consum de benzina, nu ca benzina e 6.5 lei litrul.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google