Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mirceammd View Post
    si data valabilitatii ITP de cand se ia? tot cu data facturii sau data fabricatiei? (la mine e diferenta de cateva luni)
    Se calculeaza 2 ani (ZZ/LL/AAAA) din ziua in care se elibereaza cartea de identitate a masinii, de catre RAR.
    Last edited by vitriol; 19 July 2017, 14:33.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Originally posted by Lesbianu View Post
      ...
      Intrebare, in caz ca are cineva un raspuns... Pe site-ul CNAIR (punctul 4) scrie clar ca masinile cu numere provizorii nu platesc "taxa de pod", dar nu stiu cum sa ma comport o data ajuns acolo. Trec ca prin branza, fara stress, pe benzile cu bariere deschise (pentru cei care au achitat sau ...
      Raspunsul il ai.
      Rovigneta si taxa de pod sunt incluse in pretul numerelor provizorii.

      Originally posted by vitriol View Post
      Se calculeaza 2 ani (ZZ/LL/AAAA) din ziua in care se elibereaza cartea de identitate a masinii, de catre RAR.
      Cel mai exact raspuns.
      Last edited by Fanez; 19 July 2017, 14:37. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • @Sfet
        Supararea ta este justificata, te inteleg pe deplin si nu stiu care ar fi fost reactia mea in situatia prin care treci tu. Totusi, iata ce scrie la cap. 4 din Conditiile generale de vanzare-cumparare:
        "4. LIVRAREA
        a) Termenul de livrare, fiind o data limita estimata, poate sa fie depasit de Data finalizarii. Depasirea Termenului de livrare poate surveni din cauze bine determinate, cum ar fi perioada de intrerupere a fabricatiei, fara a se limita insa la exemplul dat si fara a atrage o alta raspundere din partea RENAULT cu exceptia obligatiei de a informa Clientul despre aparitia unor astfel de cauze........
        b) RENAULT va comunica Clientului Data finalizarii, cu cel putin 5 zile lucratoare inainte de aceasta, prin orice mijloc de comunicare care asigura confirmarea receptionarii mesajului ........".

        Daca ai semnat aceste conditii nu prea mai ai ce face decat sa astepti. In niciun caz nu ai sa primesti masina mai repede datorita reclamatiilor. Cand a fost programata sa iasa din fabricatie atunci o sa iasa. Singura speranta firava este ca sa nu astepte prea mult la transport, adica sa castigi maxim o saptamana.

        Daca cineva si-a batut joc acesta este dealerul. Pe el reclama-l la VC. Sa nu faci reclamatia la concesionar ca nu o ia nimeni in seama.

        Comment


        • Originally posted by vitriol View Post
          Se calculeaza 2 ani (ZZ/LL/AAAA) din ziua in care se elibereaza cartea de identitate a masinii, de catre RAR.
          Curios...Eu stiam ca ITP e 30 zile de la prima zi a nr. rosii (adica urmatoarea zi de la expirarea lor, sau prima zi de inmatriculare din carte)

          Exemplu la mine (masina luata cu 0 km de la pf, carte idenditate goala/necompletata, de aici diferenta de la data facturii la prima zi nr rosii...app 2 luni si 3 zile) cam asa:

          data facturii 29.07.2016 (data de la care se calculeaza reviziile anuale)
          data nr rosii 03.10.2016 (prima zi nr rosii)
          data prima zi inmatriculata 03.11.2016
          data ITP in talon 03.11.2018 (2 ani)
          Last edited by McDan; 19 July 2017, 15:25.

          Comment


          • Noul LOGAN - Comanda Si Termen De Livrare

            Legat de ITP eu cred ca este de la data la care se emite certificatul de inmatriculare


            Sent from my iPhone using Tapatalk
            Masina a fost cumparata in ianuarie
            Last edited by stoicanu; 19 July 2017, 15:37.
            sigpic

            Comment


            • Gabriel, promit ca este ulti.a postare. Ceea ce mi ai citat este valabil cand AI un termen de livrare. Eu nu l-am primit decat pe email, dupa indelungi insistente, la 3 luni de la data platii avansului. Reclamatia am facut o la ANPC pentru clauze abuzive. In conditiile astea, Dacia te poate duce cu zaharelul si un an, pentru diverse motive. Vom vedea...si cu asta promit sa inchei. Scuze daca am deranjat prea mult dar frustrarea este mare.

              Comment


              • Tocmai din acest motiv pe dealer ar trebui sa-l iei de par. Cred ca am mai scris o data, la mine dupa ce am stabilit exact ce masina vreau si ce optiuni, s-a dus la responsabila cu accesul in sistem, a stat 5 minute si a venit cu termenul de trei luni. Am fost de acord, mi-a facut nota de comanda si avizul catre banca si am platit avansul imediat. Pe nota de comanda nu scria termenul de livrare, a fost doar o informare verbala facuta de un om serios care a verificat intai in sistem si nu a aruncat un termen dupa ureche. La trei luni, dupa ce masina a sosit, m-a anuntat, mi-a trimis avizul cu ce mai am de platit si dupa doua zile am
                ridicat-o.
                Nu deranjezi pe nimeni, treci printr-o situatie neplacuta doar din cauza unui dealer total neprofesionist. De asta zic sa-l reclami de cate ori poti la VC, ca numai asa concesionarul ar putea sa-i dea papucii, asta daca nu e vreo tipa din aia care se are "pe bune" cu seful.
                Last edited by gabrieln1960; 19 July 2017, 16:30.

                Comment


                • Da, gabrieln1960 are dreptate, VC sunt foarte severi cu dealerii. Eu cand am sunat la VC, seara m-a si sunat dealerul, spunand ca a fost contactat de VC si m-a intrebat daca sunt probleme.
                  In cazul meu dealerul a fost mai mult decat profesionist, un baiat foarte de treaba, isi cunoaste meseria.

                  Comment


                  • Originally posted by C.Mike View Post
                    Da, gabrieln1960 are dreptate, VC sunt foarte severi cu dealerii. Eu cand am sunat la VC, seara m-a si sunat dealerul, spunand ca a fost contactat de VC si m-a intrebat daca sunt probleme.
                    In cazul meu dealerul a fost mai mult decat profesionist, un baiat foarte de treaba, isi cunoaste meseria.
                    Eu am masina din 24 iunie si nu m-a sunat nimeni de la VC...e aleatoriu?

                    Comment


                    • Eu am fost sunat, dar nu de la VC, ci de la o firma din Bucuresti care are contract cu Dacia pentru verificarea calitatii serviciului oferit de VC. Am fost intervievat doar despre modul cum s-au comportat cei de la VC in raport cu intrebarea mea privind termenul de livrare al masinii. La sfarsit am fost intrebat daca sunt de acord ca notele date de mine sa fie comunicate si persoanei in cauza. Pacat ca nu am fost sunat si dupa livrarea masinii pentru ca as fi acordat 10 fara ezitare pentru modul cum s-a comportat dealerul cu mine din prima zi pana la livrare. Este adevarat ca am stiut in permanenta absolut tot ce imi trebuie despre Rabla si nici macar nu apuca sa ma anunte ce acte imi trebuie si eu eram deja cu ele la el si nu a incercat nicio clipa sa ma abureasca vazand ca sunt documentat atat despre program cat si despre masina. Probabil ca au crezut ca daca am sunat pentru termen sunt nemultumit de durata mare de livrare a masinii dar eu sunasem pur si simplu din curiozitate, sa verific daca termenul primit de la dealer se "pupa" cu cel real. Acum imi ramane doar sa sper ca si cei din service vor avea aceeasi atitudine si pe perioada celor 5 ani de garantie si intretinere gratuita.
                      Apropo, cati dintre voi ati avut experiente neplacute cu General Autocom Buzau?
                      Last edited by gabrieln1960; 19 July 2017, 19:43.

                      Comment


                      • Atitudinea placuta se cam opreste aici, cu cei din service se schimba placa, mai ales ca reviziile sunt sa zicem moca.
                        Sper sa nu fie asa, dar vorbesc din experienta mea cu celalat logan.
                        Doamne fereste de vreo problema.
                        Last edited by C.Mike; 19 July 2017, 19:55.

                        Comment


                        • Dragillor, am zis ca nu mai scriu, dar...termenul de 15 august cu iesire din fabricatie 2 august a fost dat de VC. Termenul de 15 septembrie cu iesire din fabricatie 31 august de aceeasi VC. Chiar nejucam de a termenele? Sunt eu nebun?

                          Comment


                          • Iesirea din fabricatie 31 august nu o vad cu ochi buni, nu are cum, sunt in concediu cei de la Dacia, toata luna August.De obicei termenele se dau in numarul saptamanii.La ambele masini asa am primit termenul.Nu se comunica o data exacta.

                            Comment


                            • Originally posted by Sfet View Post
                              Dragillor, am zis ca nu mai scriu, dar...termenul de 15 august cu iesire din fabricatie 2 august a fost dat de VC. Termenul de 15 septembrie cu iesire din fabricatie 31 august de aceeasi VC. Chiar nejucam de a termenele? Sunt eu nebun?
                              Eu nu inteleg cum cei de la VC iti modifica tie termenele astea. Si eu sunt in aceeasi situatie cu tine.. masina se livreaza pe data de 15 septembrie cu asa zisa iesire din fabricatie 2 septembrie. De fiecare data cand am sunat la VC am primit mereu acelasi raspuns.. ca nu s-a modificat nimic si ca termenul este tot 15 septembrie.

                              Deci asta nu inteleg de ce mereu tie iti comunica diferite termene.. cand defapt nu se modifica nimic.

                              Comment


                              • Plastick, asta era problema, ca nici eu nu inteleg...dar nu mai conteaza. Mai sunt poate si alti colegi cu alte probleme.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google