Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E o problema tehnica legata de fontul si marimea caracterelor

    Remember...

    Originally posted by Ivan Marian View Post
    Un prieten are logan 2 0,9 de prin luna Iulie parca.

    Acum vreo 2 zile am fost la el si mi-a "raportat" alta problema. Cand i-a de volan stanga un sfert de tura se aude un clampanit/clantanit. Am zis ca o fi de la maneta de semnalizare, din ce mi-a zis el, dar cand am ajuns la masina am constatat ca aia nu are nici o treaba. Asa ca defect ar putea fi sistemul de blocare al volanului. Acum are o programare in service si asteptam verdictul.

    Un Verdict...E JALEEEE cu astia.
    A fost ieri la un service Meridian si aia de acolo i-au facut poze/filmulete volanului desfacut si a piesei defecte, ca sa le trimita la Dacia/Reno la inJIneri, ca sa vada despre ce este vorba.
    Aia de acolo trebuie sa isi dea acordul pt a inlocui piesa si asta mai dureaza vreo luna de zile (asa zic ei), pt ca este ceva nou pt DOREII din service si nu stiu sa repare defectiunea.

    Cica piesa nu o aveau pe stoc pt ca nu au mai intalnit o astfel de defectiune la volanul de logan 2. Deaia au trimis pozele si filmele la STABI/BOSI, pt a vedea despre ce este vorba si mai apoi sa faca comanda piesei ( de prin Coreea,China sau Australia parca) si sa o aprobe pt a fi inlocuita in service-ul Doreilor
    La vreo saptamana dupa vizita in service legata de problema volanului, prietenul meu a fost chemat pt ca piesa aia defecta sa fie data cu muuulta vaselina ca sa nu mai clantane. Aia a fost prima interventie majora cu explicatia..""" NU A FOST LUBRIFIATA/UNSA BINE""".
    Intre timp asteptau decizia de la Dacia, daca piesa va mai fi sau nu inlocuita.

    In sfarsit,,a venit si verdictul,, piesa va fi inlocuita pe garantie.
    A fost in service, i-au inlocuit piesa respectiva cu tot cu vaselina dar nu i-au dat detalii despre ce problema a avut acel volan.
    Omul a intrebat daca a fost sau nu defecta, daca a avut sau nu vaselina indeajuns.
    Raspunsul lor a fost..."" NU STIM daca a fost sau nu defecta, Daca piesa a fost aprobata sa fie inlocuita pe garantie, noi o schimbam si gata, fara prea multe explicatii"".

    Acum,,ori aia din service nu au stiut despre ce este vorba ori au primit ordin de la "prefectura" sa nu ii spuna nimic clientului pt a nu le face publicitate negativa.
    Cert este ca piesa a fost pana la urma schimbata.

    Comment


    • Originally posted by stoicanu View Post
      Asta este o problema tehnica sau ce?
      Daca nu e font Times New Roman da e o problema.
      @Ivan Marian: nu e vorba de stiut sau nu sa repare. Cand mi-au schimbat mie cutia de viteze pe garantie la fel mi-au spus mecanicii "nu stim ce are, nu avem voie sa o desfacem, o dam jos si o trimitem pachet la Pitesti pentru verificare". Totusi cam mult dureaza acceptul. Mie in trei zile mi-au dat accept si era vorba de cutie de viteze totusi, mult mai scumpa decat un volan.
      Cel mai lent 1,6 8v

      Comment


      • Da,,dar lui nu i-au dat nici macar o explicatie la final. Aici e o problema de atitudine fata de clienti.

        Comment


        • Explicati este simpla.
          Defect de fabricatie.
          Ce fel de explicatii se vrea de la un volan schimbat sau ce piesa sa schimbat.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by sorin01 View Post
            Stai linistit! Defectul asta e la toate.
            Unde mai pui ca atunci cand e OFF, scrisul e mai mare....
            Eu personal sunt foarte linistit, pentru ca stiu ca nu este un defect. Daca tu il consideri defect, du-te repede la service pana nu iese din garanție. Eu nu am facut decât să-i explic colegului de forum ca n-are de ce sa fie ingrijorat. Dealtfel si in manual este precizat ca indicatiile computerlui de bord pot sa difere de la un model la altul.

            Comment


            • a descoperit cinevea meniu secret sa veden cata benbzina mai avem la logan 2

              Comment


              • Originally posted by ab 86 crd View Post
                a descoperit cinevea meniu secret sa veden cata benbzina mai avem la logan 2
                Dar politetea si gramatica?

                Comment


                • Aia nu se descopera.
                  Se invatza.
                  sigpic

                  Comment


                  • Cu gramatica sunt de acord. Cu politetea, vis-a-vis de postul 456, chiar nu vad problema !?! Se considera cineva "Senior" ?
                    On topic: Exista acest meniu secret ?
                    "Nimeni nu scapa virgin, viata le-o trage la toti."
                    "Parerile-s ca gaurile din cur , toti au cate una."

                    Comment


                    • Pana acum nu l-a descoperit nimeni - sau cel putin nu ne-a spus nimeni si nou de el.
                      Este posibil (chiar foarte probabil) sa existe dar inca nu stie nimeni cum sa ii accesam.

                      Originally posted by Bazilman View Post
                      ...Cu politetea, vis-a-vis de postul 456, chiar nu vad problema !?! Se considera cineva "Senior" ?
                      Nu-i vorba de asta ... da'macar asa la primul tau topic aici da si tu un buna ziua! ceva de genul asta. nu?
                      Last edited by M.FLORIN; 5 October 2013, 15:48. Reason: Automerged Doublepost
                      sigpic
                      This is My Ride!
                      !Visit and enjoy!

                      Comment


                      • Nu exista (descoperit inca) meniu secret la bordul nou. Daca se citea topicul asta se gasea informatia asta.

                        Solutii altenative: OBD2 ELM327 dongle usb/bluetooth + smartphone android + torque sau hobdrive
                        sau
                        medianav "rootat" + hobdrive cu/fara OBD2 ELM327 dongle usb/bluetooth (solutia e in lucru, medianav-ul e oricum conectat la CAN).
                        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                        Comment


                        • Sa inteleg ca se lucreaza cu asta.
                          sigpic

                          Comment


                          • Da buna ziua si ma scuzati nu prea sunt eu cu calc si cu netu va multumesc pt informatie

                            eu nu am numau 200 de km cu ea dar am avut inainte un alt logan cu care am facut 25 de mi de km dar am lovit si scuzati gramatica mea
                            Last edited by ab 86 crd; 6 October 2013, 15:26. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by Sil View Post
                              Detin modelul Laurete 0,9 TcE, cu MediaNav. La mine ora apare doar pe Media Nav, chiar daca acesta este ON sau OFF.
                              E normal să fie aşa, nu e problemă tehnică, chiar dacă e puţin deranjant uneori.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment


                              • Salutare natiune!
                                Sapataman trecuta am remarcat, in timp ce mergeam in spatele altei masini, pe ploaie, ca nu am farurile aprinse, desi comutatorul era rotit pe pozitia de faza scurta. Am circulat cu pozitiile si cu proiectoarele aprinse pana la primul service autorizat Dacia. Constatare: maneta comanda lumini defecta. Am reusit dupa multe telefoane sa dau de un service cu piesa pe stoc si am inlocuit-o pe garantie. Mentionez ca inainte sa constat ca nu mai am farurile aprinse am observat noaptea ca in momentul cand de exemplu viram dreapta si semnalizam, la revenirea volanului in pozitia initiala (moment cand se decuplaza semnalizarea) farurile filau (se stingeau si se aprindeau foarte repede). Care aveti simptoma asta mergeti in service si cereti inlocuirea piesei ca sa nu ramaneti fara faza scurta cine stie pe unde...

                                Masina are aproape 7 luni si 29.000 km la bord....
                                Last edited by vali_steff23; 6 October 2013, 21:11. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google