Filtre Gaz La Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • piroman22 filtru lichid se afla pe plamanul de gaz cel indicat cu sageata rosie ;)
    Adrian_67 mai bine de bani pe manopera bagai gaz pana la Mioveni si ti-le schimbam pe o bere ), e foarte usor de schimbat adrian
    sigpicIntalnirea membrilor Logan Club Mioveni, in fiecare Duminica, la ora 18, Parcare P3....

    Comment


    • Piroman, la ala de stare lichida daca vrei sa-l schimbi tu e mai bine sa-ti iei kit filtru...
      Adica filtrul + garnituri...
      Garniturile se taseaza si nu mai etanseaza...
      Si la kituri atentie...sint unele cu garnituri de cacao care sint mai subtiri decit trebuie...
      E cam greu sa le deosebesti...cel mai bine cumperi dintr-o sursa sigura...
      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

      Comment


      • Merci de explicatii baieti! ;) Filtre de gpl am gasit pe net pe un site cunoscut cu 30 de lei setul, cel de gazoasa si cel de lichida... m-am uitat si pe alt site si erau tot la acelasi pret, mi s-au parut suspect de ieftine si nu vreau sa iau ciurucuri. O sa mai caut si pe la magazine prin oras sa vad ce preturi au, pt o diferenta de 10 -15 lei mai bn le iau din magazin. Revizia o sa o fac la service ca nu vreau sa pierd garantia, ca altfel le-as schimba eu, ca nu e mare filozofie. Cand se schimba filtrele o sa ma asigur ca se schimba si garniturile.

        Comment


        • @piroman22
          pe ce site ai gasit filtrele?

          Comment


          • Salut, am gasit filtrele pe gplshop.ro si pe gaz-magazin. pe al doilea erau cu 50 de bani mai scumpe filtrele... deci irelevanta diferenta. Nu am avrut sa se considere reclama, de aceea nu am dat site-urile. Par a fi seriosi baietii...

            Comment


            • mersi mult
              dar ai idee erau ok ca si filtre?
              adica nu vreau sa am vre-o surpriza si sa vad ca nu sunt compatibile sau ceva de genul acesta

              Comment


              • Nu ai pt ce!
                Inca ma documentez, pt instalatia mea tomasetto eu cred 98% ca sunt compatibile. Am cautat in acte si m-am uitat si pe masina, reductorul-vaporizatorul este AT09 deci filtrul de stare lichida ar trebui sa fie bun. Mai ramane sa masor diametrul tevii la filtrul de stare gazoasa dar nu am subler, insa la ochi cred ca are 12mm exact ca filtrul oferit de ei. Vreau sa masor sa fiu sigur. Filtrele sunt marca Filgaz si Gzaja... de filgaz am mai auzit. Nu am comandat de la ei, dar ma tenteaza din ce in e mai mult sa o fac, sa vad ce gasesc si pe la magazine intai.
                Poate ne mai spun posesorii mai vechi de instalatii gpl ce parere au despre filtrele astea...
                Numa' bine!

                Comment


                • de pe gaz magazin am luat si eu filtre pentru un tomasetto , fltrele sunt de filgaz amandoua si par ok ca si calitate . eu nu am luat kit si drept urmare am lasat tot garniturile de la vechiul set de filtre ( pareau ok garniturile )
                  dar am avut o problema cu surupurile de la filtrul lichid , au fost foarte tare stranse/intepenite poate si putin oxidate drept urmare merge orice surup de 6 cu cap hexagonal si maxim 2-2.5 cm lungime au pasul standard ca filet si eu bagasi si putina vaselina pe filet sa poata desface baiatu usor la urmatorul schimb de filtre adica la 10k / km cand se face schimbul si de ulei .
                  apropo baieti de la gaz magazin sunt din buzau deci pentru cei din oras taxa de transport exte mocca

                  Comment


                  • mersi mult baieti
                    o sa ma mai documentez si eu.

                    Comment


                    • Mergeti pe Certools la filtre...sant de calitate ceva mai buna...
                      V-as recomanda MED dar va speriati de preturi...
                      La cel de stare lichida va recomand Tomasetto vine pachet cu tot cu garnituri...
                      Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                      Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                      Comment


                      • Filtrele sunt la fel pentru orice instalatie de gaz ?

                        Comment


                        • Cum adica la fel ?
                          Ca material ?
                          Difera ca dimensiuni, specificatii etc ?
                          Cauta special pt ce isntalatie ai...
                          Cel de stare gazoasa e ~ universal pina la un punct...si acolo difera diametrul la furtune...
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • Adica sa fie la fel pentru orice tip de instalatie ambele filtre (stare gazoasa si stare lichida) !

                            Comment


                            • Am postat 2 articole ce va vor interesa, despre filtrele de gaz stare gazoasa!
                              http://gplshop.wordpress.com/
                              Last edited by ftitus; 3 June 2013, 23:17.

                              Comment


                              • Eu am schimbat filtrul de gazoasa la 10k, original a fost AGR si l-am inlocuit cu Czaja daca bine tin minte ambele din tabla nu din plastic si pe stutul de iesire, era perfect curat, avea o singura bulinuta mica de ceva chestie negricioasa care semana a vaselina(nu stiu daca gazul dizolva vaselina dar daca nu, acea pata putea fi vaselina folosita la montaj sa alunece mai usor pe furtun). M-am uitat in interior dar nu se vedea a fi murdar. Nu l-am taiat si nici nu l-am luat acasa, le-am spus celor de la service ca pot sa il arunce cand au vrut sa mi-l puna in portbagaj.

                                Cel de lichida nu l-am schimbat ca nu l-au avut pe stoc, dar urmeaza sa il schimb curand. Baietii mi-au zis ca filtrul de gazoasa e mai important pt ca de la el merge gazul la injectoare, si e important ca acesta sa filtreze perfect.

                                Interesanta prezentare a filtrelor.
                                Last edited by piroman22; 4 June 2013, 14:34.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google