Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @GuGu21, sunt convins ca am dat mai mult decat daca imi procuram eu piesele de schimb dar fiind in garantie am zis sa nu risc.

    Atasez si costul detaliat:

    PS

    Celelalt reparator autorizat din Timisoara mi-a dat o oferta de 1050lei...

    Am cerut oferte si de la reparatori autorizati din Arad (890.23lei) si Targu Jiu (768.15Lei) (ajung frecvent in aceste doua locatii)
    Attached Files
    Last edited by 77sky; 7 May 2018, 12:36.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Silviu pe ce perioada de timp ai garantia?
      Garantia este sfanta, mai ales in cazul nostru (easy-r).

      Comment


      • Originally posted by Silviu View Post
        @GuGu21, sunt convins ca am dat mai mult decat daca imi procuram eu piesele de schimb dar fiind in garantie am zis sa nu risc.

        Atasez si costul detaliat:

        PS

        Celelalt reparator autorizat din Timisoara mi-a dat o oferta de 1050lei...

        Am cerut oferte si de la reparatori autorizati din Arad (890.23lei) si Targu Jiu (768.15Lei) (ajung frecvent in aceste doua locatii)
        Nu aveai "5ani fara griji" sau am inteles eu gresit?
        Last edited by 77sky; 7 May 2018, 12:37.

        sigpic

        Comment


        • Nu, nu am 5 ani fara griji. Am extenso simpla la 4 ani sau 120.000km.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Originally posted by C.Mike View Post
            Silviu pe ce perioada de timp ai garantia?
            Garantia este sfanta, mai ales in cazul nostru (easy-r).
            Mike , in logica mea simpla , cutia easy-r are mult mai multe sanse la viata lunga fara griji decat o cutie manuala . De ce ? In primul rand are foarte putine componente in plus fata de cutia manuala si nu i se poate aplica sintagma : "cu cat mai multe butoane cu atat mai multe defecte" . Apoi , haideti sa privim cu obiectivitate la calitatile noastre de soferi . De cate ori la un drum de 100 de km nu am schimbat prost vitezele , mai ales la deal de la mare la mic ? Ati sincronizat perfect turatia la ambreiere , fara niciun zvac ? Eiii... de cate ori ati observat la easy-r schimbari de trepte cu socuri si turari excesive ? Va spun eu , niciodata ! In afara de micile tremuraturi pe motor rece neancalzit nu-i nimic care sa ne supere .
            Deci , o cutie manuala ,automatizata si gestionata de un calculator inteligent este mult , mult mai menajata in exploatare decat o cutie exploatata de un sofer mai neatent sau mai putin experimentat .

            Comment


            • Draga georgstelsib, eu sper din tot sufletul sa fie asa cum ai zis mai sus, ce ma ingrijoreaza putin sunt acele actuatoare, nu se stie cat sunt de fiabile.
              Dar riscam sa fim fluierati de arbitru deoarece suntem offtopic, propun sa continuam pe topicul dedicat.

              Comment


              • Ma uitam ca am plătit 1458 lei pe revizia de 4 ani cu ulei, filtru de aer, filtrul polen, filtrul ulei, bujii, placute frana, desprafuit tamburii, igienizare ac, plus schimbat kit distributie si kit accesorii
                Imi pare un pret foarte bun pentru revizie asa complexă cu piese de origine si manoperă la reprezentanta

                Chiar vorbeam de curând cu un prieten cu un opel astra caravan cumparat second care imi zicea ca il costa in jur de 1000 de euro pe an service ul doar ca sa tina masina pe drum
                Ce inseamna masina noua fata de masina second
                Eu primii 3 ani am plătit cam 500 lei pe an pe revizie, anul acesta am schimbat mai multe piese dar tot la un pret fecent
                Last edited by panselin4; 11 May 2018, 23:09.

                Comment


                • in jur de 1000 de iepuroi inseamna cam 45.000 lei. pe an.
                  cam citi kilometri face de banii astia, intr-un an?
                  cineva, undeva...

                  Comment


                  • Originally posted by devreg View Post
                    in jur de 1000 de iepuroi inseamna cam 45.000 lei. pe an.
                    Serios?! Ia mai calculeaza o data!

                    Comment


                    • haha! da, aproape ca incep sa cred ca vad in viitor!
                      graba si punctul

                      adica e mult. mult!

                      Comment


                      • La masina aceea second hand zicea ca il costa cam 1000 euro pe an, adică între 4000-5000 lei pe an pentru mentenanță, apar multe probleme care trebuiesc rezolvate, este si diesel si vechi
                        Masina parcurge în jur de 15000-20000 km/an
                        Diferenta dintre o masina second obosită si una noua în care bagi in jur de 500 lei pentru servisare

                        Comment


                        • Dintre cei cu 5 ani fara griji, a ajuns cineva la revizie ? Eu incep sa imi fac griji cu reviziile astea. Tare imi este sa nu fie o mare teapa.
                          Last edited by C.Mike; 15 May 2018, 04:29.

                          Comment


                          • Care ar fi motivul?
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Originally posted by C.Mike View Post
                              Dintre cei cu 5 ani fara griji, a ajuns cineva la revizie ? Eu incep sa imi fac griji cu reviziile astea. Tare imi este sa nu fie o mare teapa.
                              Era cineva pe aici care zicea, ca a fost, acum vreo 2-3luni, cel care spunea chestia, cu acordul RCI inainte de revizie. Acord ce este cerut de dealer.
                              Sau tin eu minte prost?

                              Tu cati km sau cate luni mai ai pana la revizie? Eu cel tarziu la sfarsitul verii fac revizia. Depinde cat merg...

                              sigpic

                              Comment


                              • Da, Sebibv, de el iti aduci aminte, dar nu a facut revizia, a schimbat doar uleiul(problema cu nivelul), el revizia o face prin iulie din ce imi amintesc.
                                Eu in septembrie trebuie sa merg la revizie, am 9000km.
                                Silviu motivul ar fi ca nu am nimic concret care sa dovedeasca acei 5 ani fara griji, din septembrie anul trecut tot insist la VC, macar sa apara clar in contul My Dacia acest lucru. De fiecare data primesc raspunsuri evazive: o sa va sune o colega mai tarziu, o sa contactam departamentul abilitat, gainarii din astea. Si in momentul de fata astept sa revina cu un raspuns.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google