Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • hm...dop cu senzor... cam ultima fitza (-cu intonatia lu` pitzurca-), no?

    Comment


    • o fi mai ieftin senzoru' ala decat filetarea blocului si bagat un surub M14 cu garnitura de cupru. bine ca nu-I folosit in electronica masinii, ca daca-i cum zic eu, ca e mai ieftin decat un surub de 2-3 lei, numa' probleme aveam din cauza lui...
      o fi senzoru' ala care la laguna1 declansa vocea din cb "motoroelstand zu niedrig/niveau d'huile moteur trop faible/engine oil level too low"
      Last edited by Seba; 26 March 2017, 23:23.
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • Iar începem... e senzorul de nivel ulei.

        Dacă se folosea funcția Caută:





        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Originally posted by razvanCC View Post
          Aveti idee ce este cu senzorul (sau ce o fi) din poza?
          Deci, nimeni nu stie?

          Comment


          • Nimeni!

            Comment


            • Scuze, palinca de dimineata si site-ul care merge cam greu sunt de vina
              Sincer nu mi-a dat prin cap sa caut "senzori neconectati/necablati" pe forum. Dar s-ar putea sa incep sa caut dupa acest model: "conducte frane neconectate" , "volan neconectat" etc.

              Merci frumos pentru info, t0rquemada. Pacat totusi ca la intrebarea "de ce oare oboseste dacia sa monteze senzori pe care nu-i foloseste?" raspunsul va fi "pentru ca e o masina ieftina" (de altfel raspuns valabil pentru orice problema stupida)

              Comment


              • Hai sa va explic eu de ce: cand se face un condract de piese, se face pentru un lot/combinatie de loturi. Prin rumare, tehnic, senzorul ala a fost primit gratis. Ca sa puna doar un capac acolo..trebuiau sa faca un alty contract si sa cumpere capace. Prin urmare, a fost mai ieftin sa lase senzorul gratuit decat sa puna un capac pe care au dat banii.
                De asta in multe (fie echipamente electronice, masini...cam tot ce se produce in masa)...se poate intampla ca anumite piese sa fie in plus/complet inutile.
                in productia industriala (zeci de mii/sute de mii)...de multe ori, o eliminare a unei piese/inlocuire costa mai mult decat pastrarea designului original (modificari pe linie, modificari de concept etc)

                Comment


                • mdaa... le-ar fi scazut drastic profitu`.
                  ...niste mirlani. daca pe tine te-ar costa dopu` ala (in reprezentanta) 2,5 euri lor le-ar fi "crescut" costurile de productie cu cel mult 20 de centi/masina (tot despre productie industriala e vorba).
                  asa... arunca cu senzori in multime ca sa para mai interesanti.

                  Comment


                  • 20 centi*1 mil motoare...oare cat da?
                    Mai pune si ceva cabluri, mai pune si ceva grame de metal (fiecare gram de metal presupune si un consum de energie etc)...si iote asa scoti niste profituri frumusele.
                    Sa nu uitam, nu sunt companii (indiferent cum se numesc)...de bine facere...toate sunt evaluate exclusiv dupa profitul pe care-l fac.

                    P.S. SI ce te deranjeaza ca ai un senzor mort si nu un cep?

                    Comment


                    • Înainte să scrii te mai și informezi...
                      Pentru cei ce au descoperit senzorul de nivel ulei* (apa caldă și roata), motorul H4B aka 0,9TCe aka TCe90 se montează din 07/2012 pe Clio4 care are TdB ce poate "citi" acel senzor

                      *același senzor e și pe 1,2TCe necablat la Dacia, cablat la Renault

                      Apropo de costuri:
                      releul de SDO(deschidere selectivă) costă 4euro, în 2014 și 2015 nu s-a montat pentru Dacia, rotunjim la 100.000 de mașini = 400.000euro profit doar dintr-un releu
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • t0rquemada eu discutam de ce de multe ori se prefera lasarea unei componente moarte decat gasirea unei solutii de "astupare". N-am dat date exacte (nici n-am fost foarte curios).
                        Asta-i ca si chestia...ca dece exista zona decupabila in zona butoanelor moarte...pentru ca-i mai ieftin sa faci 500.000 masti identice decat cate 100.000 suro diferite.

                        Comment


                        • Costa 4 euro, nu mai stiu ce costa 55 euro. Astea sunt preturi stabilite de Renault, deci le trecem la categoria preturi.
                          Costurile, sunt altceva. Poate ce costa 55 euro, Renault achizitioneaza/produce cu 5 euro.
                          Cand Renault spune ca orice surub costa de maine 50 de euro la ei in service, asa ramane, nu faci galagie ca nu merita atat, daca vrei garantie.

                          Smecheria Renault e ca preturile sunt mult umflate fata de costul pieselor.
                          Masina (mai) ieftina, preturi la piese scumpe.

                          Comment


                          • mr.K ai ramane uimit...dar nu s-au umflat preturile. La reprezentante...nu am gasit putine cu preturi mai mari. In schimb, ce am descoperit la reteaua dacia...preturi foarte diferite intre reprezentante...reprezentante aflate la distanta de maxim 50 km

                            Comment


                            • @bolovan, mesajul meu #6160 nu era pentru tine, tu ai explicat destul de bine(și plauzibil), altii... descoperă roata
                              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                              Comment


                              • Ah...ma scuzati...oboseala (ma rog...asa m-am nascut).

                                P.S. Este o certitudine, nu este plauzibil, lucrez intr-un domeniu destul de asmanator cu automotive.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google