Probleme Tehnice Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare tuturor,

    A aflat careva ce ulei avem in motor (ma refer la 0.9) ? La service mi-au spus doar ce tipuri sint indicate (la fel ca in fisa de intretinere) dar eu as vrea sa-l schimb tot cu ce am acum.
    Deci 5W40, 0W40, 5W30 sau .... ?

    Nu cred c-o sa astept un an pina la revizie, deja se vad pe joja urme de pilitura.

    Comment


    • Pai in fisa mea de intretinere scrie ca se recomanda ulei elf 10w40.
      La tine nu scrie chestia asta?
      sigpic
      This is My Ride!
      !Visit and enjoy!

      Comment


      • Nu am primit nici un fel de scrisoare.

        La 0.9 este 5w 30 dacia oil.
        Last edited by stoicanu; 3 November 2013, 01:25. Reason: Automerged Doublepost
        sigpic

        Comment


        • Am gasit atasamentul pus de mine in sectiunea Revizii Logan 2
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • Bun, deci pina acum avem asa: Florin zice ca in fisa se recomanda 10W40 (eu n-am gasit scris nicaieri ) iar Stoicanu spune ca a bagat 5W30. Concluzia ? ...
            Eu doar vreau sa aflu cu ce ulei vine masina din fabrica
            Multumesc

            Comment


            • buna
              cand am luat masina de la reprezentanta nivelul uleiului era normal aproape la max si nivelul de racire motor (antigel). acum nivelul de la antigen a scazut si nivelul de la ulei sa marit.

              Comment


              • Originally posted by Cristin_M View Post
                Bun, deci pina acum avem asa: Florin zice ca in fisa se recomanda 10W40 (eu n-am gasit scris nicaieri ) iar Stoicanu spune ca a bagat 5W30. Concluzia ? ...
                Eu doar vreau sa aflu cu ce ulei vine masina din fabrica
                Multumesc
                Reprezentanta - seful de la garantii - mi-a spus ca masina din fabrica are 10w40.

                Daca vrei sa vezi unde e scris fa-ti un cont pe mydacia si acolo iti spune. Eu acolo am gasit.

                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                sigpic
                This is My Ride!
                !Visit and enjoy!

                Comment


                • In 2013 o masina cu motor de generatie noua, turbo pe benzina sa vina cu ulei de prima umplere 10w40 mi se pare o porcarie! Parerea mea este ca cine v-a spus asa ceva habar n-are ce vorbeste, si la diesel la care era "interzis" in trecut ulei 5w30, de 2 ani incoace se pune aceasta norma ca ulei de prima umplere, daramite la benzinare la care se pune de ani buni!
                  Sau chiar asa de zgarciti au ajuns astia de la Dacia ca baga 10w40 de prima umplere si apoi te incarca cu 700-1000 de lei o banala revizie la o masina low cost!

                  Comment


                  • Notarea uleiurilor se face in principiu astfel: x W y unde x este o valoare ce indica temperatura cea mai joasa de utilizare a uleiului si y - temperatura cea mai înaltă. Ideal ar fi sa utilizezi 0 W 60. Si 10W40 e bun daca e semisintetic si daca îl schimbi la maxim 10000km. Acum mai diferă uleiurile funcție de cum sunt produse-sintetice(ce au o durata de utilizare mai lunga) si minerale, precum si de aditivii utilizați. Asta e o descriere pe scurt...

                    Comment


                    • si eu am primit scrisoarea. Se refera la masurarea distantei dintre protectia termica a turbinei si conducta de frana. Fost, verificat, OK.

                      Comment


                      • Eu am postat ce au pus ei la service.
                        Nu am spus eu ce sa puna.
                        sigpic

                        Comment


                        • Din contul MyDacia:
                          Attached Files
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • Mda, multumesc Torquemada.
                            Deci pina la urma recomandat e ELf 10W40; asta e bine, ca am experienta de la Solenza, asa ca o sa trec direct pe Castrol 10W40 (e adevarat ca mai nou am vazut ca au adus iarasi Elf original in magazine)

                            Comment


                            • Ce frumos, la vecinii nostrii din Bosnia au bagat antifonul de pe peretele de foc si pe 1.2 16v (min 3:15)

                              Comment


                              • Din carnetul de intretinere
                                Attached Files
                                Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google