Revizii Logan II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Înseamnă că eu la Diesel am scăpat ieftin cu 795 lei (piese OEM cumparate din reprezentanță plus manopera aferentă).

    P.S Nu am schimbat pompa de apă!
    P.P.S Scuze, nici Logan II nu am...!

    Comment


    • cam atat am platit si eu in reprezentanta, anul trecut

      Comment


      • Originally posted by SoNyKeL View Post
        Silviu tu ce ulei ai pus, 5w30sau5w40? sa inteleg ca ai facut deja prima revizie? Tu ai programul acela cu 5ani fara griji?Cum a fost

        Cei care au 5ani fara griji, in contul my dacia, la Garantie Dacia, cat va apare?
        Referitor la intrebarile astea, in final am primit raspunsul de la Dacia

        Pentru partea cu garantia si My Dacia, garantia extinsa apre in sistem (My Dacia) la 12luni dupa data livrarii.
        Referitor la reviziile prin "5ani fara griji" se face programare normal, dar trebuie anuntat serviceul ca revizia se face prin programul "5ani fara griji"
        Referitor la ulei, au tot evitat problema, concluzia e ca dacia recomanda si Elf si Dacia, atat timp cat respecta normele cerute pentru motor, la intrebarea ce Ulei se va folosi, Dacia sau ce are pe stoc. Pai si atunci fac revizia unde are Elf pe stoc, cu "regret" au recunoscut ca da, pot face revizia oriunde si sa cer in mod explicit Elf, si daca il au pe stoc sa mi-l ofere.
        In final am ajuns la concluzia, ca am pus aceste intrebari, pentru a evita anumite neplaceri cu anumiti dealeri/reparatori, si am fost sfatuit sa-i sun imediat daca dealerul/serviceul/reparatorul face "figuri"

        Doar o mica dezamagire, nu am raspunsul in scris, doar conversatie telefonica, dar mi-am permis nesimtirea de a inregistra toata convorbirea.

        sigpic

        Comment


        • Este bine de stiut metoda prin care ai reusit sa "extragi" aceste informatii de la VOCEA CLIENTULUI (metoda descrisa aici: http://www.loganclub.ro/forum/showthread.php?t=57172).
          Nu ti se pare cam trasa de par expliactia cu "dupa 12 luni" ? Ei te au in sistem deja, pot vedea ca ai beneficiat de oferta 5 ani fara griji, ce evita ei este sa iti furnizeze vreo dovada palpabila in aceasta privinta, cea ce este foarte dubios.

          Si eu contactasem, telefonic si pe e-mail VC pe aceiasi tema, raspuns NUL adica 0, ignorare totala. Telefonic au raspuns standard... Stati sa vedem... a da... Se ocupa colega... Va suna ea.
          Last edited by C.Mike; 20 April 2018, 09:28. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Atat timp cat am si un contract si o factura, nu stiu ce sa zic, ai dreptatea in ceea ce zici, dar eu prefer sa fiu mai optimist. Am mai avut o masina care a beneficiat de garantie extinsa, uitasem de acest aspect, m-am dus sa schimb piesa pe banii mei(ceva pe la servodirectie,sonda/senzor) m-au tras ei de maneca, dar stiti aveti garantie extinsa. Era vorba de un logan luat prin 2008, si era o promotie cu 3+1ani. sau ceva de genul.

            Referitor la metoda, nu mai stau sa scriu multe randuri, dar pe scurt, am dat mail, cu mai multe nelamuriri, dupa 3zile mi sa raspuns evaziv doar la ulei, eu am intrebat marca ei au zis de norma, si au cerut sa le trimit acte, am intrebat sa mi-se raspunda clar ce acte dupa vreo 6zile am trimis eu tot ce aveam referitor la achizitie, dupa alte 2 saptamani am trimis iar din nou, dupa alte 4-5zile am aplicat metoda cu a lasa mesaje direct pe site, unde in mai putin de 24 de ore am fost contactat telefonic.

            Cine stie poate au ei o eroare de a "sincroniza" sistemul informatic cu garantii cu conturile mydacia.

            PS. au mai zis si ceva de genul ca e oarecum normal sa nu apara, pentru ca este un serviciu complementar si intra in vigoare dabia dupa expirarea garantiei standard, sau ceva de genul...
            Last edited by SoNyKeL; 20 April 2018, 09:41.

            sigpic

            Comment


            • Mersi pentru informatie, sa fim optimisti, o sa vedem cand intra primi baieti la revizie cum o sa fie. Momentan nu este nimeni care sa fi facut prima revizie cu 5 ani fara griji.

              Comment


              • la ce cuplu se strange busonul de golire ulei la 0.9 tce?

                Comment


                • 50Nm cu pătrat de 8mm.
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Panselin nu trebuia sa fie schimbata si pompa de apa? eu am 55000km si incep sa ma interesez de codurile necesare.

                    Comment


                    • Salutare,
                      urmeaza sa achizitionez un logan 2 SL prestige plus 0.9tce prin leasing pe 5 ani. La acest leasing sunt 3 pachete optionale unul de baza cu 3 ani garantie sau 100k km , unul cu 5 ani sau 100k km+o rata gratuita (parca) si cel de al treilea cu 5 ani 100k km si revizii gratuite+ doua rate gratuite. Dupa calculele mele diferenta intre pachetul de baza si cel de al treilea ,pe care sunt chitit sa il aleg, diferenta lunara intre rate ar fii de ~100 de lei. Este cineva care a ales acest pachet? Cam care este pretul mediu unei revizii simple (ulei+filtre)?. Mentionez ca masina o sa fie folosita 90% din timp in oras. Cu masina actuala (un cielo din 2004) fac cam 4500km pe an , probabil cu loganul o sa fac ceva mai multi pt ca are un consum cam la jumatatea batranului meu.
                      Va multumesc anticipat!

                      Comment


                      • O revizie costa in jur de 600 de lei, cu toate consumabilele luate din reprezentanta.

                        Comment


                        • Nu prea faci afacere cu 5ani si revizii gratuite. Daca la masina veche faceai 4.5mii pe an la asta mai mult de dublu (9 mii) nu vad sa faci.
                          Eu as alege 3 ani sau pt linistea ta cea de mijloc ( daca faci creditul pe 5 ani ). Bafta

                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Originally posted by DannyMC View Post
                            O revizie costa in jur de 600 de lei, cu toate consumabilele luate din reprezentanta.
                            Revizia de 4 ani(nu mai stiu nr de km) cam cat este?

                            Comment


                            • Intra si asta la gratis ? Tot ma gandesc ca nu merita. El da 1.200 pe an in plus, o revizie este 600lei, în 5 ani tot mai sunt 3.000lei. Poate sa fie mai mult de 1.500lei distributia ?

                              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Distributia este pe lant. Accesoriile si celelalte, dar sunt curios cat costa.
                                Deci :600x4+x=? X=revizia la 4 ani =?
                                Last edited by C.Mike; 6 May 2018, 20:12.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google