Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacă nu se mai duce lichidul înapoi o să dai de probleme noi, fie că la fiecare viraj sau frana va curge lichid pe capota, fie că dacă rămâne un timp îndelungat lichid în duze poate se vor înfunda de la depuneri.

    Comment


    • Vin si eu cu o idee.... cand am desfacut la vechea Dacie 1300, dupa o nefunctionare asemanatore, am descoperit ca pompita are o turbina din plastic, "elice" infipta fortat in axul motorasului. La mine s-a crapat plasticul, axul motorului invartea in gol. Am rezolvat cu o improvizatie la timpul respectiv. Cauza fisurarii plasticului presupun ca este alcoolul metilic din lichidul de spalare, sunt patit cu acest tip de reactie a materialelor din plastic la alcool.
      „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

      Comment


      • Originally posted by bobbyred View Post
        Poti incerca Fabian,eu am montat ceva similar (vezi My ride ) si chiar face treaba

        Spor!
        Dar iarna nu exista riscul sa inghete lichidul pe circuit (chiar daca rezista la -25 grade si fiind in cantitate mica) mai ales la cei care au Sandero sau Mcv?

        Comment


        • M-am gandit si eu la posibilitatea sa inghete, lichid ramane pe furtun chiar daca nu ai supapa, furtunul nu ara cadere, astfel incat tot lichidul sa coboare in rezervor.
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Iarna se întâmplă frecvent sa înghețe duza la haion, nu m-ar mira sa înghețe și restul lichidului de pe instalatie.

            Comment


            • Originally posted by Crs. Sandel View Post
              Dar iarna nu exista riscul sa inghete lichidul pe circuit (chiar daca rezista la -25 grade si fiind in cantitate mica) mai ales la cei care au Sandero sau Mcv?
              INca nu am prins iarna cu noile jucarii,oricum nici in trecut nu am avut probleme cu inghetul doar pe diuza la capota, in rest a fost OK
              Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

              Comment


              • Originally posted by aris86 View Post
                AC-ul nu mai raceste corespunzător. Luni voi merge la Meridian Vest pentru constatare, probabil este senzorul buclucas.
                Rezolvat problema în service, refacerea presiunii în instalație. Temperatura la aeratoare 5,8 grade Celsius.
                S-a rezolvat pe garantie.

                Comment


                • Am fost la service. Le-am zis despre ce e vorba si mi-a zis nenicu' ala ca se uita dar sa astept ca e service-ul plin. Dupa o juma de ora am plecat. Ma duc alta data, poate maine.

                  Poate ma duc la autoporand.
                  Last edited by Fanez; 22 August 2016, 14:05. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by aris86 View Post
                    Rezolvat problema în service, refacerea presiunii în instalație. Temperatura la aeratoare 5,8 grade Celsius.
                    S-a rezolvat pe garantie.
                    Care era buba ?
                    Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                    Comment


                    • Pai presiunea din instalatie nu?

                      Comment


                      • Ala e efectul, e importanta cauza presiunii scazute din instalatie.

                        Comment


                        • Cauza: freon insuficient.
                          Rezolvare: completare cu freon.

                          Am vorbit cu Razvan aseara.

                          Comment


                          • Freon insuficient=efect.
                            Cauza poate fi de exemplu pierderea de freon prin pori/etasari slabe.
                            Daca nu s-a eliminat cauza, freonul va avea pe viitor presiune scazuta iarasi, peste o perioada.

                            Comment


                            • E în garanție, dacă se duce iar freonul, ma duc peste ei .

                              Comment


                              • Poate sa se duca peste un an. Era bine sa verifici daca ai pierderi. Se pune "substanta de contrast" odata cu freonul si poti sa vezi pe unde ai pierderi.

                                Asa cum am zis. Am venit la service. Baietii au bagat 2 l de lichid pana a dat pe afara. Normal ca merge 5-6 sprituri. O sa-idee mai dau eu si pe urma ma întorc la ei.

                                Cat lichid incape maxim in vas?
                                Last edited by Fanez; 23 August 2016, 15:30. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google