Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ideea e ca nu gasesti sa cumperi numai lant de distributie , cumperi tot kitul
    Manopera nu mi sa parut exagerata daca tin cont ca a trebuit sa de si baia de ulei jos ca sa schimbe intinzatorul de la pompa de ulei
    Au zis si baietii din service ca recomandat ar fi sa schimb macar uleiul la 10.000
    Masina nu a avut parte de rodaj cat despre mers linistit nici vorba.
    Parerea mea e ca un utiluzator mai normal decat mine nu are probleme cu lantu cel putin 150.000 km..
    sigpic

    Comment


    • Deci mai sanatos este de schimbat uleiul la 10000 km, mai ales la un rulaj preponderent urban
      Intrebare, cu ce ulei vine masina din fabrica?probabil dacia oil, dar ce norma?
      Last edited by 77sky; 21 March 2015, 16:40.

      Comment


      • 5w30, a5/b5

        uleiul se poate schimba si mai repede de 10 mii, respectiv 7500. scrie in carte in ce conditii. eu il schimb la 6-7 mii. azi i-am facut itpu, mi-a zis domnu de acolo ca noxele au iesit brici si ca ce ulei folosesc si daca am rulat mai mult in afara cu ea, in afara tarii).
        Last edited by cristi....; 21 March 2015, 01:43.

        Comment


        • O sa ajunga loganul pesa dha muzau, alea care scapa de rujina. O sa le vindem peste 20 de ani ca mosii "inca jumatate de masina in piese"

          Comment


          • cand o sa ajunga piesa de muzeu o sa-i creasca valoarea de numa. o sa ajungi sa-ti iei mercedes s klasse nou cu banii luati si dati pe logan: adica ai dat acu 20-25-30 de ani 7-10 mii de euro pe el, acu l-ai dat cu 100 si ceva de mii , bani cu care ti-ai tras s klasse fratzica )

            ex: e un domn care merge prin new york cu o dacie 1300 parca sau 1310 iar americanii sunt innebuniti dupa ea, toti intorc capu, se intereseaza de ea, etc. pun pariu ca daca ar fi sa o vanda acu si-ar scoate cu varf si indesat investitia facuta la momentul achizionarii daciei respective
            Last edited by cristi....; 21 March 2015, 02:06.

            Comment


            • Ha-ha-ha... Macar sa ajung eu in NY la 50 de ani cu logan cu tot. Pana atunci 1.6 mp3 va fi deja muscle car si la ei )))

              Comment


              • La 10000 de km mi-au zis si mie cei din reprezentanta. Acum am pus elf 5w40, oricum merg preponderent extra-urban, asa ca este ok la 14-15000 km schimbatul uleiului anual.

                Comment


                • Originally posted by cristi.... View Post
                  ex: e un domn care merge prin new york cu o dacie 1300 parca sau 1310 iar americanii sunt innebuniti dupa ea, toti intorc capu, se intereseaza de ea, etc. pun pariu ca daca ar fi sa o vanda acu si-ar scoate cu varf si indesat investitia facuta la momentul achizionarii daciei respective
                  Probabil asta (desi are numar de Michigan)
                  Attached Files

                  Comment


                  • azi cand am deschis capota, am observat o scurgere de motorina fix deasupra pompei de injectie, unde intra acele conducte una are un capat verde, una are un capat rosu. De la ce ar putea fii? Daca ma duc la garantie, imi rezolva oare problema, sau apare din nou?
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • Probabil nu etanseaza(clipsul respectiv) bine pe acolo.....cu siguranta se remediaza pe garantie ,acum ramane de vazut daca reapare scurgerea de motorina.
                      De rezolvat ,trebuie sa o rezolve !


                      Si la mine a aparut o noua problema,cand franez scartie pe parte din spate ( boala veche la logan,Cristi S.,a facut si un tutorial cu aceasta treaba.....) acest "defect a fost reclamat in urma cu cca.4 luni la Meridian Nord.
                      Ajuns la service, semnalat problema bagat masina in hala si ce sa vezi......NUMAI FACE ( chipurile la 60.000 km cand se face desprafuirea sabotilor pana atunci doar cu banutzi nu fac pe garantie) dupa ceva timp a reaparut,acum a devenit chiar enervant acel scartait la fiecare franare si se aude destul de tare si in masina cu geamul inchis
                      Miercuri fac iar o vizita la unitatea cu pricina
                      Last edited by bobbyred; 21 March 2015, 19:24.
                      Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                      Comment


                      • Pentru dr_p
                        Cu ochiul liber nu se vede nici o piesa defecta
                        Iar pe piesa cea mai importanta nu scrie chiar nimic
                        Ori nu se mai vede din cauza ca probabil s-a prajt sub acel lac de protectie ce este pe piese


                        Sent from my iPhone using Tapatalk
                        Attached Files
                        Last edited by 77sky; 22 March 2015, 18:49.
                        sigpic

                        Comment


                        • Nici macar nu mai este facut in romania
                          Attached Files
                          Last edited by 77sky; 22 March 2015, 18:50.
                          sigpic

                          Comment


                          • Vă salut! Aseară când am pus contactul, am observat că se aude un țiuit de sub capotă. A mai observat cineva acest lucru?

                            Sent from my Android using Tapatalk

                            Comment


                            • Este normal, toate fac asa, pana sa dai cheie la motor.

                              Comment


                              • Verifica la un meserias piesa, intre pinii 2 si 3, rezistenta ar trebui sa fie cat mai mica, de ordinul ohmilor (piesa defecta), lacul (rasina) sigur este termorezistenta, eu as incerca sa o dizolv cu o picatura de acetona (toluen), sigur o sa fie probleme cu dezlipirea piesei, ma asteptam la faza cu piesa inglobata in rasina. Eu as risca sa o inlocuiesc cu cea mai ieftina, parca 4-5 lei, are amperaj mai mic (6A), dar cu LED-uri merge. Daca sti sa masori cu un aparat multimetru pun poze.
                                Attached Files
                                Last edited by Oti; 23 March 2015, 14:24.
                                „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google