Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cand apare eroarea ii dai pe benzina dar daca mergi numai pe gaz, probabil ca benzina e destul de veche si nu mai e in parametri. Ar putea fi si de la statul mult cu motorul la relanti si de la bujii si de la evacuare. Oricum, daca dai pe benzina (proaspata) e nevoie sa mergi cateva zeci de km ca sa aiba vreun efect. Si calitatea gazului trebuie luata in seama.

    Comment


    • Ca tot a venit vorba de declansare airbaguri si accidente ... Dumnezeu sa-i ierte, tata si fiu au murit. Logan2 vs Skoda, cei din Logan au murit, cei din Skoda a ajuns la spital :/ Pasagerul din dreapta usor ranit ...
      Stiu, nu exista garantii in astfel de cazuri, se poate muri in orice masina, depinde de corpul uman cum preia socul, cat de rezistent esti, natura impactului etc etc ... Si in cazul Huidu au murit toti din Logan, cei din ML au scapat toti putin zdruncinati.
      Parerea mea: e caruta masina, sa te fereasca D-zeu de vreun accident nasol, ca dintr-un Logan nu mai iesi om ... Aviz celor care urla cat ii dau ei in gura la caruta de Logan si cat prinde, ma repet, terminati cu rahaturile astea, mergeti regulamentar cu sareta asta, 90-100 km/h cu posibilitate de franare rapida...
      Last edited by GuGu21; 27 September 2016, 08:51.

      Comment


      • Pai are 1060 de kile si e o masina destul de mare, e de asteptat sa fie pamant la siguranta. De aia o folosesc doar in oras, la capitolul crash test cred ca sta destul de prost. Din cate stiu la loganul asta nou nu l-au mai facut.

        Comment


        • E făcut la Sandero II **** în 2013

          Dar vorbim de 1150kg Logan și 50kmh și 1xxxkg și 130KMh Skoda octavia 2
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Si vorbim de dinamica impactului. Da, sunt mai multe decese in daica decat in alte masini...dintr-un motiv extrem de simplu: numarul de logan-uri pe strada probabil peste 50% (iar pe 2016 parca au fost 37% din inmatricular au fost dacia).
            Daca discutam...din 200.000 masini, 1% reprezinta 1000 masini...din 2000 masini...5% reprezinta 50 masini...
            Mai mult, discutam acum ceva ani cu un psiholog (care lucreaza inclusiv in domeniul auto...face cercetari) care mi-a spus urmatorul aspect: sansele statistice spun ca mortii de regula nu sunt in masiniile care provoaca accidentul. Dintr-un motiv simplu: de regula masina cu nevinovati sunt luati prin surprindere iar timpul de reactie este extrem de scazut fata de cel care provoaca. Mai mult. Impactul dintre doua masini nu este si singurul. Mai exista si un al doilea impact de regula....si in multe cazuri este cauzator de decese. Exemplu dat: un X depaseste fara sa se asigure, loveste masina din fata pe care o proiecteaza in afara dumului si se izbeste de un copac. Impactul cu X nu este fatal...dar in schimb impactul cu copacul este fatal.

            Comment


            • - salut, stie cineva vreo metoda de desfundat spritiera spate?
              Cred ca e a 6-7a oara cand mi se infunda si m-am saturat sa tot merg la garantie doar pt desfundarea ei. La dealer ei o desfunda de fiecare data (moca) si dau vina pe lichid. Dar am schimbat vreo 5-6 tipuri de lichid, am luat si scump si ieftin si de toate, dar spritiera continua sa mi se infunde (dar doar pe spate). Are cineva vreo idee? Multumesc
              sigpic

              Comment


              • Schimba sprituitoarea, e clar ca este defect de fabricatie, altfel s-ar fi infundat si cele din fata.

                Comment


                • Nu cred ca e problema de acolo, ca nu iese deloc pe ea, adica nici macar un strop chinuit. E pe undeva pe traseu problema...
                  sigpic

                  Comment


                  • si in mine a intrat un Passat din 2007 cred, soferu, tot tanar, vreo 21 de ani se aplecase dupa tableta, mama lor de gadgeturi...impactul a fost lateral, nu frontal, din fericire pt mine, passatu a iesit nitel mai sifonat din "confruntare"

                    detaliile accidentului aici

                    Discutii despre asigurari si daune auto dacia logan si nu numai. Unde reparam masinile, cine plateste si cum sa alegi o asigurare


                    imediat se face anu.. si acu ma ia cu frisoane de ce s-ar fi putut intampla. totusi, pt o masina de 7500/8 mii la vremea ei, eu zic ca s-a comportat f bine, viteza la impact peste 50km/h

                    Comment


                    • Originally posted by GuGu21 View Post
                      Ca tot a venit vorba de declansare airbaguri ... Si in cazul Huidu au murit toti din Logan, cei din ML au scapat toti putin zdruncinati.
                      Parerea mea: e caruta masina, sa te fereasca D-zeu de vreun accident nasol, ca dintr-un Logan nu mai iesi om ... Aviz celor care urla cat ii dau ei in gura la caruta de Logan si cat prinde, ma repet, terminati cu rahaturile astea, mergeti regulamentar cu sareta asta, 90-100 km/h...
                      Ca tot ai dat exemplul cu huidu, cu cat "ii dadeau in gura" cei din Logan? Sau nu mergeau regulamentar?

                      Comment


                      • @pilifida si cei de la service cum au reusit sa o desfunde?

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post
                          Ca tot ai dat exemplul cu huidu, cu cat "ii dadeau in gura" cei din Logan? Sau nu mergeau regulamentar?
                          mergeau regulamentar cei din Logan, la fel ca si cei din accidentul de mai sus.
                          Dar acum se moare in orice, uite un accident intamplat ieri:

                          Ala din BMW X6 a murit pe loc ... Si s-a lovit de o cacareaza de masina al carei sofer vinovat e bine mersi ...

                          Comment


                          • Originally posted by GuGu21 View Post
                            mergeau regulamentar cei din Logan, la fel ca si cei din accidentul de mai sus.
                            Dar acum se moare in orice, uite un accident intamplat ieri:

                            Ala din BMW X6 a murit pe loc ... Si s-a lovit de o cacareaza de masina al carei sofer vinovat e bine mersi ...
                            citeste clar stirea.... nu aia din bmw au murit...

                            Comment


                            • @aris: nu stiu, au suflat pe acolo habar nu am. Au stat ceva, timp de fiecare data. I-am intrebat cum au facut ca sa nu mai tot vin pe capul lor si au zis ca eu nu o sa reusesc si ca sa schimb lichidul de parbriz. L-am schimbat...tot asa.
                              sigpic

                              Comment


                              • va salut forumistii .am un logan mcv motor de 1.2 are numai un an si 5000 km va intreb daca ati avut urmatoarea problema .in momentul cand am vrut sa deschid masina nu mergea deschiderea deloc de fapt dupa ce am deschis cu chia manul am constatat ca nu aveam nici lumini nici claxon nimic la tabloul de sigurante mia parut ca se aude un ticait ...mic ..am apasat putin pe la sigurante pe la borne si dupaia a mers ..cand am ajuns la destinatie am vrut sa inchid masina din telecomanda si miau ramas blocate avariile ..pana la urma si revenit ..va intreb a mai avut cineva o astfel de problema ..va multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google