Revizii LOGAN GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pentru ca s-a marit intervalul de km. se duc bine la 15k km sau la 20k km.
    sigpic

    Comment


    • La loganul meu varianta 1.4 gpl Laureate, am avut garantie 18 luni fara limita de km. In vara implineste 2 ani si firesc, s-a sfarsit garantia ; mai am doar garantia anticoroziune la caroserie . Aici este o problema pe care nu pot sa o inteleg : am sunat la vocea clientului sa intreb cum se procedeaza cu verificarea caroseriei fiind inca in garantie , si ..... surpriza .... am aflat ca acesta garantie a caroseriei este legata de reviziile periodice din carnetul de intretinere . Cu alte cuvinte , daca doresc sa mai am garantie anticoroziva sunt obligat sa ma prezint la revizie ca si inainte sa imi expire garantia de 18 luni , sa achimb uleiul + filtre tot in reteaua lor, ca daca le fac eu, imi pierd garantia anticoroziva .
      Nu pricep ce are motorul cu tabla din caroserie .... "ce are s.....a cu prefectura".
      Voi cum procedati ???????

      Comment


      • Prietene , nu ai observat pana acum ca marii constructori de masini sunt cei mai mari tepari ?
        Nu-ti mai face griji, oricum tine tabla cat au zis ei si in plus garantie ti-o da numai daca ei costata ca nu e in regula .
        Asa ca ia-ti adio de la visele astea frumoase.
        Garantia pe care o vrem noi, este la noi in cap....
        Dacia nu ar da nimic...
        Dar nu numai ei....

        Comment


        • cei care au masini cu revizii la 20k au mai schimbat ceva intre timp ? eu am si un logan pe motorina cu revizii la 10k si le-am facut la timp, dar la 1.4 mpi GPL mi se pare cam mult 20k km pentru prima revizie...
          tine uleiul de motor pus din fabrica 20k km ?
          pt cele cu 20k km ce se schimba la prima revizie ?
          B-69-URC

          Comment


          • normal ca "tine" 20000km. doar nu se dau peste cap segmentii. crezi ca inginerii de la DACIA au pus Dacia Oil ca sa tina masina 20000km si pe urma sa cumparam alta? a mea a mers 20000km cu dacia oil si multe altele inca mai fuctioneaza cu oloiul asta cu peste 20 000km pe bord
            sigpic

            Comment


            • Dupa 11000 km pot sa spun ca e la acelasi nivel , si pare la fel de vascos ca atunci cand am luat masina . Doar ca e mai prafuit motorul) DaciaOil e TEXACO Havoline de fapt deci un ulei bunicel ... cred ca tine 20000 (din cate stiu nu au fost probleme de fiabilitate nici atunci cand erau revizii la 15000 ).
              1.6 MPi Icy White

              Comment


              • Originally posted by urobert25 View Post
                cei care au masini cu revizii la 20k au mai schimbat ceva intre timp ? eu am si un logan pe motorina cu revizii la 10k si le-am facut la timp, dar la 1.4 mpi GPL mi se pare cam mult 20k km pentru prima revizie...
                tine uleiul de motor pus din fabrica 20k km ?
                pt cele cu 20k km ce se schimba la prima revizie ?

                La prima revizie se schimba uleiul si filtrul de motor, filtrele de gpl starea lichida si gazoasa (conform cartii de service). In rest verificarea se face vizual si se completeaza lichidele care sunt sub nivel.

                Comment


                • Sall..


                  Voi ati schimbata placutele de frana la Loganurile voastre...Ca al meu are cam 30 k si park nu mai tine frana asa bine...problema este ca nea" Vasile " de la service . mi-a spus ca pot merge cu aceste placute pana la urmatoarea revizie , adik pana la 40 k , ...

                  Aaaaaaaaaaaaaa... si sa vedeti Romani idioti ...

                  placute de frana pt logan fara ABS - 70 Ron, iar pt cele cu ABS 185 Ron ...


                  DC?diferenta asa mare ??????? ce au alea de ABS in plus ?sau cum ?
                  Daca are careva vre-o informatie legata d'asta ...


                  multzam... :x
                  :animal_spider2: LOGAN 1.4 MPI Laureat + GPL :ninja4:

                  Comment


                  • lool ... n-am mai auzit de treaba cu placutele ... chiar o sa ma interesez sa vedem , poate ne ajuta cineva de pe forum cu preturi
                    1.6 MPi Icy White

                    Comment


                    • Revin cu specificatia ca revizia la sistemul de gpl se face la nr de km, respectiv 20.000, nu si al perioada de timp. Deci, daca ati implinit un an, dar nu aveti 20.000 km la bord nu e oboligatoriu sa faceti revizia la gpl, care apropos, costa in jur de 400 ron.

                      Stie cineva daca la revizia de un an se schimba si filtrul de aer?
                      Last edited by spulbercris; 3 June 2009, 18:47. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • eu la a mea l-am shimbat nu costa mult vreo 25 de lei. si am facut revizia dupa un an desi aveam doar 8319km da mai bine te duci la un an pt ca vezi si alte probleme ce poti sa mai ai la masina. de exemplu mie mi-a schimbat distributia mi-a strans colierele pt ca imi curgea pe la ele. mai bine dai un ban o data la an mai ales daca ai si garantie ca daca stai sa faci 20000km si trece garantia dupa s-ar putea sa ai niste bani de dat in plus.

                        Originally posted by spulbercris View Post
                        Revin cu specificatia ca revizia la sistemul de gpl se face la nr de km, respectiv 20.000, nu si al perioada de timp. Deci, daca ati implinit un an, dar nu aveti 20.000 km la bord nu e oboligatoriu sa faceti revizia la gpl, care apropos, costa in jur de 400 ron.

                        Stie cineva daca la revizia de un an se schimba si filtrul de aer?
                        am inteles mesajul tau te refereai strict la instalatia gpl da sa sti ca mie dupa nr de km pe care l-am zis mi-a gasit destula pilitura din aceea.
                        Last edited by irinell24; 4 June 2009, 14:14. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Salut, astazi am facut revizia de un an, km la bord 13.900. Schimbat ulei Elf Evolution SXR 5w40, schimbat filtru de ulei Purflux (Renault), suflat filtru de aer. Alte probleme nu au gasit. Pret 246 ron. Filtrul de aer mi-au spus ca il schimba la 20.000 km cand fac revizia la gpl. Bafta!

                          Comment


                          • Pentru cei care va duceti la revizie sa aveti antigel completat in vasul de expansiune si lichid de spalat parbrizul, caci altfel ei sunt obligati sa completeze, dar platiti voi. Am observat ca nici nu prepara antigelul cu apa distilata.

                            Comment


                            • Salve colega...gata v-ati lamutit cu placutele ...
                              sau sunt singuru "bou" cu ABS - care dau cu 100 Ron mai mult decat altii fara ABS...
                              toate ca toate , dar face toti banii...m-a scos de 3 X pana acum de la prapad ....bv

                              bafta la toata lumea..

                              Ps. off topic .

                              Noi avem senzori la placute ? daik cand sunt pe duca , se aprinde ceva prin bord ? sau nu ....

                              daca avem sa ataseze cineva o poza sa nu mor prost .
                              :animal_spider2: LOGAN 1.4 MPI Laureat + GPL :ninja4:

                              Comment


                              • din pacate loganul nu e prevazut cu asa ceva.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google