Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Devreg, eu unul nu accept sa si bata cineva joc de mine...nu pe banii mei. Deja am initiat cateva demersuri, inca de aseara, cand am avut scris negru pe alb termenul de livrare, la 3 luni de la plata avansului si dupa mai multe telefoane si emailuri catre Vocea Clientului. Conform legii, daca mai exista in tara asta, in 30 de zile trebuie sa primesc un raspuns la ceea ce inseamna Dacia si bataia de joc referitoare la promisiuni si livrari de peste 5 luni. Vom vedea. Pentru mine vara asta s a dus dracului cu Dacia cu tot si cu neamul lor de borfasi. Scuzati limbajul, dar asta este starea mea actuala...

    Comment


    • Originally posted by Sfet View Post
      Pentru mine vara asta s a dus dracului cu Dacia cu tot si cu neamul lor de borfasi. Scuzati limbajul, dar asta este starea mea actuala...
      In 22 Mai ai scris ca neoficial ai primit termenul de livrare de 15.09. Nu stiu ce inseamna neoficial dar trebuia sa-l iei in calcul ca se pare ca asta e termenul oficial.

      "Ca trebuia inscris", "ca trebuia Dacia sa mi-l comunice ...", "ca nu e normal ...", "ca alte masini produse in DE vin in 2 luni ...", "ca nu inteleg de ce dureaza asa mult daca Dacia are capacitate de lucru de ...", detalii inutile si nefolositoare.

      Sunt lucruri care se intampla si aveai informatia aici pe forum, mai ales ca ai prins si perioada cu programul rabla.

      Trebuia sa renunti atunci, la inceput, daca nu-ti convenea ce se intampla. Ti-au sugerat colegii de vreo 2, 3 ori.

      Da, parte din vina o are si concesionarul ca ti-a avansat initial un termen de 2 luni dar nu a fost un termen 100% ci estimativ.

      Concediul nu ti-l programezi in functie de Dacia ci in functie de niste informatii concrete.

      Hai sa nu mai cautam vinovati in curtea altora.

      Au vanzari multe si in procesul de productie si livrare mai apar si astfel de disfunctionalitati. Poate ca impardonabile dpdv al cumparatorului dar normale dpdv al constructorului.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Am platit avansul in 23 iunie, achitat integral in 30 iunie, masina a fost livrata in 17 iulie (ajunsa din 14 iulie).
        PS: masina din stoc, era fabricata. Sandero Laureate2, pack look, medianav+camera.
        Motorizare 1.0 Sce, culoare Alb

        Comment


        • @mirceammd
          Am vazut noi si prima postare, sa o stapanesti sanatos, km multi fara probleme.
          La motorul de 1.0Sce, nu au fost si nici nu sunt probleme cu livrarea. Si noi, daca optam pentru acest motor, aveam deja masina.

          Comment


          • Salutare!

            Maine, sau poimaine pot sa ridic si eu masina.
            Logan, Prestige, 0.9TCe, alb (blanc glacier), fara alte extraoptiuni adaugate. Avansul l-am achitat in 23 Martie, apoi am asteptat cuminte "programul rabla". Estimarile de livrare primite de la dealer (Meridian Nord) au fost pentru jumatatea lui Iulie. Acum, spre final am cerut informatii si de la VC, care mi-au confirmat iesirea masinii din fabrica in data de 13 Iulie.
            Ieri am platit diferenta si am dat acceptul pentru instalarea alarmei (Maat 675). Azi astept factura finala ca sa pot sa cer niste calcule de RCA si Casco de la un broker (sa imi fac o idee si sa am comparatie). Vineri cel tarziu, "ridic" masina!
            Apropo de concediu, la mine a picat la fix. Sambata dupa-amiaza deja incep rodajul, plec spre Constanta.


            Intrebare, in caz ca are cineva un raspuns... Pe site-ul CNAIR (punctul 4) scrie clar ca masinile cu numere provizorii nu platesc "taxa de pod", dar nu stiu cum sa ma comport o data ajuns acolo. Trec ca prin branza, fara stress, pe benzile cu bariere deschise (pentru cei care au achitat sau vor achita ulterior taxa) sau ma incadrez pe banda cu taxare ca sa "ma verifice la numere" nenea/tanti de acolo?
            Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns si imi cer scuze daca s-a mai discutat pe alt topic situatia asta. Inca nu ma descurc foarte bine cu search-ul pe forum-ul acesta...

            Comment


            • Silviu, cu tot dragul si respectul: termenul de 11.06 mi a fost comunicat de catre dealer, termenul de 17 august de catre Vocea Clientului, cel de 15 septembrie tot de catre VC. Daca eram anuntat in cele 20 de zile conform bonului de comanda, cu certitudine renuntam. Acum cand am casa masina personala mai pot renunta sau sunt legat de ei? Daca stii ca nu esti capabil nu promiti. Concediul l-am planificat din primavara, cand Dacia nu avea probleme cu livrarile. Daca te uiti putin si acum tot 2 luni promit pentru motorul 0.9.
              Am iinteles ideea: termenul de 5 luni si ceva pentru livrarea unui Logan este ok.

              Comment


              • Originally posted by Lesbianu View Post
                Salutare!

                Intrebare, in caz ca are cineva un raspuns... Pe site-ul CNAIR (punctul 4) scrie clar ca masinile cu numere provizorii nu platesc "taxa de pod", dar nu stiu cum sa ma comport o data ajuns acolo. Trec ca prin branza, fara stress, pe benzile cu bariere deschise (pentru cei care au achitat sau vor achita ulterior taxa) sau ma incadrez pe banda cu taxare ca sa "ma verifice la numere" nenea/tanti de acolo?
                Multumesc anticipat pentru un eventual raspuns si imi cer scuze daca s-a mai discutat pe alt topic situatia asta. Inca nu ma descurc foarte bine cu search-ul pe forum-ul acesta...
                Treci fara probleme pe banda 2 sau 3, daca te bagi pe banda 1, cea cu casierie, trebuie sa platesti taxa, altfel nu-ti ridica bariera.
                Last edited by liviunvl; 19 July 2017, 09:19.

                Comment


                • @liviunvl Multumesc!

                  Acelasi raspuns l-am primit si de la CNAIR (chit ca finalul pare conceput cu Google Translate).
                  Buna ziua,

                  Nu este necesara achitarea taxei de pod pentru numere provizorii.
                  Puteti trece pe benzile deschise pentru care masinile inmatriculate platesc taxa ulterior electronic la benzinarii sau prin SMS.

                  Comment


                  • intrebare pt cei ce au inmatriculat deja masina: la mine data cu factura pe 0 e 30.06.
                    masina a fost livrata/ridicata pe 17.07.
                    pt acte: data dobandirii e data de pe factura sau data receptiei/livrarii?

                    Comment


                    • @mirceammd, data de pe factura deoarece copia dupa factura fiscala trebuie sa o depui la dosar ca act doveditor.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Originally posted by Silviu View Post
                        @mirceammd, data de pe factura deoarece copia dupa factura fiscala trebuie sa o depui la dosar ca act doveditor.
                        mersi Silviu!
                        si data valabilitatii ITP de cand se ia? tot cu data facturii sau data fabricatiei? (la mine e diferenta de cateva luni)

                        Comment


                        • Luna facturii.

                          Comment


                          • Nu am Certificatul de inmatriculare la mine dar daca imi aduc aminte bine e trecut `ITP nou` si data urmatoarei inspectii: 2 ani de la data facturarii.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Si eu ce-am zis?

                              Comment


                              • Acelasi lucru :-)

                                Era scris postul dar am dat mai tarziu `Submit`.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google