Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Povestea cartonului

    Eu am pus cartonul fiind obligat de imprejurari.
    Acum 2 ani aveam de facut un drum de peste 400 km pina spre Aiud. Am plecat dupa amiaza si s-a inserat cind treceam de statiunile de pe valea Prahovei. Cind am trecut de Rasnov, am inceput sa merg mai tare si pe la Fagaras cind ma uit merg pe benzina. Mai sa fie, ca doar stiam ca am mers pe gaz pina la Rasnov.
    Am fost atent, si ce se intimpla: la 50-60 in sate statea pe gaz, cum ieseam la drum intins si o calcam, de la 80 in sus sarea inapoi pe benzina si scadeau liniutele la apa...
    La destinatie am desfacut masca sus si am improvizat un carton ca stavila impotriva temperaturilor negative.La intoarcere am observat ca trece putin mai repede pe gaz si ramine acolo...
    De atunci la mine e regula: cartonul din octombrie pana in martie sau chiar aprilie.

    Comment


    • kubala7 , tu scoti mai bine pe gaz decat pe benzina? mers normal 90-110 imi iese un consum de 8.5, iar pe benzina imi arata un consum de 6.5.
      Ce noroc nemaipomenit ca roata a fost inventata inaintea automobilului ; in caz contrar , iti dai seama ce scartaituri am fi avut de suportat.

      Comment


      • Kavarnap, nu mai bine schimbi termostatul?

        Comment


        • Termostat

          Multumesc pentru sfat, insa nu vreau sa ma joc la pragul de temperatura din cauza montajului poate mai putin fericit al instalatiei de gaz.
          Mi-e sa nu stea prea sus vara si sa stric altceva. In afara acelei patanii oricum comportamentul masinii e cel normal: sare la 2 linii, apoi pe gaz si mai tarziu la 4 linii, unde si ramane. Iar timpul de functionare al motorului e cam mereu acelasi pana trece pe gaz: in jur de 4-5 minute sau 3-4 km, ceea ce mi se pare rezonabil.

          Comment


          • termostatul nu are treaba cu gazul.... el trebuie sa mentina temperatura optima de functionare a motorului .
            Idee este ca al tau probabil deschide mai devreme decat trebuie si raceste motorul mai mult decat trebuie .
            asa ca poti sa il schimbi linistit .

            Comment


            • La el poate nu este termostatul defect ,cred ca are pamanul de gaz pe langa ABS ,si fiind ger la viteza mare ingheata plamanul,asa pateam la dacie .
              La mine plamanul este sub vasul de expansiune in spatele bateriei este mai protejat de vant.

              Comment


              • Am avut și eu termostatul defect. Am si gaz pe mașină. Dar la 2 linii nu mi sarea pe gaz. Am schimbat termostatul când am observat ca odată cu răcirea vremii a început sa haleasca efectiv gazul din butelie.
                www.loganclub.ro

                Comment


                • Din ce am observat si pe alte masini cred ca termostatul e bun si regleaza mersul optim pe benzina. Masina n-are 5 ani si e putin probabil sa se fi stricat termostatul.
                  Nu vreau sa intervin pentru ca eu cred ca saritul pe benzina la viteze mari pe care l-am experimentat mai degraba este un efect cumulat al:
                  - locului in care s-a facut racordarea la circuitul cu antigel;
                  - amplasarii plamanului (cu toate ca la mine e central, linga carcasa filtrului de aer);
                  - conditiilor de viteza mare si frig.

                  Comment


                  • masina mea are 6 ani si sunt la al treilea termostat... crede-ma ca stiu ce inseamna la consum in perioada rece cand merg cu 2 liniute si de asta le si schimb, nici nu ma uit la ele... daca in viteza imi scade la 2 liniute deja mi-a si crescut consumul cam cu 1L pe benzina... pe testate asta...
                    din ce am observat la mine, termostatele nu erau blocate ci era doar deviat axul intr-o parte asa incat nu mai inchidea cum trebuie circuitul si ca atare lichidul rece din radiator raceste motorul mai mult decat trebuie
                    www.loganclub.ro

                    Comment


                    • va salut domnilor ! are cineva remapare la logan pe gpl ? ma intereseaza si pe mine cum sta treaba in special de la cei cu motoare de 1,4. ma bate gandu sa i fac o remapare la a mea in speranta ca imi va mai scadea consumul pe autostrada.
                      merita ?

                      Comment


                      • Eu, la al meu 1,6 mpi, i-am facut o remapare dupa care i-am pus si gaz (Stag 200). Daca vrei ceva putere in plus (nu sa te dea pe spate), fa-o. Dar, in privinta consumului, nu-ti face prea mari sperante!

                        Comment


                        • la mine consumul este unde la 7

                          Comment


                          • 7% consum mediu GPL pe timp de iarna?

                            Comment


                            • @andreyi: Într-o altă galaxie!

                              Comment


                              • Originally posted by andrei66 View Post
                                la mine consumul este unde la 7
                                La mine 4.4! Preponderent urban.
                                I-am schimbat motorul si i-am pus 1.0. RUPE!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google