Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by djxhouse View Post
    Astazi ridic in portbagaj covorasul, sa umblu langa roata de rezerva.
    Si gasesc cu stupoare apa in portbagaj.
    Am verificat tot, nu am gaura, nu s-a ruginit.
    Oare de unde am apa in portbagaj?
    In portbagaj si in partea stanga a portbagajului.
    )) E de-a rasul - plansul.


    Aeratorul stanga este problema
    Aceeasi problema o am si eu
    Înca nu am cautat rezolvarea


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    Scuze aeratorul DREAPTA


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by stoicanu; 21 March 2017, 16:42. Reason: Automerged Doublepost
    sigpic

    Comment


    • Daca nu aveti o rezolvare pentru problema colegului @djxhouse, va rog sa va abtineti!

      Foarte important: Urmatorul post pe langa subiect va fi premiat cu un cartonas!
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • Oare la service-ul Dacia ma rezolva?

        Comment


        • Originally posted by djxhouse View Post
          Oare la service-ul Dacia ma rezolva?
          Macar schimba ce banuie ei ca ar lasa apa sa intre.

          Comment


          • Originally posted by djxhouse View Post
            Oare la service-ul Dacia ma rezolva?
            Te rezolva, dar conteaza si in ce conditii:
            - daca masina mai este in garantie, nu cred ca ar trebui sa faca figuri, si sa o rezolve, pe garantie
            - daca nu este in garantie, scoti bani din buzunar

            Oricum, te rezolva!

            Comment


            • Masina a iesit din garantie. )) Atunci ma usuca si de bani.

              Rezolva si portbagajul (il usuca, dar ma usuca si pe mine de bani)))

              Oricum o sa trec pe la ei.

              E mai usor acuma, decat mai tarziu cand iese rugina la greu.

              Comment


              • Inainte sa te duci in service Dacia, arunca un ochi aici. E adevarat, acolo se discuta despre Logan 1, dar ma gandesc ca aeratoarele alea sunt la fel sau pe acelasi principiu.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Si eu am vazut fix problema asta! A fost de la aeratorul din dreapta.

                  Cand a desfacut.. era indoita tabla ochelarului unde vine montat aeratorul(masina a fost lovita si reparata). A indreptat tabla acolo, a siliconat zona si apoi totul s-a rezolvat. De atunci nu am mai avut niciun fel de problema.

                  Comment


                  • Originally posted by vitriol View Post
                    Inainte sa te duci in service Dacia, arunca un ochi aici. E adevarat, acolo se discuta despre Logan 1, dar ma gandesc ca aeratoarele alea sunt la fel sau pe acelasi principiu.


                    Aeratoarele sunt dispuse altfel la L2
                    Undeva pe fusta spate sub stopuri


                    Sent from my iPhone using Tapatalk
                    Last edited by vitriol; 21 March 2017, 21:56. Reason: Automerged Doublepost
                    sigpic

                    Comment


                    • Daca aveti infiltratii de apa in portbagaj pe la aeratoare Logan 2,se da bara din spate jos si se verifica garniturile de pe rama aeratoarelor(st-dr).Garniturile se inlocuiesc.
                      Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                      Comment


                      • Ms frumos.
                        Cred ca asta o sa fie.
                        O sa verific si remediez.
                        Numai bine.

                        Comment


                        • degeaba se inlocuiesc garniturile ca oricum vor imbatrani in timp si va intra la loc apa, cea mai buna rezolvare este masticarea ambelor aeratoare si se rezolva imediat problema mult timp de acum incolo.
                          In alta ordine de idei, mie imi curge motorina pe la un injector, ma rog, e mult spus curs dar in principiu se umezeste pe langa injector si miroase a fum in habitaclu.
                          laureate 1.5l, albastru marin

                          Comment


                          • vezi sa nu iei foc de la atita motorina

                            Comment


                            • nu ia nimeni foc de la motorina
                              laureate 1.5l, albastru marin

                              Comment


                              • Originally posted by Crs. Sandel View Post
                                Update: am fost. N-am rezolvat nimic. E normal sa fie "pișată" masina peste tot. Mergem mai departe, la Vocea Clientului. Din cauza acelorasi pete, mi-a fost schimbata garnitura de la motor. Acum este normal sa fie si pe la bujii...da, ce sa va povestesc. Uleiul e la maxim, e normal sa fie la maxim.

                                Update la update: raspunsul Dacia este ca este normal sa fie umed pe acolo. Daca service-ul spune ca nu este o problema, inseamna ca nu este. De asemenea, depinde si de stilul de mers al soferului...pana mea, e un motor mic, trebuie turat. La mine vede des, in extraurban 3-4500 de ture, ca asta e situatia, insa 5-6000 foarte, foarte rar.

                                Deci aveti grija cum manipulati rasnitele astea de 1.2, schimbati la maxim 2000 de ture si eventual sa aveti si camera montata pe cap pentru a inregistra toate schimbarile de treapta. (sper ca v-ati prins ca sunt ironic)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google